در نیمه تابستان سالن های تئاتری میزبان نمایش های تازه ای از امیررضا کوهستانی، میکاییل شهرستانی، علی عابدی و چند کارگردان جوان هستند.

به گزارش ایسنا، اخیرا نمایش های جدیدی روی صحنه تماشاخانه های پایتخت رفته اند و در چند روز آینده هم آثار تازه تری اجرا می شوند و میزبان مخاطبان خود خواهند بود.

 

تیولا

علی عابدی نویسنده و کارگردان نمایش "تیوالا" را از ۱۸ مرداد تا ۲۰ شهریور ماه روی صحنه می برد. او پیش از این قرار بود "تیولا" را در تماشاخانه شهرزاد اجرا کند ولی بعد تماشاخانه تازه تاسیس مهرگان را برای اجرای این کار انتخاب کرد.

 

عابدی در توضیح این نمایش گفته است: تیولا کلمه ای است عربی و یک گونه از موجودات دریایی است که هیچ گاه به مرگ طبیعی نمی‎میرند و درواقع تا زمانی که شکار نشوند یا به دام نیفتند به صورت مداوم از نابالغی به بلوغ می رسند و به حیات خود ادامه می دهند. من از این ایده استفاده کردم و تیولا را در قالب انسان هایی نشان دادم که در جنگ در حال مبارزه هستند. در یک جنگ هنگامی که یک سرباز می میرد، سرباز دیگری جایگزین آن و به نوعی ادامه دهنده راه همان سرباز مرده می شود.

 

نمایشنامه این اثر در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزیده جایزه اثر حرفه ای این جشنواره شده بود.

 

امیررضا کوهستانی

 

قاتل بی رحم

نمایش "قاتل بی رحم" به کارگردانی محمد جواد بشارت از ۲۰ مرداد ماه تا ۲۳ شهریور در سالن اصلی برج آزدی روی صحنه خواهد رفت.

 

در این نمایش پدرام عزیزی، کیمیا ناصری، مسعود سالاری، شهراد بیدآبادی، آیه قبادیان، جلیل گلشن، شهرزاد علی محمدی، ریحانه یزدانیار، دلپذیر بنماران بازی می کنند و بازیگران فرم هم امیرحسین حاجی حسینی، ملینا طاهری، کیمیا روشن، زهرا غلامی، آرین کرمی، علی یگانه هستند.

 

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: هَسه کارلسون در سن ۳۹ سالگی اش در حالی که بعد از ۲۶ سال دوری به ملاقات مادرش که در بستر مرگ است می رود ، در راه خاطرات ۲۶ سال پیش رو به یاد می آورد.

 

چه خبر از تازه های تئاتر؟تئاتر

 

شاهکار

این نمایش که یک برهه از زندگی سید محمد علی جمالزاده است، با تلفیقی از بازیگر و تکنیک های مختلف تئاتر عروسکی (تئاتر کاغذی، سایه و میکروتئاتر ) اجرا خواهد شد.

 

طرح و کارگردان این نمایش لادن نازی است که احسان بدخشان هم متن آن را به نکارش درآورده است.

 

مصطفی ملک مکان، روزبه حصاری، نسیم افشار پور، علی قربانخانی، ایمان سلگی، افشین حسنلو، سهیل قناعتی، میثاق آقامولایی، پویا باقری، علی اکبر کرمی، شیوا رضایی، یکتا طبیبی، مونا عرب، آتوسا بهشتی و سپیده زینالی بازیگران این نمایش هستند که از ۲۱ مردادماه به مدت ۱۲ روز در سالن شماره دو تماشاخانه پالیز روی صحنه خواهد رفت.

 

هملت

نمایشنامه معروف ویلیام شکسپیر با دراماتورژی و کارگردانی میکاییل شهرستانی از ۲۱ مرداد تا ۲۳ شهریور در خانه نمایش تازه تاسیس مهرگان اجرا خواهد شد. خانه نمایش مهرگان در خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول واقع شده است.

 

محمد علی صادقی، پژمان المعی، محمد سلیمانی، فرزان اسدیان، فرشاد کوکبیان، مسعود آشوری، پیمان مقدم، سعید پارسا، آیدا جهاندیده، شیما زادپور، بهمن هراتی، امید داودوندی، رضا خلیل آبادی، نکیسا عقبایی، ماهان زارع، الهام قاسمی، بهناز دانش، سورن گرم آبادی، یاسین حسینی و منصور رضایی در این هملت بازی می کنند.

 

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: هملت بعد از آگاهی از مرگ پدرش به کاخ السینور آمده تا عزادار پدر باشد ولی می بیند که عمویش جانشین پدر شده و جایگاه او را غصب کرده. او در یک شب با دیدن شبح پدر با حقایقی مواجه می شود که او را بر آن می دارد تا در پی جستجو برآید به هر بها.

 

کارگردان نمایش بی تابستان

 

دلاک ها

شهرام عبدلی که بیشتر در عرصه بازیگری شناخته شده، نمایشی طنز را در یک فرهنگسرا اجرا می کند. این بازیگر سینما و تلویزیون نمایش طنز "دلاک ها" نوشته فرهاد نقدعلی را به روی صحنه می برد.

 

در خلاصه این نمایش نوشته شده است، «غلوم سیاه دسته ی مطرب ها سال ها برای رسیدن به عشقش شیرین، دختر ابرام (رییس دسته) به هر کاری در این دسته تن داده است و حال در چند قدمی رسیدن به معشوق خود است. شب حنابندان غلوم، مصادف با کشته شدن دلاک مخصوص پادشاه شده و به دستور پادشاه چهل روز درِ گرمابه های شهر بسته است.

 

بهرام ابراهیمی، عمار تفتی، جمشید صفری، علی عطائی حور، محمد باقر مرادی و شهرام عبدلی بازیگران این نمایش هستند.

 

تئاتر "دلاک ها" از ۲۴ مرداد تا ۲۳ شهریور در سینما تئاتر چاپلین فرهنگ سرای بهمن اجرا می شود. این نمایش پیش از این در تیرماه امسال در تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته بود.

 

عبدلی درباره سبک و فرم اجرایی این اثر نمایشی گفته است: فرم اجرایی "دلاک ها" برگرفته از شیوه نمایش های ایرانی همچون روحوضی، تعزیه و ... است اما با نگاهی مدرن و امروزی. تماشاگر با نمایشی کاملا ایرانی و قراردادهای این گونه نمایشی روبرو خواهد بود.

 

موضوع نمایش قاتل بی رحم

 

بی تابستان

نمایش "بی تابستان" به نویسندگی و کارگردانی امیر رضا کوهستانی از ۱۴ مرداد ماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته و اجرای آن تا ۲۷ مرداد ماه ادامه دارد.

 

لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان، مونا احمدی بازیگران این نمایش هستند.

 

این نمایش تاکنون در بخش اصلی هفتاد و دومین دوره فستیوال آوینیون، فرانسه، فستیوال دلاکولین تورینو، ایتالیا و فستیوال هنر بروکسل، بلژیک اجرا شده است.

نمایش دلاک ها

 

پاراسمپاتیک

از ۲۰ مرداد ماه در تالار شمس که در یکی دو سال گذشته کمتر نمایشی در آن اجرا شده بود، "پاراسمپاتیک" به نویسندگی و کارگردانی مسعود بهارلو به صحنه می رود.

 

این نمایش با بازی ساناز الوند، مهربانو باطبی، شریف بهرامیان، پریا حیدری، توحید خجسته، مهسا خلج، علی سرمدی، حامد سیامکی، آزیتا شیبانی، امیرمهدی عباسی، آیسان قبادی، شیما قدیری و پانته آ قیاسی تا سوم شهریورماه در تالار شمس (اقدسیه) اجرا خواهد شد.

 

«پاراسمپاتیک» تلفیق تئاتر، سینما، جلوه های ویژه و گرافیک است.

نمایش تیوالا

 

موسوبی

نمایش "موسوبی" به نویسندگی و کارگردانی سعید هاشم زاده از ۱۸ مرداد به مدت ۲۰ شب در سالن شماره دو عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه خواهد رفت.

 

بازیگران این نمایش شیدا یوسفی، محمد فتح اللهی و سجاد طوماری هستند و در خلاصه داستان آن آمده است؛ دست های رعنا می لرزد، دست های حامد نمی نویسد، داوود از این طبقه به آن طبقه می رود ... شعر می گوید ... صورت همه شان زرد شده است.

 

بلیت این نمایش برای دانشجویان با ۲۰ درصد تخفیف ارائه می شود.

 

کارگردان نمایش شاهکار

 

مردگان

نمایش "مردگان" به کارگردانی دانیال اربابی و نویسندگی احسان امانی و با بازی احسان امانی، سینا باقری، محمد پور اکبر، عرفان رضوی، بلور سادات کسائیان، صنم سرمد، نادر کریمی و مهدی ملک در تماشاخانه شانو از ۲۲ تا پایان مرداد ماه اجرا خواهد شد.

 

در خلاصه این نمایش آمده است: یک کولاک وحشتناک، یک مهمانسرای متروکه، یک کلانتر دیوانه، یک تابوت، چند قاتل جنایتکار و شاهدی به نام مارگاریت تد، که نباید زنده به آلامو برسه.

 

بازیگران نمایش هملت

 

دفاع از دیوانگی

نمایش "دفاع از دیوانگی" نوشته وودی آلن و با کارگردانی علیرضا نجفی در سالن خسروشکیبایی تماشاخانه سه نقطه از ۱۷ مرداد ماه تا ۲ شهریور اجرا می شود.

 

متن این تئاتر توسط  شهرام زرگر، حسین یعقوبی، محمدرضا اوزار دراماتورژی شده است

 

بازیگران این نمایش علیرضا نجفی، آیدا سرمست، مرتضی قنبری، محمد مشهدی، نیما سپهرار، لیلا میرحسینی، هومان دیلمی، و امین عمیدیان هستند.

 

اخبار تئاتر

موسیو آنجل

نمایش "موسیو آنجل" به کارگردانی علیرضا حاتمی و نویسندگی علیرضا حاتمی و حمید رضا قاسمی و تهیه کنندگی سید حسین خرم با بازی (نقش خوانان) علیرضا حاتمی، نرگس موسوی، مهدی لوئیا، محمد علی میرقربانی، فرزاد سهرابی و ثنا ربیعی از ۲۲ مرداد تا ۹ شهریورماه در تالار ناصرخسرو روی صحنه می رود.

 

برای بلیت سه روز اول این نمایش  ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

 

همچنین نمایش های "خداحافظ باغ آلبالوی من" به کارگردانی سارا مخاوات، "سس توت فرنگی" به کارگردانی مهدی پاشایی، "گزارش وضع هوا" به کارگردانی عاطفه تهرانی، "خسیس" به کارگرانی مریم کاظمی، "ریچارد سوم اجرا نمی شود" به کارگردانی روح الله جعفری و "پانزده سال آینده" به کارگردانی مهدی کوشکی روزهای پایانی اجرای خود را در مجموعه تئاتر شهر می گذرانند.

 

امیررضا کوهستانی

 

.

منبع : sarpoosh.com