آکاایران: آیا احساس سرگیجه پس از برخاستن علامت هشدارآمیزی است؟

آکاایران: افراد میانسالی که پس از برخاستن احساس سر گیجه می کنند ممکن است در خطر بالایی برای ابتلا به زوال عقل در آینده قرار دارا باشند.

به گزارش آکاایران: به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، زمانی که پس از مدتی نشستن، قصد برخاستن داشته باشیم به علت وجود جاذبه، خون در قسمت پایین بدن باقی می ماند و این اتفاق، افت شدید فشار شدید خون را برای لحظاتی سبب می شود. سیستم عصبی بدن برای مقابله با این شرایط، ضربان قلب را افزایش و عروق خونی را منقبض میکند. این مکانیزم در بعضی از افراد به درستی عمل نمی کند و در نتیجه احساس سرگیجه برایشان رخ می دهد.

به منظور درک ارتباط بین آلزایمر و احساس سرگیجه پس از برخاستن، محققان دانشگاه جان هاپکینز،  اطلاعات ۱۱ هزار و ۷۰۹ شخص با میانگین سنی ۵۴ سال را به مدت ۲۵ سال مورد بررسی قرار دادند. هیچ یک از این افراد سابقه سکته مغزی و یا قلبی را در ابتدای این پژوهش نداشتند. طی این مدت، همه افراد طی وقفه های ۵ ساله تحت نظر پژوهشگران قرار گرفتند. پس از گذشت این مدت طولانی، هزار و ۶۸ نفر به زوال عقل مبتلا شدند و ۸۴۲ نفر نیز سکته مغزی ایسکمیک را تجربه کردند؛  این نوع سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز شود.

نتایج کلی نشان میداد افراد مبتلا به هیپوتانسیون ارتواساتیک (کاهش فشار خون وضعیتی) در خطر ۵۴ درصدی ابتلا به زوال عقل قرار دارند. علاوه براین، یافته ها حاکی از آن بود که افراد مبتلا به کاهش فشار خون وضعیتی در خطر دو برابری ابتلا به سکته مغزی ایسکمیک قرار دارند. بنا به گفته محققان، این پژوهش دارای محدودیت های خاصی نیز بود. به عنوان مثال، فشار خون آرتواستاتیک فقط در شروع مطالعه مورد آزمایش قرار گرفت و این در حالی است که فشار خون افراد می تواند به طور چشمگیری طی دهه ها تغییر کند؛ به همین علت پژوهش های بیشتری در این رابطه نیاز است.

این تحقیق در مجله "Neurology" منتشر شده است.

.

منبع : imna.ir