آکاایران: به گزاش جمهوریت

، پوکی استخوان یا استئوپروز، به معنی کم شدن تراکم استخوان و کاهش قدرت استخوان هاست که شکستگی براثر ضربه های نه چندان سخت، طولانی شدن ترمیم استخوان شکسته و … را به دنبال دارد.

به گزارش آکاایران: کارشناسان سن، جنس، یائسگی، سابقه خانوادگی، نژاد، وزن و اندازه استخوان ها، بیماری های مزمن هورمونی و متابولیک، استفاده طولانی مدت از داروهای خوراکی حاوی کورتون، بی تحرکی طولانی مدت، اختلالات تغذیه ای، سیگار و الکل از عوامل موثر در پوکی استخوان می دانند.

مسئول بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر در این باره گفت: ضعیف شدن استخوان ها و کاهش استحکام آن ها علامت مشخصی ندارد و در بسیاری از بیماران نخستین علامت واضح پوکی استخوان یک شکستگی دردناک است.

دکتر نگار میرزاد افزود: این موضوع با کوچکترین ضربه در مچ دست، استخوان ران یا ستون فقرات حادث می شود و به همین دلیل است که پوکی استخوان را بیماری خاموش می نامند.

او مهم ترین عارضه پوکی استخوان را شکستگی های لگن دانست و گفت: افراد با شکستگی لگن، پس از شکستگی، برای زندگی نیاز به کمک پیدا می کنند، این بیماران تا ماه ها پس از شکستگی برای راه رفتن نیاز به عصای زیر بغل یا واکر دارند، جدای از این مشکلات، شکستگی های ناحیه لگن به دنبال پوکی استخوان، سالانه مبالغ هنگفتی را به بودجه بهداشتی کشورها تحمیل می کند.

میرزاد با اشاره به این که پوکی استخوان در بعضی افراد بیش از دیگران دیده می شود، ادامه داد: تراکم و قدرت استخوان به علت تأثیر متغیرهای ژنتیکی و محیطی است، به طور معمول، تراکم استخوان مردان بیش از زنان است، پس زنان بیش از مردان دچار پوکی استخوان می شوند.

مسئول بیماری های غیرواگیر درباره عواملی که در ایجاد پوکی استخوان نقش دارند، گفت: با افزایش سن امکان ابتلا به پوکی استخوان بیشتر می شود به طوری که پس از ۳۰ سالگی به تدریج توده استخوانی کاهش می یابد و زنان بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

میرزاد استروژن را دارای نقش مهمی در استحکام استخوان ها برشمرد که با کمبود آن، تخریب بافت استخوان افزایش می یابد و ادامه داد: هر قدر یائسگی در سنین پائین تر آغاز شود، خطر پوکی استخوان بیشتر می شود.

او بانوان بسیار لاغر و دارای استخوان بندی ظریف را دیگر گروه در معرض ابتلا پوکی استخوان عنوان کرد.

میرزاد یادآور شد: بیماری های مزمن هورمونی و متابولیک مانند دیابت نوع یک، هیپرتیروئیدی، بیماری های مزمن کبد یا کلیه هم چنین استفاده طولانی مدت از داروهای خوراکی حاوی کورتون بیش از سه ماه، بی تحرکی طولانی مدت، اختلالات تغذیه ای به ویژه کمبود کلسیم در برنامه غذایی و کمبود ویتامین D نیز از عوامل موثر در ایجاد پوکی استخوان در افراد هستند.

.

منبع : jomhouriat.ir