آکاایران: رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد گفت: طرحی با عنوان "شهر دوستدار کودکک" را در دست بررسی داریم که عمده مباحث این طرح به مباحث کودک آزاری و شهر ایمن برای کودکان مربوط می شود.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایمنا، سیدمحسن حسینی پویا با بیان اینکه طرحی را با عنوان "شهر دوستدار کودکک" در کمیسیون حقوقی در دست بررسی داریم که عمده مباحث این طرح به مباحث کودک آزاری و شهر ایمن برای کودکان مربوط می شود، اظهارکرد: این طرح را با منابع متعدد تحت بررسی قرار دادیم تا طرح پخته و جامعی باشد و به صورت کلی چند بخش را مدنظر قرار دادیم که عبارتند از ایمنی و استاندارسازی خیابان ها و فضاهای عمومی برای کودکان، ایمنی برای کودکان از نظر آسیب های اجتماعی که ذکر شد، همراهی کودک با طبیعت تا کودکان صرفا زندگی ماشینی را تجربه نکنند و شهرسازی مناسب کودکان تا ساختاری شهری برای شان مناسب باشد.

رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: شورای شهر مشهد به نوبه خود در حال تلاش برای مقابله با آسیب های اجتماعی است و امیدواریم این طرح جامع نیز تا مهرماه سال جاری تکمیل شود و به تصویب برسد؛ در حوزه آسیب های اجتماعی همانند کودک آزاری صرف حمایت قضایی کافی نیست و آگاه سازی مردم و به ویژه کودکان به دلیل این که از مواردی که آن ها را تهدید می کند آگاه شوند نیز ضرورت دارد.

وی افزود: به همین دلیل آموزش به والدین، مربیان کودکان و مدارس و خود کودکان باید به یک بسیج عمومی تبدیل و همه وارد میدان شوند. باید بپذیریم مسئله کودک آزاری تهدیدی است که در جامعه وجود دارد، یک واقعیت است و چنانچه بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم و میزان آمار را پوشیده نگه داریم، دردی دوا نمی شود و فقط باعث این می شود تا در آینده بیشتر غافلگیر شویم.

حسینی پویا اظهار کرد: پس از پذیرش این واقعیت باید به سمت مقابله با آن حرکت کنیم که بخشی از آن قضایی و بخش دیگرش فرهنگ سازی است. اگر کودکان از تهدیدات پیرامون خودشان آگاه باشند تا حد زیادی می توانند از خود مراقبت کنند.

وی درباره اقدامات شورای شهر در حوزه فرهنگ سازی بیان کرد: به نوبه خود متوجه این واقعیت تلخ شده و از چندین ماه گذشته فعالیت هایی را دراین باره آغاز کرده ایم. از جمله این اقدامات برگزاری همایشی با موضوع کودک آزاری بود که در این همایش از متخصصان حوزه های روان شناسی، علوم اجتماعی، حقوق و جرم شناسی دعوت کردیم و به ارائه نظرات و راهکارهای شان پرداختند که با استقبال خوبی مواجه و منتهی به این شد که کارگاه هایی را در دست اقدام داریم تا با برگزاری آن ها افرادی را آموزش دهیم که این مربیان به سایر مربیان و کودکان آموزش دهند تا بدین ترتیب آگاهی عمومی افزایش یابد.

.

منبع : imna.ir