آکاایران: به این ایتلاف دل نبندید

آکاایران: ایتلافی متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی و چهر هایی چون جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهورى، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه و رییس جمعیت اسلامی، عطا محمد نور والی سابق بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، محمد محقق معاون دوم رییس اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، احمد ضیا مسعود معاون سابق ریاست جمهوری، رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و رییس جریان سیاسی محور مردم افغانستان، انوارالحق احدی از سران حزب افغان ملت و رییس جبهه نوین افغانستان، اسماعیل خان وزیر سابق انرژى و آب و والی سابق هرات، محمد یونس قانونی معاون اول اسبق ریاست جمهوری، همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، ظاهر قدیر نماینده مردم ننگرهار در مجلس و لالی حمیدزی نماینده مردم قندهار در مجلس، اعلام موجودیت کرد.
در قدم بعدی رایزنی های این ایتلاف به نتیجه دیگری نیز منتج شد و آن حمایت حامد کرزی رییس جمهور سابق از این ایتلاف بود. کرزی تأکید کرد که مردم افغانستان از راه تلاش های «اینچنینی» می توانند از مداخلات دست های بیرونی و ایجاد نفاق میان افغانستانی ها جلوگیری کنند و سبب تقویت اتحاد ملی و حاکمیت ملی شوند. و می توانند با چنین تلاش هایی سبب تأمین صلح و برگزاری انتخابات شفاف در کشور شوند.
به گزارش آکاایران: قرار است که این ایتلاف نامزد واحدی را در انتخابات بعدی ریاست جمهوری معرفی کند.

اگرچه در مراسم اعلام رسمی این ایتلاف سخنرانان از سخنان اشرف غنی در رابطه با احزاب و نهادها انتقاد کردند اما اشرف غنی با زرنگی تمام در حساب توییتر خود نوشت: دولت وحدت ملی از برنامه ها، پیشنهادها و طرح های احزاب سیاسی، ایتلاف ها و فعالین جامعه مدنی که در مطابقت با قوانین نافذه کشور و آرزوهای مردم باشد، استقبال می کند.

هرچند هنوز موضع بسیاری دیگر از سران جهادی و احزاب و برخی حکومتی ها در رابطه با این ایتلاف مشخص نیست، اما آنچه در ابتدای راه این ایتلاف دیده می شود، همان روال سابق است که تعدادی برای رسیدن به قدرت دور هم جمع می شوند و سپس برای تقسیم قدرت باهم می جنگند.

آنچه در رابطه با آینده این ایتلاف مایه نگرانی است، حضور افراد با عقاید و سلیقه ها و عملکردهای متفاوت و گاها کاملا متضاد با یکدیگر است. با یک نگاه اجمالی به گذشته افراد شامل این ایتلاف درمی یابیم که چهره های جنجالی با گذشته نامطلوب در اذهان عامه قرار است شعار واحد سردهند و برای رسیدن یک نامزد به ریاست جمهوری آینده با یکدیگر هم عقیده شوند که عملا کاری ناممکن است.
اما کشیده شدن پای حامد کرزی به ایتلاف می تواند یکبار دیگر اکثر این تعداد از افراد متضاد را دور هم بصورت مقطعی و مصلحت گرایانه جمع کند. هرچند حامد کرزی قبلا اعلام کرده بود که تمایلی به بازگشت برای رسیدن به قدرت ندارد ولی حضور او در تایید اینچنین جمعی نشانه آمدن دوباره وی در رقابت های انتخاباتی برای کسب چوکی ریاست جمهوری است.

اگر اعضای این ایتلاف یکبار دیگر تجربه تلخ گذشته که همان اعتماد به کرزی و آمریکایی ها است را تکرار کنند، مشخص خواهد شد که فقط بفکر منافع شخصی خود هستند و اصلا به مردم توجهی ندارند. زیرا به قدرت رسیدن دوباره حامد کرزی یعنی چپاول مجدد مردم توسط احزاب، تمدید زورگویی های جناحی، تشدید اختلافات قومی، ایجاد درگیری های مذهبی، ترویج فساد و فحشا تحت نام آزادی و دموکراسی، میدان دادن به خارجی ها برای اشغال و غارت بیشتر کشور، ضربه زدن به کانون های خانواده و نابود سازی کامل اشتراکات فرهنگی و عقیدتی مردم، آوارگی فزونتر مردم، نابودی زیربناهای اقتصادی کشور، محو کامل سنت های پسندیده اجتماعی و ده ها مورد دیگر که در زمان در قدرت بودن حامد کرزی اتفاق افتاد و کشور را به بحران رساند.

نکته دیگری که در رابطه با این ایتلاف قابل تذکر است، عدم حضور نیروهای فرهنگی و مردمی در رهبری این تشکل می باشد. این مورد ثابت می کند که سران این ایتلاف صرفا به فکر خود هستند و انتظار دارند تا زمانی که زنده اند، بر گرده مردم سوار بوده و در راس امور باشند، فاقد اینکه تخصصی در این رابطه داشته و یا گذشته درخشانی از خود در یاد و خاطره مردم ثبت کرده باشند.
اینک کدام یک از چهره های حاضر در این ایتلاف واقعا مردمی هستند و مردم عام به آنان اعتماد دارند؟ صرفا کسانی دور این افراد جمع شده و در آینده به آنان می پیوندند که بفکر منافع شخصی خود بوده همواره مردم را زیر پا کرده اند.

شما از جنرال دوستم که فقط به ازبک ها می اندیشد و همان ها را هم بارها معامله کرده و خود مورد فریب خارجی ها قرار گرفته است، چه انتظاری دارید؟
شما از صلاح الدین ربانی ترسو و محافظه کار که هیچ طرح و برنامه خاصی برای آینده ندارد و حتی نتوانسته وزارتخارجه را از دستبرد اهالی قبیله مصون بدارد، چه انتظاری دارید؟
شما از عطامحمد نور که بجای رسیدگی به مردم به امور حسابهای بانکی و جایداد های ملکی خود افزوده و سپس بخاطر از دست ندادن آنها، بلخ را معامله کرده است، چه انتظاری دارید؟
شما از محمد محقق که بارها برای در راس قدرت بودن، هم کیشان و هم قومی های خود را زیر پا کرده و بجای اتحاد با یاران قدیم خود آنان را از خود رانده و در مقاطعی معامله کرده است، چه انتظاری دارید؟
شما از احمدضیا مسعود قدرت طلب که هرزمان در قدرت است انگار همه دنیا گل و گلزار است و زمانیکه عزلش می کنند انگار دنیا را از اقتدار و زندگی عزل کرده اند، چه انتظاری دارید؟
شما از رحمت الله نبیل خام که چهره معلوم الحال انگلیسی ها است و صرفا بدرد جاسوسی برای انگلیسی ها و کرزی می خورد و اصلا مردم را نمی شناسد، چه انتظاری دارید؟
شما از انورالحق احدی فاشیست افغان ملتی که خیانت های عامدانه و مشخصی در پرونده خود به اقوام عیر پشتون دارد، چه انتظاری دارید؟
شما از اسماعیل خان که بارها فرار را بر مردم ترجیح داده و به سادگی مورد فریب دیگران قرار می گیرد و از خود هیچ ایده و سیاستی ندارد، چه انتظاری دارید؟
شما از محمد یونس قانونی که به شدت محافظه کار که از ترس جان خود زمینه حاکمیت قبیله را فراهم نموده و بارها مردم را معامله کرده است، چه انتظاری دارید؟
شما از همایون و لالی و ظاهر قدیر که مست قدرت بوده و از رهبران مافیا در کشور هستند و بارها قبیله گرایی کرده اند، چه انتظاری دارید؟

شما در میان این چهره ها کدام یک را صلاحیت می دهید که در بخشی از حاکمیت آینده بر شما حکومت کند و مانند گذشته همه اصول انسانی را زیر پا بگذارد؟
بگذریم!!!
در این روزها و در آستانه غوغای انتخاباتی که شاید اتفاق نیفتد و اگر هم برگزار شود مملو از تقلب خواهد بود، ایتلاف مد و رسم می شود و شما در روزهای آینده شاهد تشکیل دیگر ایتلاف ها نیز خواهید بود.

(4)

.

منبع : afghanpaper.com