معاون رئیس جمهوری آمریکا خواستار توقف خشونت ها در نیکاراگوئه و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد.این در حالی است که رئیس جمهوری نیکاراگوئه پیشتر اعلام کرده بود برگزاری انتخابات زودهنگام موجب بی ثباتی می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، "مایک پنس" از "دانیل اورتگا" رئیس جمهوری نیکاراگوئه خواست تا به ناآرامی های مرگبار در این کشور منطقه آمریکای لاتین که تاکنون حدود ۳۰۰ کشته برجای گذاشته، پایان دهد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

 

پنس در صفحه توییترش نوشت: خشونتهای تحت حمایت دولت در نیکاراگوئه غیرقابل انکار است. تبلیغات اورتگا چیزی را تغییر نمی دهد. دنیا نظاره گر اوضاع این کشور است.

 

مایک پنس در حالی از اورتگا خواست انتخابات زودهنگام برگزار کند که رئیس جمهوری نیکاراگوئه روز گذشته طی مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز اعلام کرد که قصدی برای کناره گیری از قدرت ندارد و برگزاری انتخابات زودهنگام بی ثباتی و ناامنی در این کشور ایجاد می کند.

 

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد که برزیل ضمن محکوم کردن خشونت ها علیه معترضان ضد دولتی در نیکاراگوئه، روز گذشته سفیر خود را از این کشور فراخواند. گزارش شده است که طی اعتراض ها در نیکاراگوئه یک دانشجوی برزیلی نیز روز دوشنبه کشته شده است.

 

وزارت خارجه برزیل در بیانیه ای اعلام کرد، این دانشجوی برزیلی که در دانشگاه آمریکایی ماناگوآ در حال تحصیل در رشته پزشکی بود، روز دوشنبه به ضرب گلوله از مسافتی نامشخص کشته شد.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: دولت برزیل خشونتها، سرکوب شدید معترضان و استفاده از ابزارهای مرگبار طی ناآرامی های نیکاراگوئه را محکوم می کند. علاوه بر فراخواندن سفیر نیکاراگوئه در برازیلیا، دولت برزیل سفیر خود در ماناگوآ را نیز فراخوانده است.

 

به گزارش ایرنا، اعتراض ها در نیکاراگوئه از آوریل (فروردین ماه) و زمانی آغاز شد که دولت طرحی را برای تغییر نظام تامین اجتماعی با هدف تامین کسری بودجه پیشنهاد داد.

 

این طرح بعدها منتفی شد، اما اعتراض ها علیه اورتگا همچنان ادامه یافته است.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com