آکاایران: مجموعه: اخبار سیاست خارجی
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 30 خرداد 1398 19:45

معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه ای سیاست رئیس جمهور فعلی کشورش علیه ایران را «فاجعه ای خودساخته» توصیف کرده است.

به گزارش فارس، «جو بایدن»، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه ای از سیاست های «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و آن را «فاجعه ای خودساخته» توصیف کرده است. 

 

بایدن که یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا است در بیانیه ای تصریح کرد: «راهبرد ترامپ در قبال ایران، فاجعه ای خودساخته است.»

 

وی در این بیانیه تصریح کرده است: «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای و تضمین عرضه باثبات نفت از طریق تنگه هرمز دو منفعت حیاتی آمریکا در خاورمیانه هستند.»

 

 بیانیه بایدن ساعتی بعد از ساقط شدن یک فروند پهپاد متجاوز آمریکایی در فضای سرزمینی ایران صادر شده است. ایران اعلام کرده پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک»، پس از ورود به آسمان ایران هدف سامانه پدافندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. 

 

معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با ایران هم انتقاد کرده و گفته که این تصمیم تنها موجب ستیزه جویی بیشتر از سوی ایران شده است. 

 

در بیانیه بایدن آمده است: «ترامپ وعده داد خروج از توافق به نوعی باعث حصول یک توافق بهتر خواهد شد، اما به جای این اتفاق، آنچه مورد پیش بینی بود به وقوع پیوست: ایران در حال بازسازی توانمندی های هسته ای خودش است.»

 

 

.

منبع : beytoote.com