وزیر مشاور امارات در امورخارجه ضمن ابراز نگرانی از اختلافات به وجود آمده میان اروپا و آمریکا در رابطه با ایران گفت: امیدواریم آمریکا به توافق جامع تری با ایران برسد.

به گزارش ایسنا به نقل از البیان، انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در کنفرانسی در لندن مدعی شد که حمله شبه نظامیان حوثی- ایرانی (انصارالله یمن) به دو نفتکش عربستانی در دریای سرخ یک اقدام بی سابقه است که نتایج و تاثیرات آن فرامنطقه ای خواهد بود ، این اقدام کاملا غیرمسئولانه است و به نظر من نشان دهنده ضرورت پایان دادن به سیطره انصارالله به حکومت صنعا است.

 

وی با طرح این ادعا که هدف استراتژیکی امارات در یمن حل بحران بندرگاه الحدیده و کمک رسانی به مردم یمن است افزود: اختلاف نظر میان اروپا و آمریکا امری نگران کننده است.

 

این وزیر اماراتی با طرح این ادعا که ایران به دنبال تشکیل حزب الله دیگری در منطقه است و ما باید با افکار افراطی ایران مقابله کنیم و دخالت های حزب الله در یمن در راستای ایجاد بی ثباتی در منطقه است گفت: امیدواریم که فشارهای آمریکا بر ایران منجر به ایجاد توافقی جامع تر از توافق هسته ای ۲۰۱۵ شود.

 

قرقاش همچنین گفت: امیدواریم که تلاش های کنونی آمریکا برای تغییر رفتار و خط مشی ایران به نتیجه برسد، ما از اختلاف نظر میان آمریکا و اروپا در رابطه با ایران نگران هستیم.

 

به گزارش ایسنا، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی پیش از این در بیانیه ای اعلام کرد که حوثی ها صبح روز چهارشنبه به دو نفتکش بسیار بزرگ عربستان در دریای سرخ حمله کردند که یکی از آنها متحمل خسارات جزئی شد.

 

در این بیانیه آمده است: عربستان سعودی تمامی صادرات نفت از تنگه باب المندب را بلافاصله و تا زمانی که وضعیت مشخص شده و ترانزیت دریایی از این آبراه ایمن شود، متوقف خواهد کرد. دو نفت کشی که هدف حمله قرار گرفتند، متعلق به شرکت بحری (Bahri) بودند و یکی از این نفت کش ها متحمل خسارت جزئی شد. دو میلیون بشکه ظرفیت هر یک از این نفت کش ها در زمان حمله پر بود و این نفت کش ها برای صادرات نفت عازم بودند. این حملات هیچ مصدومی یا لکه نفتی منجر به خسارات زیست محیطی فاجعه آمیز نداشت. در حال حاضر تلاشها برای منتقل کردن نفت کش آسیب دیده به نزدیک ترین بندر سعودی در جریان است.

 

 این مقام اماراتی در حالی مدعی حمایت از مردم یمن است که ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان تقریبا سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می رساند، مدارس و بیمارستان های آنان را بمباران می کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک های بشردوستانه به آن ها ممانعت می کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

 

ادعای حمایت ایران از انصارالله و دخالت در امور یمن درحالی مطرح می شود که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه ها، احزاب و جریان های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

 

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

 

 امارات ، عربستان و بحرین از همان ابتدا مخالف توافق هسته ای ایران بودند و وزارت خارجه امارات  پس از خروج آمریکا از برجام ضمن حمایت از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: از جامعه بین المللی و کشورهای شریک در برجام می خواهیم تا به منظور ریشه کن کردن سلاح هسته ای و سایر سلاح های کشتار دسته جمعی و برای حفظ ثبات و امنیت بین المللی موضع رئیس جمهور آمریکا را بپذیرند.

 

 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا سه شنبه شب( ۱۸ اردیبهشت) بعد از سخنان خود در کاخ سفید و طرح ادعاهای واهی علیه ایران و بیان این که آمریکا از برجام خارج می شود، فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد.

 

.

منبع : sarpoosh.com