آکاایران: به گزارش جمهوریت ؛

آکاایران: ورزش مدارس نیازمند بازنگری دوباره و نگاهی نو

امروزه توسعه ورزش، فعالیت های ورزشی و زیرساخت های مربوط به آن ، یکی از معیارهای توسعه همه جانبه در کشورهای مختلف دنیا محسوب می گردد و مردم نقاط مختلف دنیا همواره سعی می کنند در کنار رشد و توسعه سایر عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، پدیده ورزش را نیز به موازات آنها مورد توجه خاص قرار داده تا از این طریق سلامت جسمی و روانی خود و نسل های آینده را تضمین کنند. باید اشاره کرد که در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، به دلیل توجه به ورزش از سنین پایین، مردم با میل و رغبت بیشتری به انجام فعالیت های ورزشی پرداخته و برخورداری از امکانات ورزشی متنوع و مدرن و همچنین علاقه مردم به ورزش از جمله امتیازات و ویژگی های این کشورها محسوب شده و آنها را از کشورهای در حال توسعه و کمتر پیشرفته متمایز می‎سازد.
یکی از راه های بسیار مهم در جهت نیل به توسعه ورزشی در میان کشورها، توجه به ورزش کودکان و نوجوانان است و می تواند در فضاهایی چون مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه های مختلف اتفاق بیفتد؛ که در این میان جایگاه مدارس به عنوان اولین محیط آموزشی خارج از منزل کودکان نسبت به سایر فضاها از اهمیت خاصی برخوردار است.
انجام فعالیت های ورزشی در مدارس، سلامت روحی و جسمی کودکان و نوجوانان را در پی داشته و دانش آموزان برای دستیابی به زندگی خوب و سالم و بازدهی علمی و عملی بیشتر، علاوه بر آموختن دانش های مختلف، به ورزش و فضاهای مفرح و امکانات ورزشی نیز نیاز داشته و یادگیری علم ورزش باید به موازات یادگیری سایر علوم در دستور کار متولیان و برنامه ریزان آموزشی قرار گیرد.
تجربه نشان داده است که در کشور ما زنگ ورزش تفاوت چندانی با زنگ تفریح ندارد و آن طور که باید توجه چندانی به زنگ ورزش و آموزش های ورزشی در مقایسه با آموزش سایر علوم نشده و درس ورزش در میان سایر دروس به نوعی مظلوم واقع شده و مورد توجه قرار نگرفته است.
گاه به دلیل کم اهمیت تلقی شدن درس ورزش و آموزش فعالیت های ورزشی، در برخی مدارس زنگی به نام زنگ ورزش وجود نداشته و در بسیاری از مدارس نیز به دلیل بی برنامگی و کمبود فضا و امکانات ورزشی، دانش آموزان بهره ای از زنگ ورزش خود نبرده و صرفاً وقت گذرانی می کنند.
تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی، نقش مکمل را در کنار سایر عوامل تربیتی و آموزشی ایفا می کند. به این ترتیب با توجه به جایگاه فعلی درس ورزش در مدارس، لزوم مورد اهمیت قرار گرفتن آن و بازنگری در شکل آموزش مهارت های ورزشی بیش از پیش آشکار می گردد. در این راه، باید زنگ ورزش مدارس نه به عنوان یک تفریح، کار جنبی و وقت گذرانی، بلکه به عنوان آموزش جدی جنبه ای از علم و دانش مورد توجه قرار گرفته و در نوع نگاه ها نسبت به جایگاه آن در میان سایر دروس تجدید نظر به عمل آید.
نیاز کودکان و نوجوانان و در مجموع جمعیت در این مقطع سنی به سلامت جسم، روح و فکر و برخورداری از یک زندگی خوب و ایده آل و الگوی زیست سالم، جایگاه و اهمیت تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی را بیش از پیش مشخص ساخته و سیستم آموزشی مدارس و آموزشگاه ها را به جدی گرفتن این موضوع و بازنگری در آن مجاب می کند. در این راه، علاوه بر استفاده از دانش مربیان، متخصصین و برنامه ریزان داخلی، می توان از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نیز بهره برد و جنبه ها و شیوه های صحیح برنامه ریزی و مدیریتی آنها را مد نظر قرار داده و با تأمل  و دقت در شیوه و نحوه برنامه ریزی و عملکرد آن کشورها به الگوی مناسب و کاملی دست یافت.
بازنگری در ورزش مدارس به جهت از بین بردن نقاط ضعف موجود، تغییر در نوع نگرش به زنگ ورزش و نگاهی نو به آن، مدیریت صحیح، فرهنگ سازی و فراهم نمودن امکانات و زیرساخت های لازم، علاوه بر تقویت جنبه ورزشی سیستم آموزشی، تأثیر بسزایی بر توسعه ورزش پایه نیز در بلند مدت می گذارد و نتایج مثبت آن در آینده برای ورزش کشور نمایان می گردد.
برنامه ریزان ورزش مدارس و مربیان و دبیران در جهت تبلیغ، فرهنگ سازی و علاقمندسازی دانش آموزان با مد نظر قرار دادن ویژگی ها و توانایی های آنها، علاوه بر آموزش راه و روش صحیح انجام فعالیت های ورزشی و مسایل ایمنی در ورزش، بایستی برگزاری مسابقات ورزشی را نیز در برنامه آموزشی مدارس بگنجانند تا ضمن ایجاد علاقه به ورزش در میان دانش آموزان، حس رقابت سالم را نیز در بین آنان برانگیخته و در جهت کشف استعدادهای نهفته و قابلیت های جسمانی دانش آموزان، پرورش ویژگی های شخصیتی و تقویت روابط و تعاملات اجتماعی آنها نیز گام مهمی بردارند.
به این ترتیب با توجه به نقش بسزای مدارس در شکوفایی ورزش و گسترش و اشاعه فرهنگ مربوط به آن در میان نوجوانان و جوانان، باید عنوان کرد که با شناسایی و به کار گیری پتانسیل ها و قابلیت هایی که اینگونه فضاهای آموزشی دارند، می توان با حداقل امکانات و هزینه، بهترین بهره برداری را به عمل آورده و به نتیجه ای مطلوب در زمینه توسعه ورزش و اهداف مهمی چون ایجاد نشاط و تحرک آفرینی در میان دانش آموزان، حفظ و توسعه سلامت جسمی و روانی آنها و گسترش فرهنگ سلامت، ارتقای سطح کیفی مهارت های ورزشی، شناسایی و هدایت استعدادهای ورزشی دانش آموزان و غنی سازی اوقات فراغت آنها دست یافت.
در انتها باید یادآور شد بحث ورزش مدارس که تاکنون بارها در رسانه های مختلف به آن پرداخته شده، می تواند جدی تر و در ابعاد گسترده تری مطرح شود اما به هر حال یادآوری و اشاره کوتاهی
به آن در این مقطع زمانی و با توجه به آغاز سال تحصیلی نوین و بازگشایی دوباره مدارس خالی از لطف نبود.
علی جباری نیکو
.

منبع : jomhouriat.ir