سخنان حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای ترامپ بسیار گران تمام شده و وی را مستاصل از پاسخگویی کرده است. حقیقت این است که وی اکنون در نظام بین الملل تنها مانده و بجز رژیم صهیونیستی و سعودی ها هیچ کشوری در حمایت از وی و عملکردهایش زبان به تایید نمی گشاید. ترامپ از برجام خارج شد تا شاید بتواند با استراتژی، مذاکره دو جانبه ایران را پیش بگیرد و تمام مسائل را در چارچوب روابط ایران و آمریکا مورد مذاکره قرار دهد، اما عدم شناخت وی از ایران و فرهنگ ایرانی موجب شد تا درک درستی از شرایط بین المللی و رویکرد ایرانی ها نسبت به آمریکا نداشته باشد. جدای از این مساله کناره گیری یکجانبه از برجام برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت وجهه این کشور را در میان جهانیان خدشه دار کرد. همین مساله نیز موجب شده تا امروز اروپایی ها به جای حمایت در انتقاد از ترامپ سخن بگویند. چنگ و دندان نشان دادن ترامپ نیز نشان از دست خالی وی درسیاست عملی است.

 

سردرگمی در قبال ایران

پس از گذشت بیش از ۲ سال از حضور دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین مستاجر کاخ سفید و رئیس جمهوری آمریکا هنوز کسی نمی داند که این بیگانه با عالم سیاست و روابط بین الملل چگونه روشی را در مقابل ایران پیش خواهد گرفت. ترامپ که همیشه از موضع بالا و زیاده طلبی به مسائل نگاه می کند همواره برای صحبت با طرف مقابل خود اهرم فشار و زور را به کار برده و می برد. حال طرف مقابل ایران باشد، کره شمالی یا اروپایی ها تفاوتی نمی کند. وی برای قرار گرفتن در مقابل هر کدام از این کشورها یک استراتژی را به انواع مختلف پیش می برد. او در مقابل کره شمالی از ناحیه زور، تهدید و تحریم وارد شد و آنها را به میز مذاکره کشاند و در قبال اروپایی ها با وضع تعرفه های سنگین، آنها را به کرنش وادار کرد؛ اما هنوز مشخص نیست که چه سیاستی در برابر ایران پیش خواهد گرفت، چراکه تا کنون چندین چهره از او را در مقابل ایران شاهد بودیم. روزی از تحریم های شدید و تهدید نظامی با لحن خشم آلود سخن می گوید و روز دیگر از آمادگی برای مذاکره به اصطلاح واقعی، اما خود نیز نمی داند که با ایران چه کند. گرچه این تاجر آمریکایی در لفاظی های خود مدام بدین مساله اشاره می کند که این ایران، ایران ۵ ماه پیش نیست و آسیب پذیر تر است، اما خود او نیز به قدرت ایران در حوزه نظامی و دیپلماسی باور دارد. همین موضوع است که وی را در دوراهی چگونگی رفتار با ایران قرار داده است. با این وجود استراکسین های برجسته آمریکایی بارها به ترامپ هشدار داده اند که در رفتار با ایران جانب احتیاط را نگاه دارد و هوشمندانه عمل کند، اما ترامپ به دلیل ذات تجارت پیشه بودنش به دنبال معامله است و چون از ساحت سیاست سر رشته ای ندارد ترجیح می دهد که مسائل سیاسی را نیز به طرق اقتصادی و تجاری ببیند و در آن راستا عمل کند.

 

توهمات ترامپ

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که چند روز پیش در جمع کهنه سربازان کشورش به سخنرانی پرداخت مدعی شد: «من آمریکا را از توافق وحشتناک و یک طرفه هسته ای ایران خارج کردم و ایران دیگر کشور سابق نیست. این چیزی است که می توانم بگویم و خواهیم دید چه اتفاقی می افتد. بر اساس گزارش کاخ سفید، ترامپ ادامه داد: ما همچنین بحث خلع سلاح کره شمالی را پیگیری می کنیم.» این در حالی است که وی از سخنان رئیس جمهور ایران بسیار خشمگین است. البته اظهارات ترامپ نه تنها متحدان خارجی بلکه سیاسیون داخلی آمریکا را نیز به مقابله با رئیس جمهور مستقر آمریکا کشانده است، تا جایی که جان برنان رئیس سابق سازمان سیا در توئیتر خود به سیاست های ترامپ در قبال ایران و چین واکنش نشان داده است. وی نوشت: استفاده از تعرفه ها به عنوان ابزاری علیه متحدان و شرکا، نه تنها کوته بینانه است بلکه به نفع روسیه و چین است. این مساله درخصوص لفاظی های پی در پی علیه ایران نیز صدق می کند. ما باید هوشمندانه تر، آزموده تر و راهبردی تر رفتار کنیم. همچنین وندی شرمن، معاون پیشین وزیر امورخارجه آمریکا ترامپ را به یک پسربچه پر سروصدا تشبیه کرد و گفت که ترامپ قصد دارد ایران را وارد یک درگیری کند. وی گفت: اکنون یک پسر بچه را می بینیم که پر سر و صدا صحبت می کند و تظاهر می کند که چقدر قدرتمند است، اما آنچه در واقعیت با آن مواجهیم ضعف و ناامنی است. ایران این مساله را می بیند، این یک فرهنگ است مبنی بر اینکه یا مقاومت می کنید یا تسلیم خواهید شد و آنها(ایرانی ها) تسلیم نمی شوند. انتشار یک توئیت به وی برای حصول توافق(هسته ای) بهتر با ایران کمک نخواهد کرد.

 

واکنش به درخواست مذاکره

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت: دولت آمریکا تصور مذاکره یکسویه و از سر زیاده جویی و در سایه تهدید با ایران سرفراز را برای همیشه فراموش کند. بهرام قاسمی در واکنش به تازه ترین سخنان مقامات مختلف آمریکا که همزمان با تهدید، درخواست مذاکره با ایران را مطرح می کنند، اظهار کرد: ملت شجاع، متمدن و تاریخ ساز ایران همواره و در طول تاریخ پر افتخار خود با بهره مندی از فرهنگ غنی، هوش و خرد بهنگام و در جای خود، تهدید را با تهدید و تکریم را با تکریم پاسخ داده است و هیچ گاه در برابر زیاده خواهی، سلطه جویی و فشار، لحظه ای در دفاع و حفاظت از حقوق مردم ، تمامیت ارضی و استقلال ایران تعلل نکرده و نخواهد کرد. قاسمی به مقامات دولت دونالد ترامپ توصیه کرد: ایالات متحده باید بیش از بیش بداند که جهان کنونی و عصر حاضر، دوران سلطه جویی و تحکم و یکسویه نگری نیست. نگاهی به افکار عمومی جهان و تصویر منفی آنان از عملکرد دولت آمریکا، نشانی از تغییر و تحول عمیق و کلان در عرصه بین المللی است. آمریکا باید حد و اندازه خود را نگه دارد و جایگاه خود را در این عصر و زمان بازشناسد و جد و جهد بیشتری برای فهم جایگاه، شأن و نقش ایران بزرگ نماید. قاسمی تاکید کرد: امروز هم چون دیروز و پیش از آن اعتمادی به گفتار و کردار دولتمردان آمریکا برای گفت وگو آنهم از نوع آمریکایی آن موجود نیست.

 

دیوان بین المللی لاهه

یوسف مولایی، استاد حقوق بین الملل ضمن تشکر از مرکز حقوقی و بین الملل نهاد ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه که اقدامات لازم را در خصوص احقاق حق جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی انجام داده و در همین راستا شکایتی را تقدیم دیوان بین المللی دادگستری کرده اند، گفت: در صورتی که ایران موفق شود با اقدامات مقتضی ادعای خود را مبنی بر صلاحیت دیوان به اثبات برساند، با توجه به شواهد و مستنداتی که جمهوری اسلامی در رابطه با شکایت خود ارائه کرده، می توانیم امیدوار باشیم که پیروزی بزرگی برای کشور رقم بخورد. وی افزود: تا زمان اعلام شده دیوان برای بررسی این موضوع که ۲۷ آگوست اعلام شده، طرفین با تبادل لوایحی سعی در اثبات ادعای خود خواهند داشت و در این پروسه کشوری موفق خواهد بود که با اقدامات مستمر و فعال ادعای خود را به اثبات برساند.

 

در نهایت

شاید آن روزهایی که برخی می گفتند به سبب اتخاذ سیاست های درست و معقولانه ایران در نظام بین الملل؛ آمریکای ترامپ منزوی خواهد شد بسیاری این گفته را رد می کردند، اما گذشت زمان و تحولات رخ داده در عرصه بین المللی به خصوص خروج آمریکا از برجام و معاهده آب و هوایی پاریس و متعاقب آن قرار گرفتن اروپایی ها در کنار ایران، ترامپ را به گوشه ای از سیاست بین الملل کشانده به نحوی که امروز متحدان منطقه ای و بین المللی آمریکا نیز زبان به انتقاد از عملکرد این تاجر افتاده در گردونه سیاست آمریکایی می چرخانند. درست است؛ سیاست ترامپ شکست خورده، او بسیار تلاش کرد تا هم پیمانان اروپایی خود و روسیه و چین را به سوی خود بکشاند، اما اتخاذ تصمیمات و سیاست های نابخردانه موجب شد تا اروپایی ها روی خوشی به ترامپ نشان ندهند. از این جهت بی دلیل نیست که رئیس جمهور آمریکا از خشم این تنهایی و انزوا گه گداری به ایران نهیب بزند و اظهاراتی از سر خشم و ناراحتی ابراز دارد.

 

حمید شجاعی

 

 

armanda​ily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com