خبرنگارانی که برای پوشش نشست علنی دیروز مجلس در بهارستان حضور داشتند، هر لحظه منتظر بودند یکی از اعضای هیات رییسه، از رییس جلسه اجازه بخواهد و استیضاح حداقل یکی از وزرای دولت، احتمالا مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی را اعلام وصول کند. نشست علنی دیروز به پایان رسید اما انتظار خبرنگاران به سر نرسید.

 

٢ نامه مجلس به دولت: تیم اقتصادی ترمیم شود

نزدیک به یک ماه قبل بود که انتشار نامه ١٨٧ نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رییس جمهوری درخصوص لزوم ترمیم تیم اقتصادی دولت ترجیحا ازسوی شخص رییس جمهور، عملا منجر به فروکش کردن نسبی شدت و حدت موج سنگین استیضاح چند وزیر اقتصادی دولت شد. ساعتی پس از قرائت آن نامه در نشست علنی روز ٦ تیرماه مجلس، محمدرضا پورابراهیمی، رییس اصولگرای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در میان خبرنگاران پارلمانی حاضر شد و از ارسال نامه مشترک خود و غلامرضا تاجگردون، رییس اصلاح طلب کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به حسن روحانی خبر داد.

 

نامه ای که بنابر توضیحات پورابراهیمی محتوایی مشابه نامه ١٨٧ نماینده به رییس جمهور داشت و همانطور که همچون آن نامه ١٨٧ امضایی بر لزوم ترمیم تیم اقتصادی دولت و تغییر برخی از وزرا و روسای سازمان های اقتصادی دولت ازسوی رییس جمهور تاکید داشت، شبیه به آن نامه، تاثیری مشابه نسبت به چگونگی روند پیگیری استیضاح ها از سوی نمایندگان داشت و دور نیست اگر بگوییم رسانه ای شدن این ٢ نامه مهم به فاصله یکی، دو ساعت تاثیری قابل توجه در فروکش کردن تب تند نمایندگان متقاضی استیضاح وزرای اقتصادی داشت؛ تبی که حالا پس از نزدیک به یک ماه، دیگربار رو به وخامت گذاشته و حالا کار به جایی رسیده که اوضاع این اقتصاد بیمار که این مدت به جای مداوای اساسی، صرفا با مسکن درمانی دفع وقت کرده، اورژانسی است.

 

سه راهی ترمیم کابینه

حالا نه ترکیب دولت ازسوی رییس جمهور دستخوش تغییر شده و نه نمایندگان به قول خودشان با استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس تغییری در این ترکیب اعمال کرده اند. حالا علاوه بر این دو راه به مقصد نرسیده، مسیر سومی هم که می توانست در اعمال تغییرات ضروری در ترکیب دولت راهگشا باشد، به بن بست خورده است. راه و روشی که می خواست به جای تغییر افراد، ساختارها را اصلاح کند و مشکل تیم اقتصادی دولت را نه لزوما در ناکارآمدی سردمداران وزارتخانه های اقتصادی، بلکه در سردرگمی و پیچیدگی بروکراتیک ساختار اداری حاکم بر این وزارتخانه ها می دید.

 

حالا یک ماه و حتی بیش از آن گذشته اما روحانی هنوز به ترکیب تیم اقتصادی دولتش دست نزده، نمایندگان مجلس نیز هیچ کدام از وزرای روحانی را استیضاح نکرده اند و لایحه موسوم به اصلاح ساختار دولت هم که پیش تر، با رای مخالف نمایندگان از دستورکار خارج شد. در این میان اما نه تنها هر ٣ گزینه ترمیم تیم اقتصادی دولت همچنان روی میز است، بلکه گذر زمان یک ماهه و متعاقبا تشدید مشکلات اقتصادی و افزایش دوچندان قیمت ها در این مدت، بر شدت انگیزه طرفداران هر ٣ روش افزوده است.

 

اصرار روحانی بر اصلاح ساختار دولت

حسن روحانی که صبح کاری دوشنبه این هفته خود را در جلسه ای با جمعی از اعضای فراکسیون امید مجلس آغاز کرد، پیش از بحث به لزوم طرح دوباره بحث اصلاح ساختار دولت تاکید کرده و به گفته علیرضا رحیمی، عضو هیات رییسه فراکسیون امید و مجلس، گویا تاحدودی نیز نسبت به رد لایحه قبلی دلخور بوده است.

 

رییس جمهور درحالی در این نشست تقریبا هیچ اشاره مشخصی به بحث ترمیم تیم اقتصادی ازطریق عزل و نصب وزرا اشاره ای نکرده که نمایندگان اصلاح طلب حاضر در این نشست، درواقع همان گروهی اند که از میان این ٣ روش، ترمیم تیم اقتصادی توسط شخص رییس جمهور را ترجیح می دهند. این را محمدرضا تابش، نایب رییس نخست فراکسیون امید مجلس به «اعتماد» گفته و درعین حال تاکید کرد که هنوز برای ترمیم کابینه دیر نشده و همچنان لازم است با تداوم همراهی و حمایت از دولت و رییس جمهور، زمینه انتخاب بهترین گزینه ها در مناصب کلیدی و وزارتخانه های اقتصادی مختلف را فراهم کنیم.

 

تومار استیضاح های یک نماینده اصولگرا

از دیگرسو حسین مقصودی، نماینده اصولگرای سبزوار که از همان ابتدا طرفدار گزینه استیضاح بوده، حالا یک ماه پس از نامه ١٨٧ نماینده به روحانی، بیش از گذشته بر لزوم استیضاح وزرا تاکید دارد و جالب آنکه این طور که به «اعتماد» توضیح داده، تب تندش برای پایین کشیدن وزرای دولت حسن روحانی، با یکی دو استیضاح فرونمی نشیند. این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی که از فهرستی بلندبالا به عنوان وزرای در معرض استیضاح خبر داده، می گوید: استیضاح کرباسیان که حتما یکشنبه آینده اعلام وصول می شود.

 

استیضاح وزیر علوم در کمیسیون آموزش است. زنگنه، وزیر نفت هم در آستانه استیضاح قرار دارد. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و یکی دو نفر دیگر از وزرا نیز به زودی استیضاح می شوند. فهرست مقصودی البته صرفا به وزرای دولت محدود نیست. این نماینده نزدیک به جبهه پایداری مجلس همچنین تاکید دارد که روحانی باید هرچه سریع تر ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی و محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه را نیز برکنار کند.

 

اظهارات مقصودی البته آنچنان بیراه نیست و واقعیت آن است که زمزمه هایی از اغلب تمامی مواردی که مورد اشاره قرار داده، به گوش می رسد اما در شرایطی که حتی استیضاح کرباسیان که تعداد امضاهایش، به گفته یک عضو هیات رییسه مجلس از مرز ١٢٠ امضا نیز گذشته است، هنوز اعلام وصول نشده، نمی توان چندان امیدوار بود که این فهرست بلندبالا محقق شود. ناگفته نماند که درشرایطی که هدف اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان متقاضی استیضاح وزرا، کمک به رییس جمهور و ترمیم تیم اقتصادی دولت است، به نظر می رسد به نتیجه رسیدن تومار بلند استیضاح های مدنظر مقصودی، احتمالا دولت با بحرانی اساسی، شاید چندین بار جدی تر از آنچه اکنون با آن روبه رو است، مواجه خواهد شد.

 

لابی های پشت پرده

گره چهارم در سه راهی ترمیم

اکنون آنچه تغییرات در دولت، چه از طریق استیضاح، چه ترمیم توسط رییس جمهور و چه اصلاح ساختاری را با مشکل روبه رو کرده، صرفا مشکلات اداری، تعطیلات تابستانی مجلس یا عدم تصمیم گیری نهایی از بین این سه روش نیست. بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس که ازجمله فعال ترین نمایندگان در فضای مجازی نیز است، دیروز در آخرین پست اینستاگرامی اش با انتشار تصاویری از روحانی در کنار محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت، از «لابی های قوی پشت پرده انتخاب برخی اعضای تیم اقتصادی دولت» سخن گفت و در ادامه نوشت: «باتوجه به اینکه تمام تلاش خود را کرده ایم که با تغییرات در بدنه اقتصادی دولت، شاهد اتفاقات مثبت باشیم اما با وجود لابی های قوی پشت انتخاب برخی از اعضای تیم اقتصادی، کار کمی سخت تر شده است اما دولت ناچار است، تیم اقتصادی خود را ترمیم کند. اگر دولت تیم اقتصادی خود را ترمیم نکند، هیچ اتفاقی در حوزه تحول اقتصادی رخ نخواهد داد.»

 

مجلس ساختار دولت را اصلاح می کند

علیرضا رحیمی، عضو اصلاح طلب هیات رییسه مجلس که به عنوان یکی از اعضای هیات رییسه فراکسیون امید در نشست دوشنبه با رییس جمهور نیز حضور داشت، همچنان معتقد است که احتمالا عدم تصویب لایحه اصلاح ساختار دولت منجر به این وقفه در ترمیم کابینه شده است. او به «اعتماد» گفته است: رییس جمهور تاکید ویژه ای به بحث اصلاح ساختار دولت داشت و به نظر می رسد همچنان نیز تلاش دارد ترمیم دولت را از مسیر ٢ لایحه جدید درمورد تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش ببرد. این نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در عین حال معتقد است که مجلسی ها هم نظر مثبتی درمورد این لوایح جدید دارند و احتمالا این بار روحانی می تواند ساختار دولتش را در مجلس اصلاح کند.

 

علیرضا کیانپور

 

etem​adnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com