آکاایران: فایننشال تایمز:

اقدام اروپا در ترغیب شرکت ها برای ماندن در ایران کافی نیست

تارنمای روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت : اقدامات اتحادیه اروپا برای ترغیب بسیاری از شرکت های بزرگ به ادامه مراوده با ایران ناکافی است.

به گزارش ایرنا، این تارنمای انگلیسی افزود: اقدامات اروپا برای محافظت از شرکت های سرمایه گذار در ایران برابر تحریم های آمریکا مجریان را در دو راهی اطاعت از اتحادیه اروپا یا قوانین آمریکایی رها کرده است. 

 

فایننشال تایمز ادامه داد: اتحادیه اروپا در حال نهایی سازی برنامه های خود به منظور کاهش اقدامات تنبیهی آمریکا است در حالی که دولت ترامپ آماده اعمال موج جدیدی از تحریم ها در ماه آینده و در ماه نوامبر می شود. 

 

این روزنامه در ادامه آورده است: 

سلاح اصلی اتحادیه اروپا نسخه بروزشده "قانون انسداد" است که در دهه ۱۹۹۰ برای مبارزه با تحریم ها علیه ایران، لیبی و کوبا شکل گرفت. این قانون شرکت های اروپایی راازپیروی معیارهای آمریکا منع می کند و به آنها اجازه می دهد تا خسارات ناشی را از مسبب آن را تامین کنند.

 

اما حقوقدانان و سیاست مداران گفتند شبهاتی در مورد تاثیر این ابزار وجود دارد که قبلا هم به درستی آزمایش نشده اند.

 

ژان دو رویت (Jean De Ruyt) مشاور ارشد یک شرکت حقوقی و نماینده سابق بلژیک در اتحادیه اروپا گفت: این یک سیاست اروپایی است که کلا در تضاد با سیاست آمریکاست؛ اغلب این تضاد پیش نمی آید. 

 

تنش های تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا بخاطر تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه فولاد وارداتی به آمریکا، نیز به وجود آمده است.

 

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته تاکید کرد که بدلیل اهمیت آمریکا در اقتصاد جهانی و نظام مالی، اروپا با یک شرایط دشوار در واکنش به تحریم ها علیه ایران مواجه است.

 

برت هیلیس(Brett Hillis) کارشناس تحریم درشرکت حقوقی"رید اسمیت" (Reed Smith) اظهار داشت هیچ چیزی در برنامه های اتحادیه اروپا موجود نیست که شرکت های اروپایی فعال در ایران را از مواجهه با شرایط دشوار متوقف کند.

 

راجر متیو (Roger Matthews) حقوقدان ارشد در موسسه دچرت (Dechert) گفت اتحادیه اروپا باید به قانون انسداد قدرت کافی می داد تا تاثیر دلخواه آنها را داشته باشد، این فقط یک کابوس با هزینه های قانونی اضافی است. وی افزود که در مورد دستورالعمل های کمیسیون اروپا بزودی باید شفافیت بیشتری ارائه شود. 

 

طرح های پیشنهادی دیگر اتحادیه اروپا برای حفاظت از شرکت ها با ارائه خطوط مالی غیر دلاری معین به شرکت ها از طریق موسساتی مانند بانک سرمایه گذاری اروپا دچار مشکل می شود.

 

ورنر هویر رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) هفته گذشته بیان کرد که این راه اگر نقش فعالی در ایران ایفا کند، مدل تجارت بانکی را به خطر می اندازد.

 

دیپلمات های اروپایی امیدوار هستند بتوانند در حوزه های دیگر مانند ایجاد خطوط مالی دوجانبه با تهران و اقدام برای پرداخت مستقیم پول نفت به بانک مرکزی ایران، پیشروی کنند. آمریکا شاید موضع خود را نرم تر کند؛ مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ماه جاری اشاره کرد که واشنگتن احتمالا معافیت های تحریمی برای برخی کشورها ایجاد می کند. 

 

اما فاقد چنین شرایطی، تاثیر اقدامات اتحادیه اروپا برای ترغیب بسیاری از شرکت های بزرگ به منظور ادامه مراوده با ایران احتمالا سمبولیک و ناکافی است. رویت گفت: هر شرکت اروپایی مهم نگرانی خواهد داشت چون دست آمریکا باز است.

 

.

منبع : sarpoosh.com