نمایندگان مجلس شورای اسلامی داوود محمدی نماینده قزوین را به عنوان رییس کمیسیون اصل نود مجلس در سومین سال از این دوره مجلس انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس، داوود محمدی را با ۱۷۸ رای موافق از ۲۲۰ نماینده حاضر برای سال سوم مجلس دهم به عنوان رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی انتخاب کردند.

 

داوود محمدی در این انتخابات، رقیبی نداشت و تنها نامزد معرفی شده از سوی هیات رییسه مجلس برای ریاست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی بود.

 

طبق تبصره ۱ ماده ۴۸ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رییس کمیسیون اصل ۹۰ با پیشنهاد هیات رییسه از بین اعضای ثابت این کمیسیون و با رای مجلس شورای اسلامی برای مدت یک سال انتخاب می شود.

 

علی لاریجانی رییس مجلس در این راستا گفت: تشخیص هیات رییسه مجلس برای سال اول و دوم مجلس دهم معرفی دو نفر به عنوان نامزدهای ریاست کمیسیون اصل ۹۰ بود، اما در سال سوم تشخیص هیات رییسه این بود یک نفر را به عنوان نامزد ریاست به جلسه علنی مجلس معرفی کند.

 

اعتراض پارسایی به نحوه انتخاب رییس کمیسیون اصل نود مجلس

بهرام پارسایی عضو کمیسیون اصل نود مجلس در تذکری گفت: رویه مجلس در سال های گذشته این بوده که برای انتخابات رئیس کمیسیون اصل نود بیش از یک نفر معرفی شود. مگر می شود در سه سال چند تفسیر جداگانه از یک قانون داد؟ چطور است که سال اول و دوم دو نفر معرفی می شود و در سال سوم یک نفر معرفی شده است.

وی افزود: در آیین نامه ذکر شده که نمایندگان به مدت یک سال رئیس کمیسیون اصل نود را انتخاب کنند که این لغت انتخاب بار معنایی دارد.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خطاب به لاریجانی گفت: آقای لاریجانی شما ۱۴ سال است که تریبون در دست دارید که با امسال می شود ۱۴ سال، اجازه دهید من دو دقیقه صحبت کنم، این چه اشکالی داشت که دو نفر برای این انتخابات معرفی می شد و انتخاب نهایی به نمایندگان واگذار می شد.

 

وی تاکیدکرد: ما حتی برای رئیس دیوان محاسبات و حقوقدانان شورای نگهبان و حتی ریاست مجلس بیش از یک نفر معرفی می کنیم، ما که نمی خواهیم رای اعتماد بگیریم ما می خواهیم رای بر انتخاب داشته باشیم.

 

پارسایی ادامه داد:۴۰ روز از موعد مقرر گذشته است، چه اشکال داشت که شما این حق انتخاب را برای نمایندگان در نظر می گرفتید من این انتخابات را مردود می دانم.

 

علی لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: شما باید مطابق آیین نامه تذکر دهید، به گونه ای هم صحبت نکنید که فکر کنند ما نظر خاصی داشته ایم و اینکه شما می گویید در انتخابات رئیس مجلس دو نفر معرفی می شوند آن انتخابات قانونی جدا دارد.

 

وی افزود: در انتخابات رئیس کمیسیون اصل نود ماده ۱۶ بیان می کند که تصویب باید با اکثریت مطلق باشد که من در ابتدا هم گفتم برای معرفی دو یا سه نفر می توان کارهایی را انجام داد و تفسیر کرد. اما اینکه شما می گویید صریح نیست و راه حل ما این بود که یک نفر معرفی شود.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com