آکاایران: وزیر خارجه اکوادور:

پناهندگی آسانژ در سفارت اکوادور «تا ابد» دوام نمی آورد

وزیر خارجه اکوادور در بحبوحه انتشار گزارشاتی مبنی بر محرومیت احتمالی بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی لیکس» از پناهندگی در سفارت این کشور، اعلام کرد که پناهندگی «آسانژ» در سفارتخانه ابدی نیست.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «خوزه والنسیا» وزیر امور خارجه اکوادور روز پنج شنبه درگفتگو با روزنامه اسپانیایی «اِی بی سی» گفت که اکوادور در مورد وضعیت پناهندگی «جولیان آسانژ» (بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس) «بسیار شفاف و صریح عمل کرده است».

 

وی افزود که موضوع پناهندگی آسانژ در سفارت اکوادور در لندن «موضوعی است که باید در چارچوب حقوق بین الملل و از سوی سه طرف مورد رسیدگی قرار گیرد: دولت انگلیس، دولت اکوادور و وکلای آسانژ».

 

این دیپلمات بلندپایه اکوادور تأکید کرد که اعطای پناهندگی نمی تواند امری ابدی باشد؛ چون پیش بینی اینکه یافتن یک راه حل چه مدت زمان می برد، کاری دشوار است.

 

پیش از این نیز رسانه ها گزارش دادند که مقامات انگلیس و اکوادور در حال انجام مذاکرات محرمانه برای اِخراج آسانژ از سفارت این کشور در لندن هستند. از سوی دیگر، «لنین مورنو» رئیس جمهور اکوادور گفت که در سفر این هفته خود به انگلیس و اسپانیا، در مورد سرنوشت آسانژ گفتگو نخواهد کرد.

 

لازم به ذکر است که جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۲ پس از متهم شدن به تجاوز جنسی در سوئد به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. این بنیانگذار سایت ویکی لیکس می گوید که این اتهامات کذب و به عنوان بهانه ای برای استرداد وی به آمریکا مطرح شده است؛ کشوری که در آن به جاسوسی و افشای هزاران سند محرمانه مرتبط با عملیاتهای نظامی آمریکا متهم شده است.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com