دوبلور پیشکسوت کشورمان که سال ها با صدای خود به شخصیت های ماندگاری جان بخشیده است ـ صبح امروز توسط جمعی از دوبلورهای که برای تولدش گرد هم آمده بودند، عافلگیر شد.

به گزارش ایسنا، صبح امروز (سوم مرداد ماه) در حالی که حسین عرفانی در یکی از استودیوهای واحد دوبلاژ مشغول به کار بود، با جمعی از دوستان و همکاران خود مواجه شد که به همراه کیکی برای جشن تولد این دوبلور پیشکسوت دور هم جمع شده بودند.

 

مجتبی نقی یی (مدیر امور دوبلاژ) و محمد مهدی یادگاری (مدیر کل تامین برنامه های خارجی) به همراه دوبلورهای پیشکسوت و جوانی همچون عباس نباتی، ظفر گرایی، جواد پزشکیان، شهدوست، حسن کاخی، بیژن علی محمدی، کریم بیانی، حسین بیگی، زهره شکوفنده، رهبر نوربخش، علی جلیلی، علی منصوری، رضا الماسی، محمد بهاری، ژیلا اشکان و ... از جمله حاضران در این مراسم بودند. 

 

حسین عرفانی در جمع خبرنگاران خاطره ای از دوبله یک سریال سوریه ای را بیان کرد که در آن تقریبا ۱۵ تیپ گفته بود.

 

او همچنین درباره نسل جوان دوبله با بیان اینکه نسل نوین بااستعداد هستند، گفت: سازمان صداوسیما از نسل جوانی که به دوبله آمده اند حمایت می کند و برای آنها زحمت کشیده است، در صورتی که این کار را برای ما نکرد. امیدوارم نسل نوین هم همانند نسل قدیم در دوبله شگفتی بیافریند.

 

این دوبلور پیشکسوت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دغدغه های مالی هنرمندان عرصه دوبله، اظهار کرد: خوشبختانه امسال به همت آقای نقی یی در واحد دوبلاژ تمام کسانی که دلشان برای واحد دوبلاژ می سوزد، افزایش حقوق داشته اند و وعده های دیگری نیز داده اند که امیدوارم عملی شود.

 

عرفانی همچنین یادآور شد: آقای نقی یی واقعا برای واحد دوبلاژ زحمت کشیده است و از نسل جوان حمایت می کند. ما ممکن است چند روز دیگر نباشیم و به همین خاطر هم از آمدن صداهای خوب به واحد دوبلاژ خوشحال می شویم.

 

زهره شکوفنده، دوبلور پیشکسوت نیز در ادامه این بخش از صحبت های عرفانی، در سخنانی کوتاه اظهار کرد که ما از آمدن صداهای خوب نوین خوشحال می شویم؛ صداهای خاصی که بیننده را جذب خود کنند و بتوانند این هنر را زنده نگه دارند.

 

صداپیشگی

نقی یی، مدیر واحد دوبلاژ سیما نیز درباره حضور نیروهای جوان در واحد دوبلاژ صداوسیما توضیح داد: درِ صداوسیما به روی تمام جوانانی که مستعد هستند، باز است. ما الان آمار بسیار خوبی از جذب و تست نیروهای جوان داریم. کافی است کسانی که فکر می کنند استعداد دارند با روابط عمومی سازمان تماس بگیرند.

 

او با بیان اینکه امسال تقریبا ۸۰ درصد استودیوهای واحد دوبلاژ در طول روز پر بوده است، به حجم بالای تولید کار در این واحد اشاره کرد و گفت: مستندها و فیلم های سینمایی خوبی را کار کرده ایم.

 

او همچنین درباره ی شرایط سلامت عبادی توضیح داد، طبق اطلاعاتی که شب گذشته دریافت کرده است وضعیت سلامتی این هنرمند رو به بهبود است.

 

در بخشی از مراسم جشن تولد حسین عرفانی، دختر این هنرمند در تماسی تلفنی زادروز او را تبریک گفت.

 

حسین عرفانی ۷۶ ساله دوبله را از سال ۱۳۴۰ و مدیریت دوبلاژ را از سال ۱۳۵۶ آغاز کرد.

 

از جمله کارهای عرفانی صداپیشگی به جای همفری بوگارت است او در فیلم های کازابلانکا، شاهین مالت، داشتن و نداشتن، گذرگاه تاریک، دست چپ خدا، کی لارگو و گنج های سیرا مادره به جای این بازیگر مشهور هالیوود صحبت کرده است.

 

صدای حسین عرفانی به جای شخصیت «جالی» در کارتون «لوک خوش شانس» هم با یادها مانده است.

 

او در فیلم های بسیاری به جای شون کانری صحبت کرده است که هایلندر، اژدهادل (قلب اژدها)، صخره، یافتن فارستر، گذرگاه مارسی، هرچه سخت تر باشی زمین می خوری از آن جمله است.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com