آکاایران: ابهام در راز ۱۲ ساله یک جنایت

مردی که مدعی است اشتباهی به جرم قتل بازداشت شده است، در حالی برای بار دوم پای میز محاکمه رفت که دادگاه یک بار او را محکوم و دیوان عالی کشور حکم را نقض کرده است.

متهم که سام نام دارد سال ۹۰ به اتهام شلیک به مردی زانتیاسوار بازداشت شد. براساس محتویات پرونده، زمانی که مأموران جسد را پیدا کردند، متوجه شدند چهار مرد ناشناس شبانه راه زانتیا را بسته بودند و یکی از آنها با کلاشینکوف راننده را هدف رگبار گلوله قرار داده بود و آنها به سرعت گریخته بودند. این در حالی بود که بررسی ها نشان می داد مقتول پرونده، به نام مازیار، همراه برادرش در ماشین بوده است؛ هر چند مازیار به قتل رسید، اما برادرش مهبد زنده ماند. 

 

او به مأموران گفت: مازیار راننده بود. من روی صندلی کنار او نشسته بودم و برادر کوچک ما روی صندلی عقب ماشین بود. ساعت حدود ۱۲ شب بود که از پاکدشت به تهران برمی گشتیم. چهار مرد ناشناس در جاده سد راهمان شدند؛ به محض اینکه مازیار ترمز کرد، یکی از آنها کلاشینکوفی را که در دست داشت، مقابل برادرم گرفت و به مازیار شلیک کرد. مردان ناشناس صورت هایشان را پوشانده بودند و قابل شناسایی نبودند. ما شوکه شده بودیم که آنها در تاریکی شب گریختند. 

 

 به دنبال اظهارات برادر قربانی، تحقیقات پلیسی آغاز شد و مأموران به اختلاف های دنباله دار مازیار و برادرانش با مرد جوانی به نام سام و خانواده او پی بردند. شواهد نشان می داد چند سال قبل برادر سام با شلیک گلوله کشته شده و قاتل او هرگز شناسایی نشده بود. خانواده سام همیشه مازیار و برادرانش را در این جنایت مقصر می دانستند. این نشان می داد احتمالا مازیار قربانی انتقام گیری خانواده سام شده است. 

 

درحالی که فرضیه جنایت کینه جویانه قوت گرفته بود، سام و سه نفر از بستگان نزدیک او بازداشت شدند و خودشان را بی گناه خواندند. سام گفت: ما از قبل بر سر زمینی در پاکدشت با مازیار و برادرانش اختلاف داشتیم. 

 

مازیار و برادرانش بارها ما را به مرگ تهدید کرده بودند. به همین دلیل وقتی برادرمان از سوی یک ناشناس کشته شد، شک نداشتیم که خانواده مازیار در این ماجرا دست دارند؛ بنابراین آنها را به عنوان مظنون معرفی کردیم ولی مدرکی علیه آنها به دست نیامد. بعد از آن ماجرا دیگر رابطه خوبی با آنها نداشتیم، ولی هرگز به فکر انتقام جویی نیفتادیم و نمی دانیم چه کسی مازیار را شبانه کشته است. من نمی توانم انکار کنم که با مازیار دشمنی داشتم و هنوز هم با خانواده او دشمنی دارم، اما من قاتل نیستم. ضمن اینکه ما به دادگاه شکایت کردیم و مدرکی علیه آنها نبود؛ بنابراین گفته آنها برای انتقام گیری درست نیست اگر ما قصد انتقام گیری داشتیم هرگز به دادگاه شکایت نمی کردیم. 

 

 درحالی که اولیای دم مازیار بر گناهکاری سام اصرار داشتند، کیفرخواست علیه متهمان صادر شد و او به اتهام قتل و سه برادرش به اتهام معاونت در شلیک شبانه پای میز محاکمه ایستادند. قضات دادگاه از سام خواستند تا درباره اتهامی که به او وارد شده است، توضیح دهد. او اتهام را رد کرد و گفت شب حادثه در محلی که مازیار کشته شده، نبوده است و هیچ اتهامی را قبول نمی کند. 

 

از آنجایی که سام موفق نشد مدارکی کافی درباره بی گناهی خود به دادگاه ارائه دهد، رأی بر قصاص او صادر شد.اما این حکم بعد از ۱۲سال به دلیل برخی ایرادهای قضائی و حضور شاهدانی که خانواده سام به دادگاه معرفی کرده بودند، در دیوان عالی کشور شکسته شد. سام روز گذشته در شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی شقاقی و با حضور یک مستشار پای میز محاکمه ایستاد. 

 

 در ابتدای این جلسه اولیای دم برای سام حکم قصاص خواستند. سپس سام روبه روی قضات ایستاد و گفت: من از اول هم گفته بودم بی گناهم و بی دلیل بازداشت شده ام. قبول دارم من و برادرانم از مازیار و خانواده اش کینه به دل داشتیم ولی هرگز دست به قتل نزدیم. این گفته ها دروغ است و ۱۲ سال است من را بی گناه در زندان نگهداری می کنند و تا پای مرگ هم برده اند. 

 

او ادامه داد: شبی که مازیار در جاده پاکدشت کشته شد، من میهمان خانه یکی از اقوام بودم. حتی توانستم چند نفر از آنها را به عنوان شاهد به دادگاه معرفی کنم تا شهادت دهند آن شب در محل جنایت نبوده ام. به همین دلیل هم حکم قصاصم شکسته شد. ولی بعد از آن، برادران مازیار شاهدان دیگری را به دادگاه معرفی کردند که شهادت دهند من آن شب در خانه بستگانم نبوده ام. آنها اصرار دارند هر طور که شده است من را به عنوان قاتل برادرانشان معرفی کنند و پای چوبه دار ببرند. ولی باور کنید من بی گناهم. 

 

سپس وکیل مدافع متهم در جایگاه حاضر و خواستار صدور حکم برائت برای موکلش شد. در پایان و بعد از اخذ آخرین دفاع از متهم هیئت قضات برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند. 

 

 

s​harghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com