آکاایران: ۳۷ میلیون نفر «سود سهام عدالت» گرفتند

آکاایران: وزارت اقتصاد: رشد اقتصاد ایران از عربستان و روسیه بیشتر شد


روزیاتو: اتوزارت اقتصاد و امور دارایی در آستانه دومین سال آغاز به کار دولت دوازدهم به ریاست حسن روحانی، فهرست موفقیت‌های خود را منتشر کرد که در آن، تشویق مقام معظم رهبری، رکورد سازی شاخص کل بورس و کاهش وابستگی دولت به درآمد نفتی و ساماندهی بازار ارز دیده می‌شود. این گزارش در حالی منتشر شد که دبیرکل بانک مرکزی که ۵ سال سکاندار مهم‌ترین نهاد اقتصادی ایران بود تغییر کرد و سیف، جای خود را به دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی ایران داد.
نوسانات شدید نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی و اعتراض شدید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور سبب شد تا بالاخره دولت تدبیر و امید، همتی را جایگزین سیف کند. جایگزینی که فعالان اقتصادی، نسبت به تحول آن در نظام اقتصادی کشور خیلی خوش بین نیستند.
به گزارش آکاایران: با این حال، در آغاز سال دوم دولت حسن روحانی، وزارت اقتصاد و امور دارایی کشور، فهرست ۲۳ دستاورد خود را که از آن به عنوان دستاورد کلیدی دولت تدبیر و امید یاد کرده است، منتشر کرد که در آن، پرداخت سود سهام عدالت به ۳۷ میلیون نفر از هموطنان و پیشی گرفتن رشد اقتصادی ایران از روسیه و عربستان به چشم می‌خورد. بر اساس آمار‌های موجود، طی ۱۱ ماه اخیر، معادل ۷۲ درصد از منابع دولت از طریق سازمان‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد از جمله، سازمان امور مالیاتی، گمرک جمهوری اسلامی، سود سهام و انتشار اوراق تامین شد.
بر اساس این گزارش، در حوزه خصوصی سازی، در سال ۱۳۹۶ سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها، ۱۰۰ درصد بوده است. همچنین، در راستای حمایت از تولید و کاهش مالیات بر تولید، سهم مالیات بر مصرف از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵۴ درصد افزایش یافته است. در این گزارش، یکی از دستاورد‌های اقتصادی دولت را رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میداند که از کشور‌های عربستان و روسیه بالاتر بوده و بر اساس پیش بینی ها، رشد اقتصادی ایران در سال‌های آینده از این دو کشور بالاتر خواهد بود.
لینک کوتاه خبر: farda.fr/003Z6u
.

منبع : fardanews.com