آکاایران: مجموعه: اخبار اجتماعی
تاریخ انتشار : سه شنبه, 23 بهمن 1397 14:34

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس گفت: ازدواج مردان سن بالا با دختران کم سن و سال به معنای زیرسوال بردن جایگاه اجتماعی و ارکان خانواده است. 

حسن لطفی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) در گفت وگو با ایلنا درباره  ازدواج دختران کم سن و سال با مردان سن بالا گفت: چنین ازدواج هایی به معنای زیرسوال بردن جایگاه اجتماعی و ارکان خانواده است، در این اقدام مقوله خانواده دیگر تعریفی ندارد.

 

وی با تاکید بر اینکه چنین ازدواج هایی جایگاه دین مبین اسلام را خدشه دار می کند، گفت: هیچ سنخیتی موجود نیست که مردی ۵۰ ساله با دختر ۱۱ ساله ازدواج کند.

 

لطفی عامل چنین ازدواج هایی را فقر و آسیب اجتماعی دانست و تصریح کرد: خانواده ای که پذیرفته فرزندش با مرد ۵۰ ساله ای ازدواج کند، به طور حتم نرمال نبوده و ممکن است به دلیل فقر این ازدواج را پذیرفته باشد، این ماجرا باید علت یابی و علت های آن نیز بررسی شود.

 

وی در ادامه اظهار کرد: مردی که حاضر به ازدواج با دختر ۱۱ ساله می شود، باید دلایلش مورد بررسی قرار گیرد. به اعتقاد من زمینه های ازدواج در هر دو فرد باید بررسی شود و این مرد ۵۰ ساله باید طبق قانون مورد مجازات قرار گیرد.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: نمایندگانی که با ازدواج درسن پایین موافقت کرده اند، قطعا ازدواج افراد میان ۱۳ تا ۱۵ سال را قبول دارند و ازدواج فرد ۱۱ ساله با ۵۰ سال مدنظرشان نیست. همچنین افرادی که طبق شرع عقیده دارند، ازدواج دختر باید در سن ۹ سالگی صورت گیرد، ازدواج با سنین ۱۵ تا ۲۰ سال را قبول دارند و ازدواج دختر کم سن و سال با مرد سن بالا را نمی پذیرند، چرا که این ازدواج خلاف قانون و همه مقدسات است، دختر ۱۱ ساله حداقل می تواند با پسر ۱۸ ساله ازدواج کند.

 

لطفی درخصوص تضمین قانون برای جلوگیری از این ازدواج ها گفت: گرچه قانون مدنی کشور، کامل ترین قانون است، اما خانواده ها باید آگاهی کافی دارا باشند که با این ازدواج ها موافقت نکنند.

 

.

منبع :