آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : شنبه, 27 مهر 1398 20:54

نیروهای امنیتی لبنان تمام بازداشت شدگان ناآرامی های روزهای اخیر را آزاد کردند.

 

براساس این گزارش،میشل عون رئیس جمهور قول داد یک راه حل اطمینان بخش برای حل بحران فعلی وجود دارد.

اخبار بین الملل

 

توافق نخست وزیر و وزیر اقتصاد لبنان برای تنظیم بودجه فاقد مالیات نوین

"علی حسن خلیل" امروز – شنبه- در صفحه توئیتر خود نوشت: در دیدار با "سعد حریری" تاکید شد، بودجه کشور فاقد  هرگونه مالیات و یا عوارض نوین تنظیم شود و هر گونه طرحی که در این خصوص از سوی هر طرفی ارائه شده بود، لغو می شود.

 

همچنین گام های جدی در مسیر اصلاحات از جمله در بخش بانکی اتخاذ خواهد شد تا هیچ مالیاتی حتی اندک بر مردم تحمیل نشود.

 

این در حالی است که ساعتی قبل شبکه "ال. بی. سی" لبنان اعلام کرد: سعد حریری امروز نشست های فشرده ای با برخی وزیران و نمایندگان پارلمان داشت و طرحی اقتصادی برای حل بحران اخیر در این کشور عرضه کرده است .

 

حریری به افراد حاضر در نشست های امروز  طرح اقتصادی اصلاحی را پیشنهاد کرد و از آن ها خواست هر چه زودتر نظر خود را در این خصوص اعلام کنند.

 

پیش از این کاهش حقوق کارمندان و اعمال برخی مالیات ها هنگام تنظیم و تصویب بودجه سال 2019  که حریری از آن تحت عنوان بودجه ریاضتی یاد می کرد، در ماههای قبل تظاهرات و اعتراضاتی را در لبنان به دنبال داشت؛ در نهایت بودجه فاقد کاهش حقوق کارمندان و بازنشستگان به تصویب رسید.

 

اما چند روز قبل خبر اعمال تعرفه مالیاتی بر تماس با واتساب موجب شعله ور شدن خشم مردم شد تا جایی که برخی منابع لبنانی از جمله روزنامه "الجمهوریه" از اعتراضات مردمی تحت عنوان انتفاضه واتساپ یاد کردند.

 

این اعتراضات شامگاه پنجشنبه آغاز شد و جمعه با شدت بیشتری ادامه یافت تا جایی که بیشتر خیابان های پایتخت با حضور تظاهرات کنندگان مسدود شد و امروز نیز تظاهرات برای سومین روز متوالی ادامه یافت اما در برخی مناطق پایتخت شدت تظاهرات و اعتراض ها فروکش کرده است.

انتخاب

 

 

.

انتخاب