آکاایران: مجموعه: اخبار بین الملل
تاریخ انتشار : دوشنبه, 04 فروردین 1399 13:22

وزیر امور خارجه آمریکا امروز دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد تا روند اجرای توافق آمریکا – طالبان را مورد ارزیابی قرار دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتظار می رود مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رقیب سیاسی او که از پذیرش نتایج انتخابات اخیر این کشور امتناع می کند، دیدار و گفت وگو داشته باشد.

 

براساس این گزارش، وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با روند اجرای توافق ماه گذشته آمریکا و شبه نظامیان طالبان در دوحه رایزنی می کند.

 

 کشته شدن ۵ فرمانده کلیدی طالبان در عملیات نیروهای افغان

یک منبع امنیتی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، این عملیات در واکنش به حمله مسلحانه ای انجام شد که در روزهای گذشته جان ۲۲ سرباز افغان را گرفت.

 

به گفته این منبع، نیروهای ویژه افغان شامگاه یکشنبه عملیاتی نظامی علیه یکی از فرماندهان طالبان در منطقه ای در زابل انجام دادند که طی آن چندین تن کشته و پنج مظنون دیگر در این حمله بازداشت شدند. علاوه بر این، نیروهای افغان مهاجم اصلی را که به سوی نیروهای دولتی آتش گشوده بود، بازداشت کردند.  

 

اوایل مارس طالبان افغانستان اعلام کرد، به رغم امضای توافق صلح با واشنگتن، همچنان به حملاتش علیه نیروهای دولتی افغانستان ادامه می دهد چرا که کابل از آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان امتناع کرده است.

.

منبع : beytoote.com