اصلاح طلبان همواره در هر برهه ای اثبات کرده اند که جز به منافع ملی و آرامش عمومی به چیزی نمی اندیشند. امروز نیز به ویژه پس از چند واقعه اخیر به دلیل مخالفت با براندازی، تندروی، تخریب از سوی براندازان در داخل و خارج از کشور مورد اهانت و تخریب قرار می گیرند. اهانت ها در شرایطی است که اصلاح طلبان سالهاست از صحنه قدرت دورند و علیرغم همه حمایت ها و هزینه هایشان آن طور که باید در صحنه قدرت نبوده اند. اما با این همه فاقد انتظار و چشمداشتی در برهه های حساس همواره از آبرو و اعتبار خود در نزد مردم هزینه کرده اند.

 

در این میان اصولگرایان به دلیل رویکرد خاص شان و اشتباهاتشان در دولت احمدی نژاد امروز نسبت به هجمه های براندازان نسبت به اصلاح طلبان سکوت اختیار کردند و بازهم به روال معمول در تلاشند که همه چیز را به نام خود تمام کنند. از این رو، محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه درباره سکوت این روزهای اصولگرایان نسبت به هجمه هایی که از سوی براندازها به اصلاح طلبان وارد می شود، گفت: «اصولگرایان حاضر نیستند که بپذیرند مسبب شرایط موجود اصلاح طلبان نبودند بلکه جریان های خاص، کشور را به این وضعیت رساندند. جریان هایی که از داخل و خارج به اصلاح طلبان می تازند درست تشخیص داده اند که اصلاح طلبان به راستی در پی مردم سالاری، اجرای دقیق قانون اساسی، اصلاح واقعی کاستی های کشور در حوزه قانون گذاری، مدیریت، قضاوت و امنیت و حفظ جمهوری اسلامی منظور نظر مردم بوده و هستند.»

 

چرایی تخریب اصلاح طلبان از سوی براندازان

امروز نه رادیکال های اصولگرا بلکه این براندازان هستند که اصلاح طلبی را هدف قرار داده و مدتهاست که به تحریک افکارعمومی علیه اصلاح طلبان روی آورده اند. ماجرای تخریب و فشارها از سوی براندازان به همان وقایع دی ماه در مشهد، کرمانشاه و برخی دیگر از شهرهای ایران باز می گردد. اعتراضاتی که اگرچه نسبت به وضعیت معیشت و اوضاع اقصادی رخ داد اما در ابتدا با هدف خاصی طراحی گردید و به اعتراض های گسترده خیابانی انجامید. پس از آن اعتراض های صنفی و سپس وقایع خرداد ماه در بازار و اعتراض نسبت به گرانی قیمت ارز و طلا بود که اصلاح طلبان در همه این موارد از اعتراض های مدنی و به حق معترضان حمایت کرده و خواهان بهبود وضعیت از رئیس جمهور و کابینه اش شدند اما در عین حال این جریان در بیانیه و اظهارات خود اشاره کرد که از درگیری، آتش سوزی، تخریب و رفتارهای غیر مدنی دفاع نمی کند. این مسئله بهانه ای برای موج سواری این بار نه تندروها بلکه براندازان گردید. 

 

دلایل براندازان برای تخریب اصلاح طلبان

براندازان مدعی اند که اصلاح طلبان به دلیل منافع خود در نظام از نا آرامی های اخیر حمایت به عمل نیاوردند. حال آنکه اصلاح طلبان در هشت سال دوران احمدی نژاد از صحنه قدرت دور بودند و در دولت یازدهم و دوازدهم نیزعلیرغم همه حمایت ها و هزینه های خود نسبت به پیروزی روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶، آن طور که باید در مناصب قدرت حضور نداشتند و همواره بیشترین صدمات را از سوی جریان های مخالف خود به ویژه تندروهای اصولگرا متحمل شدند. این جریان علیرغم توهین ها و فشارهایی که از سوی اصولگرایان طی هشت سال دوران احمدی نژاد و حتی پنج سال دولت روحانی بر آنها وارد بود همواره در هر شرایطی در کنار مردم و نظام بودند.

 

اصلاح طلبان بودند که با وجود همه دشواریها و بی مهری ها، بازهم هواداران خود را در دل جامعه به میدان آوردند و با وعده آمدن روزهای بهتر اجازه ندادند که انتخابات ۹۲ تحریم شود و سکان کشور یکبار دیگر به دست جریان های تقریبا احمدی نژاد بیفتد. نامزد اصلاح طلب، عارف در یک اقدام فداکارانه به نفع روحانی کنار رفت تا شیخ دیپلمات بتواند با رای بدنه جریان اصلاحات وارد پاستور شود و در نتیجه مشکلات ایران را در سطوح مختلف از جمله تحریم و روابط با جامعه جهانی و... حل کند.

 

علیرغم همه فداکاری ها، هزینه ها و حمایت های اصلاح طلبان آن طور که باید در دولت روحانی به این جریان توجهی نشد و در کابینه جایگاه چندانی به آن ها تعلق نگرفت اما بازهم از روحانی در انتخابات ۹۶ حمایت کردند نه به خاطر تنها رئیس جمهور بلکه به خاطر مصلحت نظام و منافع ملی، مردم را به میدان آوردند. 

 

براندازان به دنبال ضربه زدن به اصلاحات

جریان اصلاحات معتقد است تنها راه عبور از بحران های کنونی، تن دادن به اصلاحات در جامعه ایران است اما براندازان که نسبت به محبوبیت روز افزون این جریان نگرانند خود را رقیب جریان اصلاحات می دانند و به دنبال ضربه زدن به اصلاحات و بی اعتماد کردن مردم نسبت به اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ هستند. از این رو به هر روشی روی می آورند تا جریان اصلاحات را که خواهان حفظ منافع ملی هستند بی اعتبار سازند تا آنجا که طی روزهای اخیر، آذر منصوری قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت درباره رفتارهای تخریبی براندازها نسبت به اصلاح طلبان گفت:«روشن است اصلاح طلبان با شعار نجات کشور و برای تقویت منافع ملی در این سه انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم فعالانه شرکت کردند، تکلیف شان با براندازان هم کاملا روشن است و بارها اعلام کرده اند.

 

می بینیم که امروز براندازان، اصلاح طلبان را نشانه گرفته اند و برای نمونه در فضای مجازی با لشکری از اکانت های جعلی برای زدن اصلاح طلبان بسیج شده اند. اما با این حال از جانب طیف تندرو داخلی نیز متهم به براندازی می شوند. اصلاح طلبان با تمام قوا برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات فعالیت می کنند.»

 

اما چشم های بسته اصولگرایان 

برخی از اصولگرایان به ویژه تمامیت خواهان همواره تخریب علیه جریان مخالف یعنی اصلاح طلبان را در دستور کار خود قرار دادند. این جریان که روزی برای انحراف افکارعمومی به دلیل عملکرد غلط شان در هشت سال دوران احمدی نژاد به بسیاری از اصلاح طلبان برچسب فتنه می زدند، امروز هم علیرغم همه هزینه ها و حمایت های این جریان از منافع نظام و مقابله با اقدامات تخریبی براندازان، باز هم اصولگرایان سکوت پیشه کردند و چشم های خود را بر روی واقعیت بسته اند.

 

بنابراین پرسش اینجاست که چه چیز سبب می گردد اصولگرایان حقایق را نبینند و در برابر هزینه ها و فداکاری اصلاح طلبان برای ایجاد تعادل و آرامش و تلاش جهت عبور از بحران ها سکوت پیشه کنند. به نظر می رسد که چیزی جز حرص و طمع برای دستیابی به قدرت و هراس نسبت به افزایش محبوبیت جریان اصلاحات در جامعه نیست که اصولگرایان را در برابر هجمه های این روزهای براندازان به اصلاح طلبان وادار به سکوت می کند تا طبق روال معمول، همه چیز را به نام خود تمام کنند.

 

رعایت انصاف؛ حداقل کار اصولگرایان

محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه درباره سکوت این روزهای اصولگرایان نسبت به هجمه هایی که از سوی براندازها به اصلاح طلبان وارد می شود، به آفتاب یزد گفت: آنچه که امروز در فضای عمومی و سیاسی کشور کمتر به چشم می آید، انصاف است. زیرا حتی برای ضعیف کردن رقیب بر روی حقایق چشم می پوشند. او افزود: در وقایع اخیر روشن شد که مخالفان به هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا به یک چشم نگاه می کنند و هر دو جریان را محافظ نظام جمهوری اسلامی می دانند. اما اصولگرایان چشم بینا و گوش شنوا برای شنیدن این حقایق ندارند. زیرا اصولگرایان بودند که با بی نصیب کردن کشور از ظرفیت سترگ اصلاح طلبی و سپردن کشور به دست جریان های غیرمتخصص زمینه ناهنجاری های سیاسی و اجتماعی را فراهم کردند و به نارضایتی های عمومی دامن زدند.

 

اکنون که اصلاح طلبان مشفقانه و دلسوزانه از کیان کشور دفاع می کنند و در پی حفظ و انسجام بیشتر کیان ملی و نام وطن هستند متاسفانه بازهم در برابر هجمه هایی که به اصلاح طلبان می شود، سکوت می کنند. این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ادامه داد: اصولگرایان حاضر نیستند که بپذیرند مسبب شرایط موجود اصلاح طلبان نبودند بلکه جریان های تندرو، کشور را به این وضعیت رساندند. جریان هایی که از داخل و خارج به اصلاح طلبان می تازند درست تشخیص دادند اصلاح طلبان به راستی در پی مردم سالاری، اجرای دقیق قانون اساسی، اصلاح واقعی کاستی های کشور در حوزه قانون گذاری، مدیریت، امنیت و حفظ جمهوری اسلامی منظور نظر مردم بودند و هستند. همچنین او اذعان کرد: وقتی رئیس دولت اصلاحات در سال ۷۶ رای آوردگروه های برانداز معاند جمهوری اسلامی لبه تیز حملات خود را متوجه او کردند.

 

اکنون هم علت بغض و کینه تندروها و براندازان به این دلیل است که هنوز اصلاح طلبان در میان مردم آبرویی دارند و این آبرو را برای حفظ و یکپارچگی، اعتلای کشور و رفاه عمومی خرج می کنند و در پی نقد دستگاه های دولتی و حاکمیتی و در حمایت از مردم و منافع ملی گام برمی دارند، این رفتارهای اعتماد آفرین اصلاح طلبان خارچشمی بر چشم کسانی است که خواهان رفاه و آرامش کشور نیستند و نمی خواهند کشور از این گردنه سختی که در آن گرفتار است به سلامت خارج شود. جوادی حصار در پایان اظهار کرد: براندازان می خواهند تکلیف جمهوری اسلامی در همین دوره مشخص شود و کشور در برابر فشارهای بین المللی به ویژه آمریکا توان مقاومت نداشته باشد اما اصلاح طلبان با توجه به محبوبیت عمومی خود اجازه چنین اتفاقی را نمی دهند. در این میان اصولگرایان حداقل کاری که می توانند انجام دهند رعایت انصاف است که متاسفانه این مهم را هم رعایت نمی کنند.

 

اصلاح طلبان مادر انقلاب، اصولگرایان دایه

علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم درباره سکوت این روزهای اصولگرایان نسبت به هجمه هایی که از سوی براندازها به اصلاح طلبان وارد می شود، به آفتاب یزد گفت: واقعیت آن است که از زمانی که شکاف میان نیروهای انقلابی شکل گرفت و به دو نیروی چپ و راست تقسیم شدند اصلاح طلبان در این میان همواره نقش مادر و اصولگرایان نقش دایه را برای نظام ایفا کردند. زیرا اصلاح طلبان در هر برهه ای به ویژه رخدادهای تلخ تاریخی همواره منافع ملی را در نظر گرفتند اما استراتژی اصولگرایان این بوده است که در شرایطی از منافع ملی دفاع خواهند کرد که شرایط مطابق با منافع جناحی آنها باشد. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اصلاح طلبان راه اصلاح تدریجی را بهترین مسیر ممکن می دانند.

 

به همین دلیل اگر اتفاقی رخ دهد که به منافع ملی و کشور آسیب وارد کند، بدیهی است که اصلاح طلبان سعی می کنند برای حفظ منافع ملی هر کاری که بتوانند انجام دهند تا آنجا که حتی اصلاح طلبان به خاطر حفظ منافع ملی از آبروی خود هزینه کردند. نماینده مجلس ششم افزود: اما اصولگرایان حتی در برابر مسائلی مانند توافق هسته ای علیرغم موافقت نظام با آن، رویکرد مخالف را در پیش گرفتند.

 

به همین دلیل باید اذعان داشت که برخی اصولگرایان نه تنها منافع ملی برای آنها در اولویت قرار ندارد بلکه حتی مدیریت کشور در دوران احمدی نژاد نشان داد که این جریان در مسئولیت های خود هم به درستی نقش ایفا نمی کند. زیرا علیرغم اینکه همه دستگاه ها در دست اصولگرایان بود خروجی مطلوبی به دنبال نداشت. او اذعان کرد: امروز با وجود اینکه بخشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مربوط به عملکرد غلط احمدی نژاد است و بخش عمده ای هم به فشارهای بین المللی از جمله آمریکا مربوط می شود بازهم لبه تیغ تیز انتقادات اصولگرایان به ویژه تندروها متوجه دولت است. تاجرینا در پایان اظهار کرد: این انتقاد به تندروهای اصولگرا وارد است، حتی در فضایی که دولت مقصر بسیاری از رخدادها و فشارها نیست با این همه چشم شان را بر منافع ملی بستند و همچنان لبه تیغ تیز انتقادات شان متوجه دولت است.

 

 

afta​beyazd.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com