چهار ماه ابتدایی سال جاری، بازار سهام شاهد برگزاری بخش عمده ای از مجامع شرکت های فعال در این بازار بود. ترافیک این مجامع به خصوص در پایان تیرماه به اوج خود رسید و فعالان بازار سهام شاهد برگزاری بیش از ۱۴۰ مجمع عادی سالانه بودند. این مهم «دنیای اقتصاد» را بر آن داشت تا به بررسی اجمالی سودهای تقسیمی توسط شرکت های سهامی و صنایع مختلف بازار بپردازد. از این رو در گزارش پیش رو، میزان سود تقسیمی و همچنین میزان سود محقق شده ۲۵۸ شرکت در سال مالی گذشته بررسی شده است.

 

بررسی ها نشان می دهد به طور میانگین در مجامع سال ۹۶ شرکت های سهامی، فعالان بازار شاهد تقسیم سود ۶۰ درصدی بودند. موضوعی که قاعدتا از جذابیت مناسبی برای سهامداران شرکت ها برخوردار است. با وجود این توجه به این نکته حائز اهمیت است که تقسیم سود بالا در مجامع عادی سالانه همواره نکته مثبتی قلمداد نمی شود. به عنوان نمونه دارویی ها با وجود مطالبات بالای وصول نشده، به طور میانگین ۷۰ درصد سود بین سهامداران خود تقسیم کردند.

 

این در حالی است که شرکت های دارویی با مشکل شدید نقدینگی مواجه بوده و سهامداران نیمه دولتی این شرکت ها با تقسیم سود بالا تنها به دنبال کسب رضایت سهامداران خرد خود هستند. تقسیم سود بالای شرکت هایپتروشیمی نیز به زعم کارشناسان نشان از نبود برنامه توسعه در چشم انداز آتی این شرکت ها دارد. با این تفاسیر ذکر این نکته حائز اهمیت است که ثبات در رویه سودآوری نیازمند افزایش تولید و بهره وری است. موضوعی که گاهی اوقات با تقسیم سود پایین در مجامع شرکت ها حاصل می شود. در گزارش پیش رو عملکرد شرکت ها در مجامع (سود تقسیمی و سود محقق شده در سال مالی ۹۶) به صورت جدول برای ۲۵۸ شرکت مورد بررسی در صفحه ۲۳ آمده است.

 

دارویی ها و چرایی تقسیم سود بالا

پس از پایان سال مالی ۹۶، شاید شرکت های دارویی را بتوان در زمره نخستین شرکت هایی برشمرد که مجامع عمومی سالانه خود را برگزار کردند. به این ترتیب مجامع گروه محصولات دارویی با شرکت البرزدارو در ۱۸ اردیبهشت آغاز شد. در این مجمع میزان سود تقسیمی ۱۳۵ تومان حدود ۹۶ درصد سود محقق شده شرکت در سال ۹۶ بود (مقدار سود محقق شده هر سهم این شرکت معادل ۲/ ۱۴۰ تومان است). سایر مجامع دارویی تا پایان تیر ادامه یافت. در این میان، هلدینگ داروپخش در ۳۱ تیر، آخرین مجمع دارویی ها را برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ برگزار کرد.

 

در این میان بررسی ها نشان می دهد، مطابق با سال های گذشته میانگین تقسیم سود برای شرکت های دارویی بالا بود و شرکت های دارویی به رغم مشکلات موجود، به طور میانگین ۷۰ درصد سود خالص تقسیم کردند. پارس دارو، بیشترین درصد تقسیم سود میان دارویی ها را به میزان ۱۵۹ درصد در اختیار داشت.

 

در میان سهامداران این گروه، غالبا نهادهای نیمه دولتی به چشم می خورد. نهادهایی که با وجود مشکلات نقدینگی که شرکت های دارویی با توجه به دوره طولانی وصول مطالبات خود دارند، بر تقسیم درصد بالایی از سود خالص پافشاری می کنند. دوره طولانی وصول مطالبات شاید مهم ترین ریسک صنعت دارو باشد. این شرایط در سال های اخیر شرکت های دارویی را وادار به دریافت تسهیلات با نرخ های بالا به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز خود کرده است. با این حال سهامداران عمده شرکت های دولتی، در جهت جلب رضایت سهامداران خرد خود، همه ساله بخش زیادی از سود های محقق شده شرکت های دارویی را در مجامع تقسیم می کنند. موضوعی که می تواند به بحران موجود در صنعت دارو دامن زند.

 

تکمیل زنجیره ارزش در دوقلوهای سنگ آهنی

اکثر شرکت های زیرمجموعه گروه استخراج کانه های فلزی، مجامع عادی سالانه خود را به تیرماه محول کردند. این شرکت ها به طور میانگین تقسیم سود حدود ۵۰ درصدی در کارنامه سال ۹۶ خود ثبت کردند. در این میان بیشترین سهم با ۸۸ درصد تقسیم سود نقدی، به دو شرکت گل گهر و چادرملو رسید. به این ترتیب «کگل»، ۶۵ تومان از ۷۴ تومان سود محقق شده در سال ۹۶ را میان سهامداران خود تقسیم کرد. «کچاد» نیز در حالی طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۶، ۶/ ۳۷ تومان سود محقق کرده بود که در مجمع سالانه خود ۳۳ تومان سود تقسیم کرد. شرکت هایی که به عنوان دوقلوهای سنگ آهنی شناخته می شوند و بیشترین سهم از ارزش بازار گروه خود را در اختیار دارند.

 

دو شرکت مذکور در سال ۹۶، در حالی سود مناسبی را میان سهامداران خود تقسیم کردند که در سال مالی ۹۵، از نظر مقداری، سود در خور توجهی تقسیم نکرده بودند. شرایطی که به دلیل حرکت این دو شرکت معدنی به سمت تکمیل زنجیره ارزش بود. در شرایط فعلی نیز چشم انداز مناسبی پیش روی «کگل» و «کچاد» وجود دارد که می تواند سبب افزایش سودآوری این دو شرکت در سال ۹۷ شود. در این میان مشوق های مالیاتی نوین نیز می تواند عاملی پیشرونده برای تکمیل زنجیره ارزش در این شرکت ها باشد. یکی دیگر از مسائلی که فعالیت شرکت های معدنی را تحت الشعاع خود قرار داده است، موضوع خشکسالی به ویژه برای شرکت هایی است که در فلات مرکزی ایران در حال فعالیت هستند. موضوعی که اهمیت افزایش سرمایه گذاری در صنعت های درگیر کم آبی را بیش از گذشته گوشزد می کند.

 

تقسیم سود بالا در صنعت پتروشیمی

۲۱ شرکت مورد بررسی در گروه محصولات شیمیایی، سال مالی ۹۶ خود را با میانگین تقسیم سود ۵۹ درصدی به پایان رساندند. بیشترین درصد تقسیم سود در میان پتروشیمی ها نیز به تقسیم سود ۱۰۷ درصدی گروه صنعتی پاکشو اختصاص داشت. پس از آن نیز شرکت های پتروشیمی خراسان و پتروشیمی غدیر هر کدام با تقسیم سود ۹۷ درصدی، در رده های بعدی بیشترین درصد تقسیم سود در گروه محصولات شیمیایی قرار گرفتند. در حال حاضر صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی بالغ در کشور به شمار می رود.

 

رشد سودآوری شرکت های پتروشیمی در سال ۹۶، موضوعی غیرقابل انکار است. با این حال به دنبال درصد تقسیم سود بالا توسط این شرکت ها، این شائبه به ذهن متبادر می شود که پتروشیمی ها دیگر چشم اندازی برای رشد و توسعه بیشتر فعالیت های خود ندارند. نگاهی نیز به اخبار پیرامونی شرکت های پتروشیمی نشان از پروژه های اندک در دست اقدام توسط این شرکت ها دارد. این در حالی است که تداوم سودآوری شرکت های مزبور نیازمند طرح های توسعه ای بیشتر است که منابع مالی آن نیز می تواند از درون این صنعت تامین شود. هر چند تقسیم سود بالا در مجامع شرکت های سهامی از جذابیت بالایی برخوردار است اما سهامدار باید سهامداری کند و تداوم سهامداری در یک شرکت نیز نیازمند رشد سودآوری آن شرکت به مدد توسعه پروژه های در دست اجراست.

 

چشم انداز روشن گروه فلزات

عمده سهامداران گروه فلزات اساسی مجامع سال مالی گذشته این شرکت ها را با رضایت ترک کردند. بررسی ۲۶ مجمع عادی سالانه تشکیل شده در میان نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی نشان می دهد فلزی ها به طور میانگین ۴۲ درصد میان سهامداران خود سود تقسیم کرده اند. در این میان شرکت صنعت سپاهان با نماد «فسپا» با تقسیم سود ۱۱۸ درصدی، بیشترین سود تقسیمی در این گروه را به خود اختصاص داد. در مقابل اما ۶ شرکت فلزی نیز سهامداران خود را فاقد تقسیم سود راهی منزل کردند.

 

بهبود سودآوری بنگاه ها در سال ۹۶ عمدتا تحت تاثیر رشد قیمت جهانی کالاها به ویژه در بخش فلزات پایه و نفت رخ داد. این عامل در کنار رشد حدود ۲۵ درصدی نرخ دلار در این سال، جان تازه ای به وضعیت شرکت های وابسته به بازارهای کالایی در بازار سهام بخشید و تقاضای سهام مزبور را افزایش داد. در این میان، شرکت هایی همچون فولاد مبارکه خودنمایی می کنند که سال ۹۶ را با رشد سودآوری پشت سر گذاشته است.

 

این شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۶، به ازای هر سهم ۸۰۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، حکایت از رشد ۱۹۰ درصدی دارد. فولاد در مجمع سال گذشته خود، تنها ۱۰ تومان سود تقسیم کرده بود که با توجه به سود محقق شده این سال ۷/ ۲۷ تومان تقسیم سود ۳۶ درصدی داشت. تقسیم سود نسبتا پایین «فولاد» در سال ۹۵ به دلیل پروژه های توسعه ای در دست اجرای این شرکت در سال ۹۶ بود. موضوعی که سبب شد تا سهامداران فولاد، در سال ۹۶ سود مناسبی را از این شرکت بورسی کسب کنند. موضوعی که بار دیگر یادآور می کند که ثبات در رویه سودآوری نیازمند افزایش تولید و بهره وری است.

 

وضعیت نامناسب شرکت های خودرویی در سال های اخیر سبب شد تا سهامداران نمادهای زیرمجموعه این گروه، ناراضی مجامع این شرکت ها را ترک کنند. بررسی ۲۹ شرکت زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات نشان می دهد به طور میانگین ۲۶ درصد سود میان سهامداران این گروه تقسیم شده است. در میان شرکت های این گروه، ۱۴ شرکت مجامع سال ۹۶ خود را فاقد تقسیم سود برگزار کردند و تنها ۷ نماد خودرویی، تقسیم سود بالای ۵۰ درصد در کارنامه سال ۹۶ خود ثبت کردند. بیشترین درصد تقسیم سود در میان خودرویی ها با تقسیم سود حدود ۱۰۰ درصدی به سهامداران شرکت سازه پویش اختصاص یافت کرد. ایران خودرو که در سال ۹۶ موفق به تحقق سود ۵۷ تومانی شده بود، ۶ ریال از این سود را میان سهامداران خود تقسیم کرد. «خساپا» اما با توجه به شناسایی زیان ۲۹ تومانی در سال مالی گذشته، نتوانست سودی میان سهامداران خود تقسیم کند.

 

پارس خودرو نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و سهامداران را فاقد تقسیم سود در مجمع عادی سالانه بدرقه کرد. افزایش قیمت نهاده های تولید یکی از مهم ترین معضلات کنونی در صنعت خودرو است. در عین حال، صنعت مزبور همواره بیشترین تاثیر را از ریسک های سیاسی پذیرا بوده است. در شرایط کنونی که خروج یکجانبه آمریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم های بین المللی بار دیگر فعالیت خودرویی ها را تحت الشعاع قرار داده است، چشم انداز این گروه با ابهام جدی مواجه است. این موضوعات در کنار به تعویق انداختن افزایش نرخ خودرو در شورای رقابت، صنعت خودرو را با شرایط نامساعدی مواجه کرده که به دنبال آن اغلب شرکت های این گروه را وارد محدوده زیان کرده است.

 

شرکت های سهامی

 

donya-e-​eqtesad.‎​com
.

منبع : sarpoosh.com