آکاایران: استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان درمورد صحبت های اخیر رییس جمهور کشورمان خطاب به دولت آمریکا گفت: روحانی تلاش کرد نشان دهد حوثی های یمن به طور غیرمستقیم از ایران حرف شنوی دارند و تنگه فوق العاده استراتژیک و مهم باب المندب نیز در تیررس ایران است.

به گزارش آکاایران: علی امیدی درمورد سخنان حسن روحانی درجمع دیپلمات ها و نمایندگی های ایران در خارج از کشور به خبرنگار ایمنا گفت: حسن روحانی براساس گفتمان اعتدال به ریاست جمهوری رسید و سعی کرد سیاست خارجی و  داخلی را بر این اساس هدایت کند، اما حال این ادبیات آقای روحانی کمی از اعتدال به دور است.

امیدی با تاکید بر این که  دولت باید به دیپلماسی فرصت و مجال بدهد تا اروپا، چین و روسیه در حفظ برجام بتوانند کارهای لازم انجام دهند گفت: برجام باید بتواند خواسته ها و مطالبات به حق ایران را تامین کند و فقط در صورت شکست این سیاست است که روحانی می تواند سیاست ها و اقدامات شدیدتری علیه کشورهای متخاصم خارجی در پیش بگیرد.

وی گفت: معمولا کشورهای قدرتمند زیاد درمورد قدرتشان لفاظی نمی کنند و قدرت را در عمل تلاش می کنند، بنابراین بهتر است جمهوری اسلامی ایران نیز در عمل قدرت خود را به جهانیان نشان بدهد؛ نه اینکه لفاظی کند.

باید به دیپلماسی مجال داد

این استاد روابط بین الملل تاکید کرد: بخش هایی از صحبت های آقای روحانی محل انتقاد است؛ چراکه در آن یک نگرش توطئه انگارانه وجود دارد و نکته مهمی در این رابطه این است که صحبت های رییس جمهور بر تصوری که جهانیان از ایران در ذهن شان پیدا می کنند؛ اثر گذار است.

این استاد دانشگاه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر جهان خارج، نظام سیاسی ایران را دارای سیاستی چندگانه قلمداد می کند که برخی در آن به دنبال سیاست های رادیکال و گروهی دیگر به دنبال سیاست های تعامل گرایانه و میانه رو هستند.

وی تأکید کرد: اما اگر این منش آقای روحانی ادامه پیدا کرده و لفاظی های دو رییس جمهور ادامه داشته باشد، ممکن است نگاه سایر کشورها نسبت به ایران تغییر کند و به این نتیجه برسند که نظام سیاسی ایران به طور یکدست درگیر تندروی شده است. این رویکرد به ویژه ممکن است اروپایی ها را در تلاش هایی که برای خنثی سازی عواقب خروج آمریکا از برجام انجام می دهند، دلسرد کند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، ارزیابی این است که موضع گیری روحانی در این برهه از زمان شایسته نبود؛ باید مجال داد تا دیپلماسی پروسه خود را طی کند چون دیپلماسی پروسه زمان بر، حساس و شکننده ای دارد.

«مادر همه جنگها» یادآور صدام بود

امیدی گفت: نکته دیگری راکه در باید در صحبت های آقای روحانی درنظر داشت اصطلاحاتی بود که وی در سخنرانی خود استفاده کرد؛ وقتی که گفت «صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ ها است»؛ در زبان عربی به این اصطلاح «ام المعارک» گفته می شود.

این استاد روابط بین الملل تأکید کرد: درسال۱۹۹۱ وقتی که صدام کویت را فتح کرد و آمریکا جنگ طوفان صحرا را علیه این کشور به راه انداخت، صدام در یک نطق ۵ دقیقه ای جنگ با آمریکا را «ام المعارک» لقب داد. حال از نظر ناظران وتحلیل گران بین این نوع اصطلاحات و جملات یادآور گفته های صدام است که در ذهن تداعی می شود. ای کاش آقای روحانی از این اصلاح استفاده نمی کرد و اجازه می داد صحبت ها و اصطلاحات صدام برای همیشه در مالکیت معنوی خودش باشد.

وی با اشاره به اینکه از نظر تحلیلگران افرادی که زیاد لفاظی می کنند، در عمل دارای قدرت کمی هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران باید در میدان عمل و با اقدامات سیاسی، نظامی و اقتصادی خود قدرتش را به رخ رقیب و حریف بکشد تا نشان دهد که ما مرد عمل هستیم و می توانیم، اما صحبتهای آقای روحانی در واقع حالت پوپولیستی و جهان سومی داشت.

امیدی افزود: ترامپ در توییتر خود جواب آقای روحانی را داد؛ چرا که او شخصیتی جنجال برانگیز و بهانه جو دارد و به دنبال همین فرصت ها است تا بلافاصله توییت کرده و خودش را مطرح کند. وی از این که با توییت قدرت آمریکا را نشان بدهد لذت می برد.

استفاده از کارت حوثی ها برای تهدید آمریکا

این استاد دانشگاه افزود: اگر این لفاظی ها ادامه پیدا کند و آقای روحانی هم بخواهد دوباره جواب ترامپ را بدهد، جدال های لفظی پایانی ندارد، بنابراین بهتر است که جمهوری اسلامی ایران با اقدامات عملی  قدرتش را به رخ جهانیان بکشاند.

 امیدی با اشاره به سخن رییس جمهور که گفت ایران علاوه بر تنگه هرمز قادر است تنگه های زیادی را ببندد، گفت: روحانی نخستین بار در جمع ایرانیان مقیم سوئیس به این نکته اشاره کرد که اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری صادر نمی شود و بعد از اینکه مقام رهبری صحبت وی در این زمینه را تایید کردند، حال روحانی می خواهد مراتب بالاتری از قدرت ایران را با طرح تنگه های دیگر به جز هرمز به رخ جهانیان بکشد.

وی افزود: یکی دیگر از تنگه های مد نظر ایران، تنگه باب المندب است که در تیررس ایران قرار دارد؛ این تنگه اقیانوس هند را به دریای سرخ و دریای سرخ را به دریای مدیترانه وصل می کند و این دریا باعث اتصال دو قاره است، به همین دلیل باب المندب برای جهان فوق العاده استراتژیک ومهم است و بسیاری از مبادلات تجاری اروپا و آسیا از طریق کانال سوئز به دریای سرخ و تنگه باب المندب انجام می شود.

این تحلیگر مسائل بین الملل  ابراز عقیده کرد: منظور آقای روحانی از این جمله این بوده است که حوثی های یمن به طور غیرمستقیم از ایران حرف شنوی دارند؛ البته حوثی ها تنها بندر الحدیده رادراختیار دارند ولی بر بندر عدن که مشرف بر تنگه باب المندب است، تسلط ندارند. با این حال، از بندر الحدیده تا تنگه باب المندب فاصله زیادی نیست و به نظر من آقای روحانی به طور غیر مستقیم می خواهد بگوید تنگه باب المندب که فوق العاده استراتژیک و مهم است، در تیررس ایران قرار دارد.

.

منبع : imna.ir