به گزارش آرمان، این روزها فساد اقتصادی، تفکیک وزارتخانه ها و... از موضوعات قابل بحث در محافل سیاسی و اقتصادی است. همگان بر این باورند که حوزه اقتصاد نیاز به اصلاح دارد و باید راهکاری برای توقف تخلفات ارائه شود. فعالان اقتصادی و آنانی که پیش از این سابقه حضور در وزارتخانه های اقتصادی را داشتند بیش از همه به شکاف هایی که سبب تخلف می شود آشنا هستند و باید از حضور آنها در اتاق های فکر استفاده شود.

 

از سوی دیگر دولت طی روزهای اخیر لایحه تفکیک وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» را به تصویب رساند و برای تصویب نهایی به مجلس ارسال کرده است تا دوباره بخش های کار و تعاون از رفاه و تامین اجتماعی جدا شده تا هر کدام به وظایف و ماموریت های تصریح شده در قانون بپردازند. اولین وزیر تعاون با تحلیل شرایط وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و عملکردهای وزیر مربوطه، تفکیک این وزارتخانه و مستقل شدن بخش تعاون و کار را از رفاه و تامین اجتماعی، لازم و ضروری عنوان کرد و امیدوار به تصویب این لایحه در مجلس بود. در ادامه متن مصاحبه «آرمان» با علی صوفی را می خوانید.

 

همانطور که اطلاع دارید دولت لایحه تشکیل وزارتخانه های«رفاه و تامین اجتماعی» و «کار و تعاون» را به تصویب رساند و به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

 

به عنوان کسی که در دولت اصلاحات وزیر تعاون بودید و به نوعی بر مسائل پیرامون وزارتخانه فعلی «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» اشراف دارید، تفکیک این وزارتخانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

این تفکیک لازم بود. صرف نظر از سنخیت و حجم کار، وزارت رفاه و تعاون را داشتیم. حقیقت این است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک وزارتخانه شتر گاو پلنگ است! اجزای این وزارتخانه کمتر به هم ارتباط داشت؛ نه تعاونش به کار می خورد، نه رفاهش به تعاون یا کار مرتبط بود. اینها سنخیت لازم را با هم نداشتند. ضمن اینکه به غیر از وزارت تعاون، آن دو بخش دیگر بسیار حجیم و بزرگ بودند. ماموریت ها و برنامه های خاص خود را داشتند که ادغام صورت گرفته در تیر ماه سال ۱۳۹۰ تمام این بخش ها را زیر نظر وزارت کار برد.

 

در واقع تعاون و رفاه در وزارت کار ادغام شدند؛ وزارت کار باقی ماند و در عرض دو بخش دیگر قرار نگرفت و سرپرستی دو وزارتخانه تعاون و رفاه اجتماعی را بر عهده گرفت! حتی آقای ربیعی وزیر فعلی، اوایل روی کار آمدن از حجم زیاد کارها و حوزه ها گله مند و نگران بود. لازم بود در ارائه لایحه قبلی تفکیک وزارتخانه ها، این وزارتخانه هم لحاظ می شد که آن موقع این چنین نشد. با این تفکیک وزارت رفاه و تامین اجتماعی بهتر می تواند وظایف خود را انجام دهد و طبیعتا سازمان تامین اجتماعی هم زیرمجموعه این وزارتخانه قرار خواهد گرفت و با هم می توانند یک وزارتخانه معنادار و تاثیرگذاری را پدید آورند.

 

بخش تعاون همواره مغفول واقع شده و هیچگاه نتوانسته است وجهه مستقلی از خود نشان بدهد و به نوعی مظلوم واقع شده است. از طرفی در وزارتخانه فعلی، بخش کار و تولید اشتغال هم بهره چندانی نبرده و اوضاع اشتغال وضع مطلوبی ندارد.

 

با تصویب لایحه تفکیک و تشکیل وزارتخانه مستقل «تعاون و کار» آینده این دو بخش را چگونه می بینید؟

تصور می کنم بخش تعاون باز هم زیان ببیند. تعاون وزارتخانه ای بود که همیشه در خطر ادغام و حذف قرار داشت. خیلی ها با این وزارتخانه مخالف بودند زیرا در قالب طرح از سوی مجلس تصویب شد و کسانی اعتقاد داشته و دارند که این وزارتخانه به دولت تحمیل شده بود ولی با توجه به جایگاهی که در قانون اساسی برای بخش تعاون لحاظ شده است و از منظر عدالت اجتماعی می تواند موثر باشد. این موضوع اهمیت زیادی دارد حتی در صورت ادغام تعاون و کار تاکید شد دولت فکری کند تا تعاون آسیب بیش از این نبیند.

 

در دیدگاه های مقام معظم رهبری هم بر توسعه توأم با پایداری اجتماعی تاکید شده است. از منظر اصلاح طلبان و رئیس دولت اصلاحات این امر مهم تلقی می شد که بر مبنای آن نسبت به بحث تعاون اهتمام ورزیده شد. اما متاسفانه پس از دولت اصلاحات این بخش به یکباره افول کرد. در پی آن شاهد تصویب سیاست های کلی اصل ۴۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودیم که می توانست در صورت اجرای صحیح، یک انقلاب عظیمی در عرصه اقتصادی کشور ایجاد کند.

 

امیدی بر تغییر رویکردهای اقتصادی در این اصل پیش بینی شده بود که می توانست بهره وری زیادی را در اقتصاد کشور ایجاد کرده و اقتصاد مریض دولتی را پس از واگذاری شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به بخش خصوصی، به یک اقتصاد فعال، شکوفا و توانمند غیر دولتی تبدیل کند. در این رابطه بخش تعاونی جایگاه ویژه ای در سیاست های کلی اصل ۴۴ داشت که به خوبی اجرا نشد.

 

اصل ۴۴ قانون بسیار خوبی بود که در مجلس و زمان دولت اصلاحات تصویب شد و دولت هم توجه ویژه ای به آن داشت و وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی موظف به اجرای آن بودند اما متاسفانه در دولت احمدی نژاد این اصل مورد توجه قرار نگرفت و اجرای آن به فراموشی سپرده شد.

 

با توجه به اینکه اواخر سال گذشته مجلس به لایحه تفکیک وزارتخانه های «راه و شهرسازی» و «صنعت، معدن و تجارت» رأی نداد و همواره تاکید نمایندگان و کارشناسان بر کوچک سازی و کم کردن حجم دستگاه های دولتی است، شما تصور می کنید این بار لایحه تفکیک وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس تصویب شود؟

آن لایحه که اشاره کردید پس از رأی نیاوردن در مجلس بازتاب گسترده ای در دولت داشت. آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری چند روز بعد از عدم تصویب تفکیک، اعلام کرد عوامل وزارتخانه های تفکیکی مانع از به سرانجام رسیدن لایحه شدند و لابی گسترده ای برای عدم تصویب آن انجام دادند.

 

دولت هم تصور می کرد رأی خواهد آورد که نهایتا با اختلاف ۵ رأی تصویب نشد. واقعیت این بود که دولت هم خیلی جدی این مساله را پیگیری نکرد و رایزنی چندانی در مجلس برای تصویبش انجام نداد ولی لایحه تفکیک وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پس از آن شکست قبلی، برای دولت حیاتی و مهم است. بنابراین این لایحه در دولت حساب شده تنظیم شده و قطعا رایزنی های گسترده ای هم خواهد داشت. ای بسا شخص آقای ربیعی وزیر فعلی هم این جریان را پیگیری کند و با مجلس لابی انجام دهد و بعید می دانم این بار در دولت بر سر این مساله انشقاقی حاصل شود.

 

هلدینگ بزرگ اقتصادی و ثروتمند «شستا» زیر نظر سازمان تامین اجتماعی است که به احتمال زیاد پس از تشکیل وزارتخانه «کار و رفاه اجتماعی» زیر نظر این وزارتخانه اداره خواهد شد. بخشی از سرمایه عظیم شستا در بهبود کارها و هزینه های اجرایی وزارتخانه فعلی به خصوص در بخش اشتغال می توانست به کمک مدیران آن بیاید، اما پس از تفکیک، وزارت نوین «کار و تعاون» از چنین بنگاه بزرگ اقتصادی محروم خواهد شد.

 

نظر شما در این رابطه چیست؟

البته شنیده ها حاکی از این است که شستا خیلی هم سودده نیست. یعنی سرمایه ای در حدود ۶۰ هزار میلیارد، سالیانه چهار هزار میلیارد تومان سوددهی دارد! اگر به سخنان مسئولان تامین اجتماعی هم توجه کنید آنها بارها اعلام کرده اند که شستا زیان ده است و هزینه های سازمان را از این هلدینگ تامین نمی کنند، بلکه از راه بیمه هزینه های سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود. بنابراین شستا درعین اینکه سرمایه بزرگی را در اختیار دارد اما سوددهی آن کم است و بر این اساس نمی توانست کمک حال بخش تعاون و کار باشد.

 

وزیر کار در برنامه زنده شنبه شب «نگاه یک» اظهار کرد: «اگر تمام دارایی های تامین اجتماعی را بفروشیم، حقوق ۵ ماه مستمری بگیران می شود، در حالی که باید جوابگوی ۵ سال باشد». به هر حال ایشان نزدیک پنج سال است در وزارت کار وزیر هستند و مدیر ارشد تمام هلدینگ ها و سازمان های تابعه آن و همه مدیران و وزرا باید پاسخگوی عملکرد خود باشند و درباره سوددهی یا زیان دهی فعالیت های سازمان های خود به افکار عمومی پاسخ دهند.

 

نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی گفته است هزینه ماهیانه ما ۶ هزار میلیارد تومان است. اما شستا در سال ۴ هزار میلیارد درآمد دارد! بنابراین درآمد و هزینه با هم نمی خواند و ترازش منفی است. یعنی بهره وری این بنگاه اقتصادی بسیار ناچیز بوده است و مانند دیگر بنگاه های اقتصادی دولتی که با کاهش بهره وری و زیان دهی رو به رو بودند و مجبور به واگذاری آنها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی شدند، اما همین قانون هم به سرانجام خوبی نرسید و شرکت ها و بنگاه های اقتصادی یا به نهادهای نظامی واگذار شدند یا به بخش دیگری از دولت انتقال یافتند و به قول نمایندگان مجلس «خصولتی» شدند! بنابراین شستا کارآیی لازم را نداشته تا کمکی به سازمان تامین اجتماعی کند.

 

اما قطعا یک تغییر مدیریت یا واگذاری صحیح این مجموعه ها می تواند به بهره وری آنها کمک کند. از طرفی نقل قولی که از آقای ربیعی در پرسش شما مطرح شد هم حائز اهمیت است زیرا به قول رئیس سازمان تامین اجتماعی هزینه ماهانه این سازمان ۶ هزار میلیارد تومان است و اظهارات ربیعی مبنی بر کل دارایی های تامین اجتماعی خرج ۵ ماه را می دهد یعنی می شود ۳۰ هزار میلیارد؛ در واقع نصف ارزش شستا می شود هزینه ۵ ماه سازمان تامین اجتماعی! در عین حال عده ای معتقدند شستا با همین وضعیت فعلی در یک پروسه زمانی چهارساله می تواند به سوددهی صددرصدی برسد؛ یعنی سالی ۶۰ هزار میلیارد تومان سود داشته باشد.

 

همه این نکات در کارنامه وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین مدیران سازمان تامین اجتماعی، شستا و غیره یک نقطه ابهام است و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. وقتی چنین مجموعه اقتصادی بزرگی زیان می دهد، مدیران وزارتخانه باید هر ساله بیلان کاری ارائه کنند و پاسخگوی سود و زیان آن باشند که تاکنون نه به درستی پاسخگو بوده اند و نه شفاف سازی کرده اند. البته به نظر من مجلس هم در این امر مقصر است که برای عدم استیضاح آقای ربیعی لابی کرد یا نظارت مناسبی بر عملکردها نداشت.

 

طی چند روز گذشته در فضای مجازی لیستی از افرادی منتشر شد با عنوان «ژن های خوب شستا» که به هر حال نشان می دهد شایسته سالاری در این مجموعه صورت نگرفته است و شاید یکی از عوامل به قول شما یا مسئولان مربوطه زیان ده بودن شستا ناشی از همین انتصاب های رابطه مند و فامیلی باشد.

 

انتشار لیست مزبور واکنش های منفی ای را به همراه داشته و برای افکار عمومی و رسانه ها به عنوان نماینده افکار عمومی این سوال مطرح است که اگر مجموعه بزرگی مثل شستا به ضرس قاطع «زیان ده» است پس این همه رابطه فامیلی در تعیین اعضای هیات مدیره شرکت های زیرمجموعه شستا چه معنی و مفهومی دارد؟

 

همان طور که گفتم عدم سوددهی این مجموعه واضح است و این انتصابات که شما مطرح کردید، حاصل بده بستان هایی است که به ویژه در جریان رأی اعتماد یا استیضاح وزیر کار بین نمایندگان و مجموعه مدیران وزارت کار روی داده است یا حرف و حدیث ها و صحبت هایی که از داخل مجموعه شستا به بیرون درز کرده است یا جلسات شورای معاونان با ربیعی بحث هایی مطرح شده که اینها در فضای مجازی و رسانه ها بالاخره افشا شده است و ابهاماتی را به وجود آورده است.

 

این مسائل نشان می دهد که برخی از نمایندگان مجلس در رأی اعتماد به وزرا و در جریان استیضاح آنان، امانتداری نکرده و بده بستان داشته اند. این امور نشان می دهد که سطح این مجلس دهم در مقایسه با مجالس قبلی چقدر تفاوت دارد. باید علت این ضعف های مجلس را ریشه یابی کرد و مشکلات ناشی از ضعف قوه مقننه را بررسی کرد تا عملکرد نادرست آن، به کل حاکمیت و نظام ضربه نزند.

 

به احتمال زیاد آقای ربیعی گزینه اصلی وزارت «رفاه و تامین اجتماعی» خواهد بود و با توجه به حرف و حدیث ها درباره زیان ده بودن شستا، اشتغال زایی و عدم توجه کافی به بخش تعاون و... فکر می کنید مجلس باید در این زمینه چه اقدامی انجام دهد؟

واقعیت این است که ریشه برخی از عدم شفافیت ها خود مجلس است. شما یک بررسی کنید و ببینید چه تعداد از افراد مطرح شده در لیست انتصاب شدگان فامیلی در شستا از وابستگان و سفارش شدگان نماینده های مجلس هستند؟ تحقیق کنید چند نفر از این افراد توصیه شده مجلسی ها هستند؟ متاسفانه این کارها ناکارآمدی سیستم نظارتی کشور را نشان می دهد. نشان دهنده رخنه فساد در دستگاه های مختلف است. متاسفانه در این شرایط منافع ملی در حاشیه قرار گرفته است.

 

اکنون افاضل و انسان های سالم در کجای مدیریت ها قرار دارند؟ آیا جایی دارند یا ندارند؟ خودبه خود وقتی افاضل و نیروهای سالم انقلاب کنار گذاشته می شوند، میدان برای کسانی که هیچ تعهد اجتماعی و ملی ندارند باز می شود. با توجه به انواع مسائل شرایطی به وجود آمد که افرادی با یک رأی حداقلی وارد مجلس شدند که فاقد بینش، انگیزه و آرمانی باشند که برای نیل به آن تلاش کنند. بنابراین چنین افرادی برای منافع خود و اطرافیانشان کار می کنند که در نتیجه وزرا و مسئولان دیگر هم در همین خط حرکت می کنند و مجبور به امتیازدهی می شوند و با مجلس بده بستان می کنند.

 

با توجه به این شرایط غیرشفاف، به نظر شما گزینه مناسب برای وزارت پر پول و سرمایه و عظیمی مثل «رفاه و تامین اجتماعی» چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر قرار باشد ساختاری اصلاح شود، مدیران نیز باید اصلاح شده یا تغییر کنند. زمانی که قرار است کارمندی در یک پست دولتی ارتقای مقام پیدا کند یا در سمتی دولتی قرار بگیرد باید حتما طبق طبقه بندی مشاغل، شرایط احراز آن پست را داشته باشد و اگر نداشته باشد به هیچ وجه نمی توان آن مقام را در اختیار بگیرد.

 

مگر اینکه برود و شرایط را احراز کند. اما در انتخاب نمایندگان مجلس و وزرا، هیچ شرایط احرازی مطرح نیست و با بهانه اینکه این پست ها سیاسی است و با توجیهات سیاسی، صلاحیت لازم افراد برای پست های وزارتی یا مدیران ارشد مد نظر قرار نمی گیرد. باید مدیران تجربه و سنخیت لازم با پستی که می گیرند را دارا باشند که متاسفانه شاهد چنین امری نیستیم. بنابراین وقتی انتخاب درست و صحیح نباشد همچون دیوار کجی خواهد بود که تا ثریا خواهد رفت.

 

فرهاد فدایی

 

.

منبع : sarpoosh.com