یک دیپلمات پیشین کشورمان،تاکید کرد: ایران نباید در دام جنگ رسانه ای و لفظی ترامپ و سیاستمداران حاکم بر کاخ سفید قرار بگیرد.

فریدون مجلسی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که ترامپ از  داخل یک کوچه به بالاترین مقام یکی از قوی ترین کشورهای دنیا رسیده است، اظهار کرد: سیاست های ترامپ در عرصه تحولات بین المللی چه در مورد ایران و چه دیگر مسائل منتقدان زیادی دارد و بهتر است که جواب این سیاست ها از طریق افکار عمومی و رسانه های بین المللی داده شود و جایی ندارد که مقامات رسمی ایران بخواهند با همان شیوه ی ترامپ که مورد علاقه اوست به اظهارات رییس جمهور آمریکا پاسخ دهند.

 

این تحلیلگر مسائل بین المللی با بیان این که آمریکا به دنبال ایجاد یک جنگ فرسایشی علیه ایران است فاقد این که بخواهد سربازی را به منطقه اعزام کند، تصریح کرد: آمریکا از ایجاد ناامنی در منطقه باکی ندارد، چراکه هزاران کیلومتر با این منطقه فاصله مرزی دارد و هرچه کشورهای منطقه از جمله ایران به خاطر درگیری ها ضعیف شود به نفع آن است، آنان می دانند که کشوری ضعیف قدرتی ندارد.

 

وی با بیان این که بیشتر مشکلات بین ایران و اسرائیل است و طبیعی است که آمریکایی ها به خاطر منافع مشترکی که با اسرائیل دارد در راستای حمایت از این رژیم و علیه ایران اقدام کنند، تاکیدکرد: می بینیم که از طریق درگیری لفظی که بین مقامات ایران و آمریکا به وجود آمده نتیجه ای برای ایران حاصل نشده جز این که در بازار ارز و طلا نوسانات شدیدی را مشاهده می کنیم. این در حالی است که به دلار آمریکا کوچک ترین لطمه ای وارد نشده است.

 

این تحلیلگر مسائل بین المللی همچنین با تاکید بر این که عرصه دیپلماسی با عرصه نظامی متفاوت است و مردم ایران در سال ۱۳۹۶ به صلح رای دادند، خاطر نشان کرد: بهترین راه برای ایران جهت پیشبرد اهداف اش پیگیری مسائل از طریق صلح و گفت وگوست و قطعا سیاست تهدید و قرار گرفتن در دام درگیری های لفظی با ترامپ بهای گزافی را برای ایران به همراه خواهد داشت.

 

مجلسی با بیان این که رییس جمهور باید  نماینده صلح طلبان کشور باشد، چرا که مردم در سال ۱۳۹۶ در همین راستا به او رای دادند، ادامه داد: مقامات کشورمان اعلام کردند سال گذشته در نیویورک مقامات کاخ سفید هشت بار درخواست مذاکره کردند و ایران رد کرد، در حالی که به نظر می رسد راه حل مناسب این بود که ایرانی ها این درخواست را قبول می کردند و حداقل حرف های آنها را می شنیدند.

 

وی همچنین منظور  از مذاکره با آمریکا را التماس کردن به این کشور ندانست و با یادآوری اینکه ما می توانیم از امکانات داخلی و بین المللی که داریم برای انجام یک مذاکره مناسب استفاده کنیم و حتی نباید راه میانجگری سایر کشورها را ببندیم، تصریح کرد: نباید شرایط به نحوی پیش برود که ما در شرایط ضعف مجبور به مذاکره شویم و باید از فرصت هایی که در این زمینه وجود دارد به نحو مناسب استفاده کنیم.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com