به گزارش قانون، بعد از دیدار سران دو کشور قدرتمند جهان،پوتین درجمع سفرای روس با اشاره به موضوعات مهم جهان به رابطه کشورش با آمریکا اشاره کرد و گفت: اگرچه واشنگتن و مسکو روند تغییرات مثبت در روابط دو جانبه را آغاز کرده اند اما روابط میان این دو کشور از بسیاری جهات نسبت به زمان جنگ سرد بدتر است.

 

روسیه نه تنها باید جزو پنج اقتصاد برتر جهان قرار گیرد بلکه باید استانداردهای بالای زندگی از جمله از طریق سیاست خارجه را تضمین کند.

 

ولادیمیر پوتین تلاش های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در رسیدگی به مساله کره شمالی را تحسین کرد.

 

او همچنین در خصوص توافق اتمی ایران نیز گفت: لازم و ضروری است تا به دنبال خروج آمریکا از توافق اتمی ایران موسوم به برجام از هر گونه افزایش غیرقابل کنترل تنش ها درباره ایران جلوگیری کنیم.مسکو آماده است تا با تمامی کشورها و سازمان های بین المللی همکاری و ارتباط داشته باشد.

 

پوتین سیاست کشورش را در خصوص تضمین امنیت و ثبات جهانی، مقابله با چالش های نوین و تهدیدها در تمامی جهان لازم و ضروری خواند.

 

وی درخصوص بحران سوریه هم تاکید کرد:ما تروریسم بین المللی در سوریه را شکست دادیم و شرایط مناسبی را برای حل سیاسی فراهم کردیم.قانون برای بررسی بیشتر این دیدار و توافقات احتمالی آن با حسن هانی زاده ،کارشناس مسائل بین الملل ،گفت و گویی داشته که در ادامه از نظر می گذرد:

 

روسیه و آمریکا در زمینه بحران سوریه می توانند به توافقاتی برسند؟

تاکنون توافقاتی که صورت گرفته بسیار ابتدایی و مقدماتی بوده است.هنوز اختلاف نظرهای شدیدی بین مسکو و واشنگتن در خصوص سوریه وجود دارد.یکی از این توافقات اخیر ،مساله انتقال کلاه سفیدهاست.کلاه سفیدها حدود سه هزار نفر از نیروهای ستون پنجم آمریکا ،اسراییل ،عربستان و انگلیس وغرب هستند که از چهار سال پیش سازماندهی شدند و با عنوان نیروهای ستون پنجم آمریکا و غرب در درون اراضی سوریه فعالیت داشتند.

 

علاوه بر جاسوسی یک سری فیلم های ساختگی از دولت سوریه تهیه می کردند تا افکار عمومی را علیه دولت بشار اسد بشورانند.ازجمله این اقدامات در زمینه مساله استفاد ازسلاح های شیمیایی توسط دولت سوریه علیه مردم بود که بعدها مشخص شد توسط کلاه سفیدها و باکمک آمریکا،اسراییل،عربستان و انگلیس تهیه شده تا در واقع دولت سوریه را محکوم کنند.

 

متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل و سازمان مبارزه با سلاح کشتارجمعی براساس گزارشات کلاه سفیدها،تصمیماتی علیه دولت سوریه اتخاذ کردند.اکنون مشخص شده که گزارشات کاملا دروغ بوده است.در این خصوص واخراج این سه هزار نفر از اسراییل و آمریکا و انتقال این افراد به خارج از سوریه ،یکی از توافقاتی است که بین آمریکا و روسیه صورت گرفته است.

 

در رابطه با حضور نیروهای محور مقاومت در سوریه اختلاف نظرهایی بین آمریکا و روسیه وجود دارد که هنوز حل نشده است.

 

باتوجه به مواضع آمریکا و دیدار اخیر ترامپ و پوتین ،آیا روسیه هنوز برای ایران قابل اعتماد است و روابط ایران و روسیه دچار تغییر خواهد شد؟

روسیه در وهله اول منافع خود رادر نظر می گیردو هیچ گاه حاضر نیست از منافع خود به خاطر هم پیمانانش عقب نشینی کند.

 

روسیه یک بازیگر زیرکی است که در هرحال از برگ های برنده دیگران برای منافع خود استفاده می کند.روسیه در طی سال های اخیر ومخصوصا در طول بحران هفت ساله سوریه،تاکنون شفاف عمل کرد ودر کنار دولت سوریه وایران قرار داشت ودر کنترل بحران سوریه در کنار ایران نقش مهمی را ایفا کرد.

 

در موضوع برجام هم روسیه تا اندازه ای درکنار ایران قرارداشت ودر حقیقت توانست در شکل گیری برجام نقش تعیین کننده ای ایفا بکند.به هرحال اعتماد زیاد در مورد سیاست های روسیه نمی تواند یک راه حل و یک خدمت به کشور در دراز مدت باشد. باید با حفظ منافع ملی و درعین حال برقراری رابطه با روسیه و سایر کشورهایی که انقلاب وسیاست های ایران را درک می کنند،تعامل داشته باشد.تاکید بر روسیه خیلی موثر نخواهد بود.

 

یکی از موضوعاتی که در دیدار پوتین و ترامپ مورد بررسی قرار گرفت منع گسترش سلاح هسته ای بود اما چند روز بعد از این دیدار شاهد آزمایش و رونمایی از تسلیحات نظامی روسیه بودیم ،به نظر شما این اقدام روسیه به چه معناست؟

در جریان ملاقات سران آمریکا و روسیه در هلیسنکی ،پایتخت فنلاند، موضوعات مختلفی میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین مطرح شد.از جمله کاهش تسلیحات هسته ای که پوتین در مقابل تاکید کرد روسیه در شرایطی تسلیحات هسته ای خود را کاهش خواهد داد که نقش ناتو در شرق کاهش یابد.

 

به این دلیل که یک سری نگرانی هایی از سوی رهبران کرملین پیرامون نفوذ ناتو به نزدیکی مرزهای روسیه وجود دارد و پوتین کاهش سلاح های هسته ای روسیه را مشروط به عقب نشینی ناتو از نزدیکی مرزهای روسیه دانست.

 

این امر با موافقت دونالد ترامپ مواجه نشد.پاسخ شفاف و روشن از سمت روسیه یعنی رونمایی از آخرین و پیشرفته ترین سلاح های هسته ای خود بود که پیام بسیار آشکاری از سوی کرملین به کاخ سفید است .روسیه هم چنان درصدد تقویت بنیه دفاعی و بازدارندگی خود است. تازمانی که ناتو هم چنان تهدید بالقوه ای برای روسیه به شمار می آید،هیچ گاه از سلاح های هسته ای خود دست نخواهد کشید.

 

فاطمه خسروی

 

.

منبع : sarpoosh.com