در این گزارش مروری خواهیم داشت بر فعالیت بزرگ ترین قاچاقچیانی که دستگیری آن ها رسانه ای شد ولی شاید کمتر کسی بعد از گذشت چندین سال از دستگیری شان، خبری از اجرای حکم آن ها یا سرانجامشان شنیده است.

به گزارش تسنیم، در سال های اخیر پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا توانسته است با متمرکز شدن بر باندهای بزرگ و رصدهای اطلاعاتی از اقدام قاچاقچیان حرفه ای، ضرباتی را به تعدادی از سرشبکه های بزرگ قاچاق مواد مخدر وارد کند. مسئله ای که باعث شد در این سال ها خبرهای متعددی از دستگیری سرکردگان و سرشبکه های باندهای مافیایی موادمخدر شنیده شود. باندهایی که دامنه فعالیتشان نه تنها محدود به جغرافیای کشورمان نبود، بلکه در ابعاد بین المللی فعالیت و ترانزیت موادمخدر از کشور افغانستان به برخی از کشورهای منطقه را رهبری می کردند.

 

اما در این میان علی رغم انتشار اخبار دستگیری قاچاقچیان دانه درشتی که شناسایی و پیگیری آن ها ماه ها، سال ها یا حتی بعضاً تقریبا یک دهه در دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی به طول انجامیده بود و این قاچاقچیان حرفه ای با وجود بهره گیری از انواع روش ها برای مخفی ماندنشان، نهایتاً شناسایی و دستگیر شدند، حداقل در رسانه ها خبری از اجرای حکم مجازات آن ها منتشر نشد. در این گزارش با بازخوانی مطالب منتشر شده در رسانه های رسمی کشور، مروری خواهیم داشت بر فعالیت بزرگ ترین قاچاقچیانی که دستگیری آن ها رسانه ای شد ولی شاید کمتر کسی بعد از گذشت چندین سال از دستگیری شان، خبری از اجرای حکم آن ها یا سرانجامشان شنیده است.

 

۱- تمساح خلیج؛ قاچاقچی بین المللی با دو هزار میلیارد تومان گردش مالی (دستگیری: اواسط ۹۳)

تقریبا چهار سال پیش بود که سردار علی مویدی، رئیس پلیس وقت مبارزه با موادمخدر ناجا از دستگیری یکی از بزرگ ترین قاچاقچیان موادمخدر طی چند دهه اخیر خبر داد. فردی که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با ارائه جزئیاتی تکان دهنده از نحوه فعالیت و درآمدهای وی اعلام کرده بود «این فرد که تنها پنج کلاس سواد دارد، ظرف دو سال دو هزار میلیارد تومان در حسابش واریز شده و حتی به اسم مردگان حساب باز کرده بود و پول های کلان به این حساب ها واریز می کرده تا از دست قانون فرار کند.»

 

این فرد که سرباز فراری بوده و از اهالی جنوب کشور و متولد سال ۱۳۶۲ است، در زمان دستگیری اش تنها ۳۱ سال داشت و دستگیری این فرد برای سیستم انتظامی و پلیس به اندازه ای ارزشمند بود که سال ها پلیس در جست وجو و پیدا کردن سرنخی برای بازداشت او بود و در نهایت خبر بازداشت و دستگیری وی در اواخر شهریور چهار سال پیش رسانه ای شد. تمساح خلیج در مدت فعالیتش توانسته بود یکی از بزرگ ترین شبکه های قاچاق و توزیع مواد مخدر در ایران و پاکستان را راه اندازی کند و خودش به عنوان رهبر این سازمان و شبکه پیچیده در چهره های مختلف و پوشش های گوناگون در حوزه های جنوب ایران و پاکستان فعالیت می کرده است.

 

بر اساس گزارش های اعلام شده، تمساح خلیج حین دستگیری اش در حال هدایت برای قاچاق بیش از ۱۰۰ تن مواد مخدر به حوزه آب های آزاد بوده است که در نهایت ناکام ماند. علیرضا جزینی قائم مقام وقت دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، درخصوص میزان درآمد این فرد که دامنه فعالیتش در زمینه قاچاق  موادمخدر فراتر از ایران بوده گفته بود: حدس پلیس این است که درآمد وی به مراتب بیشتر از دو هزار میلیارد تومان است.

 

حجت الاسلام والمسلمین اکبری رئیس کل دادگستری استان هرمزگان حدود یک سال و نیم پس از دستگیری این قاچاقچی بزرگ و در بهمن ماه سال ۹۴ گفته بود: تمساح خلیج فارس، در پوشش بنگاه دار معاملات ملکی در یکی از شهرستان های استان هرمزگان فعالیت می کرد که طی چندین سال فعالیت تبهکارانه خویش، مواد مخدر تریاک را از کشور پاکستان تأمین و با هدایت به سمت آب های آزاد ( دریای عمان و خلیج فارس) به کشورهای حاشیه خلیج فارس ترانزیت می کرده است.

 

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بخشی از درآمدهای این قاچاقچی بزرگ که بیشتر اوقات خود را در خارج از کشور و در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس سکونت داشته گفت: همچنین این قاچاقچی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان املاک و مستغلات را در شهرهای مختلف ایران به تملک خویش درآورده است. به هرحال این تنها پرونده قاچاق بزرگ موادمخدری نیست که دستگیری قاچاقچیان آن ها رسانه ای می شود ولی خبری از رسیدگی قضایی به آن ها اعلام نمی شود؛ یکی دیگر از این افراد فردی بود که رسانه ها به وی عنوان «قورباغه مکران» را دادند.

 

۲- قورباغه مکران؛ بزرگ ترین قاچاقچی دستگیر شده پس از انقلاب/ سرپل ارتباطی ۱۱ شبکه مافیای بین المللی (دستگیری: زمستان ۹۵)

قورباغه مکران یکی از افراد خطرناکی بود که ۱۱ شبکه بین المللی موادمخدر را اداره می کرد و به گفته سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان از اموال او توقیف شده است. ابعاد فعالیت قورباغه مکران ۵۰ ساله به اندازه ای گسترده بوده که پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا پس از دستگیری وی اعلام کرد که تمساح خلیج تنها یکی از باندهایی بوده که با این فرد در ارتباط بوده است. وی که اوایل زمستان ۹۵ در سیستان و بلوچستان و طی عملیاتی غافلگیرانه زمانی که برای عروسی دخترش به دلگان رفته بود دستگیر شد؛ تقریبا دو دهه در قاچاق موادمخدر سابقه داشته و وقتی متوجه حضور ماموران شد، با چادری زنانه قصد فرار از دست پلیس را داشت ولی نهایتاً در همان منطقه دلگان دستگیر شد.

 

وی که در بازجویی های اولیه به جابه جایی ۸۰۰ تن مواد مخدر اعتراف کرده بود جزو قدیمی ترین و پولدارترین قاچاقچیان مواد مخدر ایران بود که در بررسی های اولیه انجام شده، ۱۰۰ منزل مسکونی از وی در شهرهای زاهدان، دلگان، زابل، تهران، البرز، مشهد و غرب کشور کشف شد و در لحظه دستگیری اش هم، تقریبا ۱۵ میلیارد تومان پول نقد در منزل و حساب بانکی این قاچاقچی بزرگ وجود داشت. قورباغه مکران علاوه بر قاچاق مواد مخدر به ایران، در خارج از کشور هم فعالیت گسترده ای داشت. او و باندش مواد مخدر را از کشور افغانستان به پاکستان منتقل می کردند و پس از انتقال این مواد به بنادر این کشور، مواد مخدر را به کشورهای آفریقایی و حاشیه خلیج فارس قاچاق می کردند.

 

۳- «ر-ح»؛ قاچاقچی معروف ایران و امارات/ زمین گیر شدن پیچیده ترین باند بین المللی موادمخدر ایران (دستگیری تیر ۹۴)

اما در سال های اخیر، یکی از قاچاقچیان بسیار بزرگ و در عین حال گمنام هم دستگیر شد؛ ایرانی الاصلی که سردار علی مویدی رئیس پلیس وقت مبارزه با موادمخدر ناجا در تیرماه ۹۴، او را تحت عنوان «ر-ح» معرفی کرد. سرشبکه ترانزیت منطقه که با عناوین جعلی و متعدد بیش از ۱۰۰ تن موادمخدر را طی چند سال گذشته به نقاط مختلف ترانزیت کرده بود. «ر-ح» که هیچ گاه اطلاعات دقیقی از هویت وی اعلام نشد با توجه به سوابقش در پرونده های وزارت اطلاعات، با پیگیری گذرنامه های جعلی در کرج دستگیر شد.

 

براساس اعلام پلیس، در لحظه دستگیری وی و افراد مرتبط با او ۲۱ تن انواع موادمخدر و اموال بسیار زیاد و همچنین  ۲۰۰ میلیارد تومان چک کشف شد. علاوه بر این نیز مشخص شد که این فرد دارای اموال زیادی نه فقط در داخل، بلکه در کشورهای دیگر هم بوده و املاکی را در این کشورها خریداری کرده بود. پیچیدگی فعالیت این قاچاقچی گمنام برای رسانه ها به اندازه ای بوده که در لحظه دستگیری وی، ۵۰ خط فعال موبایل همراه وی بوده است. فردی که به گفته سردار مویدی، در تحقیقات بعدی مشخص شد که علاوه بر ترانزیت موادمخدر در قاچاق اسلحه در کشورهای مختلف منطقه نیز فعال بوده است.

 

۴- قاچاق ۱۰۰۰ تن موادمخدر؛ از امارات تا ونزوئلا (دستگیری نامعلوم)

اما علی رغم همه پرونده های قاچاقچیان بزرگ موادمخدر که در مطالب بالا به آن اشاره شد و به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود، در ۲۶ مهرماه ۹۵، احمد فاضلیان رئیس دادگستری استان البرز از پرونده بزرگی خبر داد که نه تنها از نظر حجم بالای موادمخدر ترانزیت شده توسط سرشبکه منهدم شده، بلکه در ابعاد بین المللی هم فعالیت های گسترده ای داشت.

 

پرونده ای که به گفته وی، بازداشت عوامل دخیل در آن ۱۰ سال به طول انجامیده بود. این فرد که شاید بزرگ ترین و گمنام ترین قاچاقچی موادمخدر است در کشورهای امارات متحده عربی، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ونزوئلا، ترکیه و تایلند دارای شبکه گسترده توزیع و ترانزیت مواد مخدر بوده و بر اساس برآوردهای اطلاعاتی، سالانه ۱۰۰ تن مواد مخدر را در مدت زمانی تقریبا ۱۰ سال جابه جا کرده است؛ یعنی چیزی در حدود هزار تن موادمخدر.

 

فاضلیان گرچه به اطلاعات بیشتری از نحوه دستگیری این قاچاقچی بزرگ اشاره   و حتی بیان نکرده بود که این فرد توسط کدام دستگاه شناسایی و دستگیر شده و فقط اعلام کرده بود  در مخفیگاه این فرد تعداد زیادی سلاح گرم کشف شد و تعدادی از نزدیکان وی نیز بازداشت شدند و برخی نیز متواری هستند. 

 

۵- سلطان کوکائین؛ از جشن ۴۰ میلیاردی تا سلطنتی که خانوادگی شد (دستگیری اوایل سال ۹۳)

اما «حسین پنجک» برخلاف برخی از قاچاقچیان بزرگ و در عین حال گمنام موادمخدر، پس از دستگیری حسابی سوژه رسانه ها بود؛ شاید یکی از دلایل این ماجرا، نوع ماده مخدری بود که تخصص وی بود؛ کوکائین؛ ماده ای که در ایران کمتر استفاده می شود و قیمت بالای آن باعث شده تا مشتریان خاصی داشته باشد و نهایتاً لقب «سلطان کوکائین» به او اختصاص یافت. البته فعالیت یکی از برادران وی هم باعث شد تا موضوع برای رسانه ها جذاب تر باشد؛ به خصوص این که بیشترین فعالیت این قاچاقچی بزرگ در تهران بود. در اردیبهشت سال ۹۳، خبر دستگیری سلطان کوکائین توسط سردار علی مویدی رئیس پلیس وقت مبارزه با مواد مخدر ناجا اعلام شد. پسر ۳۲ ساله ای که پس از برگزاری جشنی به بهانه رسیدن اموالش به ۴۰ میلیارد تومان دستگیر شد و در آن جشن که درحوالی کرج برگزار شده بود تقریبا یک میلیارد تومان هزینه کرده بود.

 

به گفته پلیس علاوه بر شناسایی چندین دستگاه خودروی لکسوس، جنسیس و...، یک قایق تفریحی لوکس هم بخشی از اموال این قاچاقچی بزرگ بود که در زمان دستگیری اش در یکی از بنادر شمالی کشور پهلو گرفته بود. سلطان کوکائین که بیش از ۱۷ سابقه دستگیری قبلی در کارنامه اش داشت، اقدام به تشکیل مافیای کوکائین در پایتخت کرده بود. این درحالی بود که با دستگیری وی، این مافیا همچنان به کارش ادامه می داد تا این که بعد از حدود ۲۰ ماه، پلیس مبارزه با مواد مخدر برادر وی را هم که جانشین وی شده بود دستگیر کرد. پس از این دستگیری بود که مویدی همزمان با اعلام خبر دستگیری برادر سلطان کوکائین گفت: از دستگاه های قضایی درخواست می کنم تا به وضعیت خانواده حسین پنجک رسیدگی کنند.

 

آزادی عجیب چند قاچاقی بزرگ موادمخدر پس از صدور حکم حبس ابد و حتی اعدام

با گذشت تقریبا چهار سال از دستگیری تمساح خلیج و مدت ها از دستگیری این قاچاقچیان بزرگ موادمخدر که گفته می شود سال ها پلیس و سایر دستگاه های انتظامی و حتی امنیتی، پرونده این افراد را تحت نظر داشته و مترصد دستگیری آن ها بوده اند، متاسفانه هیچ گزارشی از اجرای حکم اعدام یا در عمده موارد، حتی گزارشی از صدور حکم قضایی آن ها منتشر نشده است. قاچاقچیانی که به نظر می رسد با توجه به گوشه ای از پرونده های آن ها و نفوذ و قدرتشان، بیم فرارشان از مجازات می رود.

 

این در حالی است که علی مویدی قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس پلیس سابق مبارزه با مواد مخدر ناجا در اواخر سال ۹۵ در مصاحبه ای از ماجرایی پرده برداشت که برای بسیاری ها عجیب و قابل تامل بود؛ وی در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد که یکی از بزرگ ترین قاچاقچیان حوزه مواد مخدر کشور به نام «باسق» از زندان آزاد شده است؛ او گفته بود «این فرد سال گذشته دستگیر و حکم اعدام وی صادر شده بود، اما امروز باخبر شدیم که وی با قرار وثیقه آزاد شده است.»

 

سردار علی مؤیدی رئیس پلیس سابق مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین در یکی از نشست های خبری خود با خبرنگاران در تیرماه ۹۴ به دستگیری فردی ۴۰ ساله با ۱۱۵ کیلو هروئین در تهران اشاره کرد که پیش از دستگیری به دلیل جرایم موادمخدر و سلاح، به حبس ابد محکوم شده بود. وی با بیان این که معلوم نیست (این فرد) با چه ترفندی از زندان آزاد شده و مجدد به چرخه حمل و ترانزیت مواد مبادرت کرده است گفته بود: این فرد دو ماه پیش با یک میلیارد وثیقه آزاد شد و بلافاصله به امر حمل و ترانزیت مواد مخدر وارد شد که چند روز قبل با ۱۱۵ کیلو هروئین در تهران به همراه برادرش دستگیر شد.

 

این مقام انتظامی بیان کرده بود: این موضوع نشان می دهد که با این افراد آن گونه که در قانون و مقررات بیان شده و باید برخورد شود، برخورد نمی شود و این افراد از این فرصت ها سوء استفاده می کنند چرا که همین فرد دستگیر شده در همین دو ماه صاحب اموال قابل توجهی در تهران شد و چند دستگاه خودروی خارجی و مدل بالا نیز از این فرد بی سواد کشف و ضبط شد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com