آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 مهر 1398 12:35

در واکنش به اعلام ترامپ، مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد و مسیر را برای حمله ترکیه به سوریه و هم پیمانان کرد باز خواهند کرد، یکی از رهبران بانفوذ اوانجلیست ها در آمریکا هم به جرگه منتقدان جمهوری خواه این تصمیم ترامپ پیوست. 

به گزارش ایسنا، پایگاه دیلی بیست اظهارات پت رابرتسون، یکی از رهبران با نفوذ اوانجلیست ها در آمریکا و صاحب شرکت تلویزیونی مذهبی شبکه سخن پراکنی مسیحیان اعلام کرد: برای او این مساله بسیار تکان دهنده است که آمریکا قصد دارد به نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این کشور خیانت کند. این اقدام شاید به ترکیه ای ها اجازه دهد که به کردها حمله کنند.

 

وی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را "دیکتاتور" خواند و ترامپ را به باد انتقاد گرفت و گفت: توصیف رئیس جمهوری ترکیه به عنوان متحد آمریکا بی معناست. رابرتسون افزود، اردوغان فقط در راستای منافع خودش کار می کند.

 

این چهره مسیحیت انجیلی آمریکایی که از طرفداران وفادار ترامپ بود، وی را مورد حمله قرار داد و گفت: رئیس جمهوری که اجازه داد جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی تکه تکه شود، اکنون هم اجازه می دهد، مسیحیان و کردها به دست ترکیه ای ها کشته شوند. ترامپ اگر چنین اجازه ای دهد، با خطر از دست دادن "قیمومیت بهشت" روبرو می شود.

 

رابرتسون در حالی به شدت ترامپ را محکوم می کند که وی به دلیل خروج از سوریه از سوی قوی ترین مدافعان خود تحت فشار قرار دارد، تا جایی که سناتور لیندسی گراهام، از بزرگترین سناتورهای حامی رئیس جمهوری آمریکا این اقدام ترامپ را غیرمسؤولانه توصیف کرد و برایان کلیمیدی، یکی از شرکت کنندگان در برنامه "فاکس & فرندز" نیز گفت، این تصمیم ترامپ فاجعه بار است.

 

در میان انتقادات حامیان جمهوری خواه ترامپ، وی از تصمیم خود برای خروج از سوریه دفاع کرد و در توجیه آن گفت: این تصمیم حاصل "خرد عظیم و بی همتای" من است و اگر ترکیه دست به اقدامی نسنجیده بزند، اقتصادش را نیست و نابود خواهد کرد.

 

 

.

منبع : beytoote.com