آکاایران: بررسی اولویت های توسعه همکاری های مشترک بین ایران و غنا

سرویس بین الملل
حسین امیری خامکانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و غنا و هیأت   همراه با جان پیتر آموو وزیر امور اراضی ومنابع طبیعی غنا دیدار و گفتگو کردند .
پنج شنبه 4 مرداد 1397 ساعت 13:52

آکاایران: بررسی اولویت های توسعه همکاری های مشترک بین ایران و غنا

بررسی اولویت های توسعه همکاری های مشترک بین ایران و غنا حسین امیری خامکانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و غنا و هیأت   همراه با جان پیتر آموو وزیر امور اراضی ومنابع طبیعی غنا دیدار و گفتگو کردند . بررسی,اولویت,های,توسعه,همکاری,های,مشترک,بین,ایران,و,غنا Icana Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین امیری خامکانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و غنا و هیأت   همراه با جان پیتر آموو وزیر امور اراضی ومنابع طبیعی غنا دیدار و گفتگو کردند . 

به گزارش آکاایران: امیری خامکانی در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط دیرینه دو کشور  گفت:  همواره روابطی مثبت و پایدار  در عرصه های مختلف  بویژه در حوزه‌های صنایع، انرژی و کشاورزی  میان دو کشور وجود دارد که باید تقویت گردد.
وی افزود: دیدار های مقامات عالی رتبه سیاسی و پارلمانی ایران و غنا به روند توسعه ارتباطات شتاب بیشتری خواهد بخشید.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و غنا در بخش دیگری از سخنانش بر انتقال تجارب و توسعه همکاری های کشاورزی میان ایران و غنا تأکید  و تصریح کرد: آموزش کشاورزان غنایی، تنوع تولید محصولات کشاورزی  و معدنی در غنا و اجرایی شدن توافقات در زمینه کشت فراسرزمینی به افزایش سطح مناسبات فیمابین منجر خواهد شد .

وی در پایان بر ترغیب بخش های خصوصی، تسهیل روند سرمایه گذاری های مشترک و آشنا کردن تجار با فرصتهای موجود در بخش کشاورزی و معدنی در غنا را از اولویتهای توسعه همکاریهای مشترک دانست .

در ادامه این دیدار پیتر جان آموو وزیر امور اراضی ومنابع طبیعی با تأکید بر سیاست دولت غنا بر توسعه و گسترش همکاریهای دوجانبه و  چندجانبه با جمهوری اسلامی ایران  گفت:  دولت غنا بر رفع  موانع در مسیر  توسعه مراودات سیاسی اقتصادی و فرهنگی میان غنا و جمهوری اسلامی ایران تأکید ویژه ای دارد.
آموو با اشاره به وجود نظر مثبت افکار عمومی غنا  نسبت به جمهوری اسلامی ایران در سالهای طولانی روابط فیمابین افزود:  حضور موثر و آموزش و مشاوره به کشاورزان غنایی توسط دفتر جهاد کشاورزی ایران در غنا و خدمات دارویی و بهداشتی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران  بستر های مناسبی برای گسترش مراودات دوستانه میان دو کشور فراهم نموده است .

وزیر امور اراضی ومنابع طبیعی غنا بر انتقال تجارب ایران در عرصه انرژی و  سرمایه گذاریهای مشترک کشاورزی ، طلا، بوکسیت ، الماس و دیگر منابع معدنی غنا تأکید کرد . 

لازم بذکر است آقایان نیکزادی پناه و اکبری نمایندگان مردم بم و شیراز  و از اعضا کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی  در سخنانی موضوعات کشت فراسرزمینی ، همکاریهای مشترک کشاورزی و تبادل تجربیات در این بخش را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
 

.

منبع : icana.ir