از قدیم الایام سیاستمداران و به ویژه آنانی که در قدرت و دارای مسئولیت هستند به عنوان مرجع فکری و تصمیم گیری اکثریت افراد جامعه شناخته می شدند و می شوند. کافی است به بحث های دو یا چند نفره در کوچه و خیابان دقت شود که آنها برای استدلال و تایید درستی ادعای خود به اظهارات یکی از مسئولان اشاره دارند. این مرجعیت سبب سنگین شدن وظایف مسئولان شده تا در کلام خود از عباراتی استفاده کنند که برای جامعه قابل فهم و درک باشد، اما گاهی عبارات و مثال هایی از سوی برخی مسئولان مورد استفاده قرار می گیرد که بیش از آنکه وزن کنایه آن سنگین باشد، سبب حیرت و تعجب مخاطبان می شود.

 

نقش بقال در عرضه سکه!

برای درک بهتر این موضوع می توان به اظهارات روز گذشته یک نماینده دلواپس و عضو جبهه پایداری در مجلس اشاره داشت. حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به افزایش قیمت سکه در روز گذشته گفت: «بدتر از این نمی شد که ما سکه را توزیع کنیم. بقال سر محل شما بهتر از آقای سیف سکه توزیع می کند. صراف محل شما بهتر از آقای سیف ارز ارائه می کند. ما باید پیگیری کنیم چرا برخی از تولیدکنندگان سرمایه خود را در دلالی بازار ارز و سکه گذاشتند. »

 

سکه بحث روز جامعه است و یکی از دلایلی که پایه مدیریت سیف را لرزان کرد مربوط به بازار متلاطم ارز و سکه و... است. در روزهای آخر تیر هم سایت ها چنین عنوان کردند که «بانک مرکزی در بحث توزیع سکه تخلفاتی داشته، زیرا برنامه ریزی دقیقی برای پیش فروش و توزیع ارائه نکرده و همین عامل باعث ایجاد تلاطمات منفی در بازار کشور شده و مجلسی ها را با یک طرح دوفوریتی پیگیر چندوچون این برنامه ریزی ضعیف کرده است» اما به هر حال حاجی دلیگانی معتقد است بقال سرکوچه آنها موفق تر از رئیس بانک مرکزی در توزیع سکه است!

 

علاقه احمدی نژاد به سیاست میوه ای

این ادعا و استناد به بقال و میوه فروش تنها منحصر به عضو جبهه پایداری نیست و احمدی نژاد که روزی مراد جبهه پایداری بود هم تبحر خاصی در این امر دارد. در اذهان بسیاری از افراد هست که در سال ۸۵ احمدی نژاد هنگام تقدیم لایحه بودجه سال ۸۶ در صحن علنی مجلس در واکنش به اظهارات نمایندگان که با صدای بلند می گفتند: «گوجه فرنگی ۳هزارتومان شده است»

 

گفت: «بیایید از میدان تره بار نزدیک منزل ما خرید کنید که گوجه کیلویی ۱۲۰۰ تومان است». این بار میوه فروش محله احمدی نژاد سند گران نبودن اجناس شد و همین اظهارات برخی را تحریک به مراجعه به میدان میوه و تره بار نارمک کرد تا از صحت ادعای رئیس جمهور وقت مطلع شوند. البته احمدی نژاد علاقه زیادی به میوه و ملاک قرار دادن آن دارد چنان که در سال ۸۸ هم احمدی نژاد در توصیف عملکرد و شخصیت «کامران باقری لنکرانی» وزیر بهداشت دولت نهم و دلیل نبودنش در دولت دهم به مخاطبان خود گفت: «آقای باقری لنکرانی مثل هلو می ماند، آدم می خواهد ایشان را بخورد!»

 

جمله ای عجیب که باعث ناراحتی باقری لنکرانی نیز شد. بعد از این گفت وگو لنکرانی در گفت وگو با رسانه ها اعلام کرد که از شنیدن این جمله و توصیف درباره خودش اوقاتش تلخ شده است. سال ۸۶ احمدی نژاد جمله دیگری در تبلیغ کاسبان محل خود گفت: «یک قصاب شرافتمند در نزدیکی ما زندگی می کند که از همه مشکلات مردم باخبر است و از وی هم اطلاعات مهم اقتصادی را می گیرم. » مشخص نیست اطلاعات میوه فروش و قصاب نارمک تا چه اندازه در تصمیمات دولت های نهم و دهم نقش داشت یعنی همان دولت هایی که احمدی نژاد رئیس جمهور بود!

 

توهین تخم مرغی وزیر احمدی نژاد

وزرای احمدی نژاد هم مانند او هستند به عنوان مثال عبدالرضا مصری وزیر رفاه احمدی نژاد در پاسخ به گلایه بازنشستگان از اوضاع نابسامان اقتصادی و اشاره آنها به گرانی تخم مرغ گفت: «عجیب است که این روزها همه تخم مرغ خور شده اند! افرادی که نسبت به این موضوع اعتراض دارند ظاهرا همیشه تخم مرغ می خورده اند!» در پی این پاسخ توهین آمیز وزیر احمدی نژاد، ایرج ندیمی عضو فراکسیون اقلیت پارلمان گفت: آقای وزیر! مردم سال گذشته گوجه گران خریده اند و این تخم مرغ های گران را می خواهند با گوجه های گران پارسال املت درست کنند، این که تعجب ندارد.

 

گلابی هم وارد سیاست شد

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در حین روند جلسه رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با سرعت به خارج از صحن دوید و پس از چند ثانیه با شش عدد گلابی در دست مجدد به صحن مجلس بازگشت و مشغول خوردن گلابی ها شد! انتقادهای زیادی متوجه این اقدام نماینده اصولگرا شد، چنان که لاهوتی نماینده لنگرود در هنگام مخالفت با لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی خطاب به نادر قاضی پور نماینده ارومیه که در جایگاه هیات رئیسه مجلس مشغول صحبت کردن با مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس بود، گفت: «آقای قاضی پور گلابی ات را هم که خورده ای حتی یک لحظه اجازه بده ما سخن بگوییم» و قاضی پور در توجیه اقدام خودش گفت: «من به عمد در جلسه قبلی مجلس گلابی خوردم زیرا می دانستم عکس می گیرند، با این کار می خواستم اعتراضم را به گوش رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی برسانم تا واردات میوه خارجی را قطع کنند».

 

توجیه گرانی با اشکنه پیازداغ!

در نمونه دیگری که از مواد غذایی برای ارسال پیام از سوی اصولگرایان استفاده شد می توان به اظهارات خطیب جمعه مشهد اشاره کرد. سال ۹۰ آیت ا... سیداحمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه گفت: امکانات غذایی زندگی خودتان را تهیه کنید؛ بنا نیست زندگی شما هر جور که قبلا می گذشته الان هم همان طور باشد. اگر مرغ در دسترس نیست آن را با یک ماده پروتئینی دیگر جایگزین کنید. مشهدی ها مگر اشکنه پیازداغ را یادتان رفته و آن زندگی را فراموش کرده اید؛ مگر قرار است برنامه همان باشد که قبلا بوده است؟

 

مطهره شفیعی

 

armandai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com