کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی متعهد هستند تا با ترویج تجارت آزاد مانع از شکل گیری تجارت غیرمنصفانه شوند. تجارت غیرمنصفانه زمانی شکل می گیرد که کشوری با اعطای یارانه های دولتی به یک محصول، موجب ارزان تر شدن آن نسبت به تولید سایر اعضا یا یک عضو رقیب شود. در این صورت کشور متضرر از این اقدام، سه گزینه پیش رو دارد؛ اول اینکه شکایتی به سازمان تجارت جهانی تقدیم کند.

 

گزینه دوم، مذاکره دو جانبه یا چند جانبه کشورها با یکدیگر است تا با حصول تفاهمی اختلاف تجاری میان آن ها حل شود. ممکن است گاهی برای کشاندن طرف خاطی به پای میز مذاکره، کشورها ناچار به اعمال تعرفه وارداتی موقت علیه کالاهای مشمول یارانه دولتی شوند اما گزینه سوم زمانی رخ می دهد که مساله از اختلاف تجاری فراتر می رود و به تعبیر کارشناسان حوزه تجارت بین الملل جنگ تجاری آغاز می شود. در جنگ تجاری، دو طرف با پافشاری بر مواضع و خواسته های خود راه را بر دست یابی به هر توافقی می بندند و تنش سیاسی میان آن ها افزایش می یابد. در این صورت دو طرف به اعمال تعرفه های سنگین علیه کالاهای مورد تجارت بین خود اقدام می کنند.

 

همچنین موانع تجاری غیرتعرفه ای نیز میان دو طرف تشدید می شود. مساله اختلاف تجاری میان چین و آمریکا (به عنوان کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی) فراتر رفته است و به تعبیری جنگ تجاری در حال اتفاق افتادن است. راهبرد ترامپ برای اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین شبیه چگونگی عملکرد «رونالد ریگان» نسبت به ژاپن در دهه ١٩٨٠ است که پس از تهدید به افزایش تعرفه های گمرکی به صورت داوطلبانه صادرات کالا رابه ایالات متحده محدود کرد.

 

او امیدوار است مقامات چینی رابه تغییرسیاست های اقتصادی ای که به کسب و کارهای آمریکایی وکارگران آسیب رسانده، وادارکند. ژاپن در دهه ٨٠ میلادی برای حفظ امنیت خود در برابر اتحاد جماهیرشوروی به ایالات متحده به ایالات متحده وابسته است.اما امروزه چین درمقابل، یک رقیب فزاینده جهانی برای واشنگتن محسوب می شود.

 

قانون برای بررسی این موضوع واینکه تاچه حد چین انگیزه و توان مقابله با سیاست های اعمال تعرفه کالاهای وارداتی این کشور را دارد با اسماعیل بشری، کارشناس مسائل شبه جزیره کره وآسیای جنوب شرقی ، گفت و گویی داشتیم که در ادامه به آن می پردازیم:

 

آیا توافقنامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپابرای مقابله با ترامپ و سیاست های آن کارساز است ؟

این توافق تا جایی که مربوط به اروپا و ژاپن باشد، می تواند تا حدی برای مقابله با تصمیمات یک جانبه ترامپ در زمینه وضع تعرفه ها به کار بیاید. حرکاتی که از جانب کاخ سفید صورت گرفته،یک نوع هشدار به همه کشورهای صنعتی دنیاست که تمام تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا قرار ندهند.سعی کنند از وابستگی خود به دلار و وال استریت کم کنند. این توافقنامه جزو گام های نخست کشورهای اروپایی و ژاپن و شاید بعدها کشورهایی مانند چین و کره جنوبی و...است.

 

حرکت های یک جانبه گرایی که ترامپ از خود نشان می دهد واینکه تا حدودی اراده کاخ سفید را در بسیاری از کشورهای جهان تحمیل می کند باعث شده رفته رفته کشورهای دیگر در تلاش کاستن از وابستگی خود به واشنگتن باشند. اینکه این گام تا چه حد موفقیت آمیز است و جنبه عملی به آن می دهند یاخیر،باید منتظر بود. اما به هرحال می تواند گامی در راستای به انزوا کشاندن اقتصاد آمریکا باشد.

 

سازمان تجارت جهانی با هدف مراوده آزاد تمام کشورهای دنیا در زمینه تجارت تاسیس شد؛ این تصمیم یک جانبه ترامپ یک نقض آشکار نسبت به اهداف سازمان تجارت جهانی است.این گام ها در جهت مقابله با تصمیمات ترامپ ،می تواند حرکت مقامات کاخ سفید را تحلیل کند و در زمینه مراودات خود با جهان به تفکر بیشتر بپردازند.

 

آیاچین توان مقابله با تنبیه های اقتصادی وتجاری آمریکا را دارد؟

چین در حال حاضر حربه هایی را در اختیار دارد. زمانی که آمریکا برای کالاهای وارداتی چین به ارزش ٣٨ میلیارد دلار تعرفه سنگین وضع کرد،چین به همین میزان برای کالاهای وارداتی آمریکا تعرفه در نظر گرفت.آمریکاتهدید کرد که تا ٢٠٠ میلیارد دلار ،کالاهای چین را وارد تعرفه می کند. حال اینکه چین هم می تواند کالاهای وارداتی آمریکا را به این میزان شامل تعرفه کند، باید دید.به هرحال چین قدرت بزرگ اقتصادی است و تاحدودی می تواند بعضی از اقدامات آمریکارا پاسخ متقابل بدهد.البته بستگی به دامنه گسترش تعرفه های آمریکا و اینکه چه مواردی را در برمی گیرد دارد. یک کنش از سمت آمریکا صورت گرفته و یک واکنش از سمت بسیاری از کشورها از جمله کانادا،اتحادیه اروپا و چین صورت می گیرد.

 

ایران از چه طریقی می تواند برای رقابت در بازار به چین کمک کند؟ آیا چین مبادلات با ایران را با اعمال تحریم های آمریکا ادامه خواهد داد؟

در گذشته هم دیدیم که چینی ها از تحریم ها تا حد زیادی تبعیت کردند. البته در این زمینه مانند تمام سوداگران بازار سیاه چه درسطح داخلی و چه در سطح بین المللی سعی می کنند از تحریم های وضع شده علیه ایران بیشترین منافع را متوجه خود کنند.چینی ها سعی می کنند از این فرصت به دست آمده برای سود بیشتر خود بهره ببرند.شاید بعضی از تحریم ها را دور بزنند اما این کار را با در نظر گرفتن منافع بیشتر خود انجام می دهند.

 

در زمینه تحریم های علیه ایران نه اتحادیه اروپا ونه چین و نه سایر کشورها ورقه بازی زیادی در دست ندارند و تاحدود زیادی سعی می کنند با آمریکا هماهنگ باشند تا متوجه تحریم هایی نشوند که به اقتصاد کشورشان لطمه بزند.

 

پیامدهای سخنان اخیر روحانی در رابطه با برجام وآمریکا چیست ؟جواب های طرف مقابل را چگونه ارزیابی می کنید؟

صحبت هایی که به شکل توییت انجام می گیرد بیشتر به جنگ روانی وتبلیغاتی شبیه است تا اینکه بتوان از آن سیاست هایی را مشخص کرد.هر دو طرف با شدید ترین وجه یکدیگر را تهدید کردند اما در کل نمی تواند نشان دهنده سیاست واقعی باشد که هر دو طرف نسبت به هم دارند . ترامپ فکر می کند که نسخه توییت های تند او علیه رهبر کره شمالی که پاسخ ترامپ را می داد و جنگ لفظی میان شان ادامه پیدا کرد و در نهایت منجر به دیدار ترامپ با کیم جونگ اون شد،برای معضل روابط با ایران هم پاسخ می دهد.

 

باتوجه به شناختی که ما از رهبران خود و رهبران کره شمالی داریم، موضوع شکل دیگری به خود خواهد گرفت.کره شمالی با وجود تمام تهدیدهایی که علیه آمریکا می کرد،در نهایت هدفش مذاکره با آمریکا بود.

 

اما ایران هدفش مذاکره با آمریکا نیست بلکه آمریکا به دنبال این است که ایران را به یک مذاکره مستقیم بکشاند. جنگ لفظی شاید به آن اندازه ای که مورد نظر هر دو طرف است، جواب ندهد وبازهم به دنبال راه حل های دیپلماتیک شفاف یا نیمه شفاف بگردند.

 

البته این جنگ لفظی می تواند اثرات روانی خود را در اقتصاد ایران بگذارد ولی اینکه تمام شعارهایی که می دهند به حقیقت می پیوندد یا خیر، به نظر بنده این طور نیست.

 

اصل کلی در روابط بین الملل این است که کشورها برای حل مشکلات یا باید بجنگند یا اگر راه جنگ را در پیش نگرفتند، بهترین راه گفت و گو است ؛ البته گفت و گوها باید با حفظ اصولی که مهم ترین آن حفظ منافع ملی است، انجام شود.

 

فاطمه خسروی

 

ghanoondaily​.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com