آکاایران: مدیرکل سابق بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه:

بستن تنگه هرمز تهدید کشورهای همسایه و خلاف منافع ملی ایران است

مدیرکل سابق بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه گفت: تهدید به بستن تنگه هرمز بیش از آنکه تهدید آمریکا باشد، تهدید کشورهای همسایه ما مثل عراق، قطر، بحرین، کویت و...، است و طبیعی است که بیش از آمریکا این کشورها اظهار نگرانی کنند. این موضوع در نهایت به اعمال سیاست های آمریکا علیه ایران، کمک می کند.

به گزارش اعتمادآنلاین، بعد از صحبت های اخیر روحانی و تهدیدش به بسته تنگه هرمز و پاسخ های ترامپ و پمپئو، برای بسیاری از مردم این سوال پیش آمده است که ماجرای جنگ لفظی مسئولان ایرانی و آمریکایی به کجا می کشد. در این رابطه، قاسم محبعلی مدیرکل سابق بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه، معتقد است ما باید به این فکر باشیم که درِ دیپلماسی را باز کنیم و بستن در گفت وگو هیچ کمکی به منافع ملی ما نمی کند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکایی ها و کشورهای دیگری که در منطقه به دنبال فشار به ایران هستند، از سیاست های رادیکال ایران استقبال می کنند، گفت: این سیاست ها باعث می شود رابطه ایران با کشورهای هم جوار را که پیروی سیاست های آمریکا، اسرائیل و عربستان نیستند، وارد حاشیه شود و آنها هم علیه ایران موضع بگیرند.

 

او در رابطه با تهدید ایران جهت بستن تنگه هرمز، گفت: تهدید به بستن تنگه هرمز بیش از آنکه تهدید آمریکا باشد، تهدید کشورهای همسایه ما مثل عراق، قطر، بحرین، کویت و...، است و طبیعی است که بیش از آمریکا این کشورها اظهار نگرانی کنند. این موضوع در نهایت به اعمال سیاست های آمریکا علیه ایران، کمک می کند. ما در مقابل باید تلاش کنیم فضای اطمینان بخشی را به کشورهای خاورمیانه و منطقه تزریق کنیم، خلاف اینکه مثلث ضد ایرانی علاقمندند که ایران سیاست های رادیکال را پیگیری کند.

 

این تحلیل گر سیاست خارجی در ادامه افزود: از نظر عملی امکان ندارد که ایران بتواند تنگه هرمز را ببندد. حتی ممکن است باعث ورود شورای امنیت سازمان ملل به این موضوع و از دست رفتن حضور ایران در خلیج فارس شود و کنترل تنگه هرمز تحت نظر نهادهای بین المللی برود.

 

 محبعلی گفت: بستن تنگه هرمز برخلاف منافع ملی ایران است و با ما باید به سمتی حرکت کنیم که دامنه دیپلماسی را افزایش دهیم؛ اختلاف ما و آمریکا از طریق گفت وگو حل می شود و باید پایانی بر این اختلافات باشد. ما نمی توانیم تا همیشه منافع ملی و امنیت خود را در گروی مناقشه با آمریکا بگذاریم. رفاه و امنیت مردم اکنون به این مسئله ربط دارد و بحران در این زمینه از طریق شوک های قیمت ارز و سکه، تورم، قیمت مسکن و...، خود را نشان داده است.

 

او در پایان در رابطه با علت تغییر در لحن و صحبت های روحانی گفت: در حالت خوش بینانه این است که آقای روحانی می خواهند با افزایش بحران، زمینه را برای مذاکره فراهم کنند و این فضا را در داخل و خارج، به وجود بیاورد که مشکلات جدی است و با استفاده از این نگرانی مذاکره با آمریکا را به سرانجام برساند. در غیر این صورت این رویکرد مفهومی ندارد و تنها ضرر آن به دولت و جمهوری اسلامی می رسد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com