آکاایران: واکنش ها به حضور سلبریتی معروف در برنامه زنده تلویزیونی ادامه دارد

دفاعیات ٦٨ میلیارد تومانی

به گزارش شهروند، حضور احسان علیخانی در برنامه زنده «حالا خورشید» برای دفاع از خودش در برابر حرف وحدیث هایی که درباره دریافت ٣ میلیارد تومان از موسسه ثامن الحجج مطرح شده، نه تنها افکار عمومی را اقناع نکرد، بلکه این موضوع باعث عصبانیت و دلزدگی بیشتر از عملکردهای گزینشی صداوسیما شد. برنامه «حالا خورشید» ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روی آنتن رفت؛ این برنامه که دست کمی از «رپرتاژ آگهی» نداشت، دقیقا یک ساعت طول کشید.

 

سوالی که اذهان عمومی را با آن روبه رو کرده این است که هزینه این برنامه طبق جدول تعرفه های تبلیغات تلویزیونی که توسط اداره بازرگانی صداوسیما منتشر می شود، چقدر است؟ و نکته اساسی دیگر این که صداوسیما اگر فرصت دفاع را به یکی از مجریان و تولیدکنندگان خود داده، چرا این فرصت را به افرادی که در طول سال های متمادی تضییع حق شده اند، نداده است. صداوسیما نه تنها به این سوال پاسخی نداده، بلکه خبرها حاکی از آن است که فرصت دفاع دیگری برای وی در یکی از برنامه های این سازمان تدارک دیده شده است.

 

پاسخگویی علیخانی برای مردم چقدر آب خورد؟

اگر بخواهیم با یک حساب سرانگشتی میانگین هزینه این «آگهی» را محاسبه کنیم، باید سراغ جدول تعرفه های تبلیغات تلویزیونی سال ۹۷ که توسط اداره بازرگانی صداوسیما منتشر شده، برویم. در این جدول ٦ گونه آگهی وجود دارد که براساس زمان پخش به ۳۵ «طبقه» مشخص شده که از طبقه یک تا ۳۵ افزایش قیمت دارد.

 

قیمت میانگین این ۳۵ طبقه، بیش از ۲۴ میلیون تومان برای هر ثانیه است. اگر برنامه حالا خورشید را رپرتاژ آگهی صداوسیما برای خودش و سلبریتی محبوبش قلمداد کنیم، هزینه این آگهی به ۸۶ میلیارد و ۴۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد!

 

علیخانی چه پرسش هایی را بی پاسخ گذاشت؟

نخستین و شاید مهمترین پرسشی که یکی از کاربران توییتر مطرح کرده بود و رشیدپور از علیخانی پرسید، این بود که «مگر دادگاه و قانون برای اعاده حیثیت نداریم؟ فرضا اتهامات مطرح شده صحیح نباشد، چرا صداوسیما باید برایش رپرتاژ برود؟» اما بخش دوم پرسش که بخشی از افکار عمومی را مشغول خود کرده، هم بی پاسخ ماند: «چرا (مسئولان صداوسیما) فرصت دفاع در برابر تهمت را برای دیگران محفوظ نمی دانند؟»

 

در سال های اخیر -از دوران ضرغامی گرفته تا سرافراز و حالا علی عسگری- نمونه های زیادی از این دست وجود داشته که اصول بی طرفی، انصاف و صحت مطالب صداوسیما را کاملا زیرسوال برده است.

 

از ادعاهایی که در طول مناظره های انتخابات سال ۸۸ مطرح شد، تا اتهامات فعالان محیط زیست در ماه های اخیر نمونه هایی است که صداوسیما هرگز حاضر نشد پاسخ یا اعاده حیثیت طرف مقابل را پخش کند.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com