آکاایران: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس؛

امیدوارم نامه رییس دیوان بین المللی دادگستری به پمپئو نشانی از احراز صلاحیت آن باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امیدوارم نامه رییس دیوان بین المللی دادگستری به وزیر امور خارجه آمریکا نشان از احراز صلاحیت دیوان برای بررسی پرونده شکایت ایران از ایالات متحده باشد.

اردشیر نوریان در گفت و گو با ایلنا، ضمن مهم ارزیابی کردن نامه رییس دیوان بین المللی دادگستری به وزیر امور خاجه آمریکا گفت: در خصوص شکایت ایران از ایالات متحده به دیوان بین المللی دادگستری باید سه نکته را مدنظر داشته باشیم. نخست اینکه شکایت ایران به استناد عملکرد آمریکا نسبت به برجام بوده که توافقی چندجانبه و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است؛ کشوری که تعهدات بین المللی خود را رعایت نکند، قطعا در مظان اتهام قرار می گیرد و استنادهای حقوقی ایران هم مبتنی بر همین موضوع است. 

 

وی افزود: نکته دوم این است که دیوان پیش از شروع رسیدگی به هر دعوایی، ابتدا صلاحیت خود را در خصوص آن موضوع بررسی می کند و اگر خود را صاحب صلاحیت تشخیص دهد، وارد روند دادرسی می شود.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: امیدوارم نامه رییس دیوان به پمپئو برای اجتناب از هرگونه اقدام نوین علیه ایران، نشانی از احراز صلاحیت دیوان باشد. 

 

نوریان گفت: در صورتیکه دیوان بین المللی دادگستری به استناد مدارک و شواهد ارائه شده رای خود را به سود ایران صادر کند؛ ضمانت اجرای این رای برعهده شورای امنیت سازمان ملل گذاشته خواهد شد و شورای امنیت هم نخست به استناد فصل ششم منشور و سپس به استناد فصل هفتم اقدامات لازم را آغاز خواهد کرد.

 

وی افزود: بنده معتقدم این پروسه در خصوص آمریکا مقرون به نتیجه نخواهد بود، زیرا وقتی کشوری به تعهدات بین المللی خود عمل نکند، قطعا به رای دیوان بین المللی دادگستری و شورای امنیت سازمان ملل هم حتی در صورت عدم وتو توجه نخواهد کرد.

 

نوریان در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر آیا اقدام ایران مبنی بر شکایت به دیوان بین المللی دادگستری را مثبت ارزیابی می کنید گفت: بله قطعا مثبت است؛ چرا که جمهوری اسلامی باید از ظرفیت نهادها و سازمان های بین المللی استفاده کند و این شکایت هم اعلام کننده این موضوع است که ایران رژیم های حقوقی بین المللی را برای احقاق حق خود به رسمیت می شناسد و این پیام مهمی به کشورهای اروپایی خواهد بود. 

 

.

منبع : sarpoosh.com