آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : جمعه, 25 آبان 1397 10:47

شبکه خبری «ان بی سی» روز پنجشنبه گزارش داد که دولت آمریکا در تلاش برای مختومه کردن پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود و ترغیب ترکیه به عدم پیگیری ماجرا، پرونده استرداد «فتح الله گولن» واعظ ترک مقیم آمریکا را بازگشایی کرده است. 

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، مقام های دولت ترامپ در ماه گذشته (میلادی) از آژانس های فدرال خواسته اند که با هدف پاسخ به درخواست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و جلب رضایت وی، راه های قانونی برای اخراج گولن را بررسی و پرونده او را بازگشایی کنند.

 

به گفته این رسانه به نقل از چهار منبع آگاه، این دستور هم به وزارت دادگستری و هم اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) صادر شده است.

 

همچنین درخواستی هم به وزارت امنیت داخلی این کشور ارسال شده تا گزارشی از وضعیت حقوقی گولن تنظیم و ارائه کند.

 

به نوشته ان بی سی، مدیریت نهادهای مذکور از درخواست کاخ سفید متعجب و به شدت «برآشفته» شده اند.

 

این در شرایطی است که مقام های دولت ترکیه در گفت وگو با این رسانه، گفته اند که ارتباطی میان این دو موضوع نمی بینند.

 

ان بی سی در بخش دیگری از این گزارش نوشته است که دولت های آنکارا و واشنگتن در ماه های گذشته، توافقی برای آزادی «آندرو برونسون» کشیش آمریکایی سابقا زندانی در ترکیه منعقد کرده و همچنین آزادی احتمالی «محمد هاکان آتلیلا» بانکدار ترک زندانی در آمریکا را نیز مورد بررسی قرار داده بودند و به همین جهت، توافقی دیگر برای استرداد گولن دور از ذهن به نظر نمی رسد.

 

با این وجود سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که هیچ مذاکراتی در این ارتباط با دولت ترکیه صورت نگرفته و شایعات منتشر شده را تایید نمی کند.

 

آنکارا «فتح الله گولن» را عامل اصلی پشت پرده کودتای نافرجام سال 2016 در این کشور می داند. وی بیش از یک دهه است که در یک تبعید خودخوانده، ساکن ایالت پنسیلوانیای آمریکاست.

 

ترکیه بارها خواستار استرداد و محاکمه گولن شده، اما پاسخ مثبتی از سوی آمریکا دریافت نکرده است.

 

حال به نظر می رسد قتل خاشقچی 59 ساله در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه، اهرمی برای فشار به واشنگتن به عنوان متحد اصلی سعودی ها ایجاد کرده باشد.

 

این خبرنگار که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می کرد، ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن محل خارج نشد.

 

دولت عربستان سعودی مدعی است که وی در جریان یک مشاجره کشته شده است؛ ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه ها آن را قویاً رد می کند.

 

بر اساس سرنخ های موجود، مقام های ریاض و در صدر آنها «محمد بن سلمان» متهم اصلی قتل این روزنامه نگار هستند.

 

 

.

منبع :