کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صورت دریافت دعوتنامه رسمی از طرف همتای روس خود، آماده سفر به مسکو خواهد بود.

به گزارش تسنیم، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ در صورت دریافت دعوتنامه رسمی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، آماده سفر به مسکو خواهد بود.

 

به نقل از آسوشیتدپرس، سندرز در بیانیه ای گفت که ترامپ آماده پذیرایی از پوتین در واشنگتن پس از آغاز سال آینده میلادی خواهد بود.

 

پیش از این، ترامپ از پوتین برای سفر به آمریکا در پاییز امسال دعوت کرده بود، ولی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا این زمان را تغییر داده و گفت که اکنون رئیس جمهور آمریکا معتقد است که بهتر این است تا این دیدار پس از آغاز سال اتفاق افتد.

 

رئیس جمهور روسیه روز جمعه و پس از نشست سران کشورهای بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی گفت: «آماده ام به واشنگتن بروم.»

 

پوتین در عین حال تصریح کرد که باید شرایط برای برگزاری چنین دیدارهایی مناسب باشد.

 

به گفته پوتین، رهبران روسیه و آمریکا قرار است در حاشیه اجلاس آتی سران گروه ۲۰ که اواخر نوامبر سال جاری میلادی (اوایل آذر) در پایتخت آرژانتین برگزار خواهد شد، دیدار کنند.

 

پوتین با تأکید بر لزوم دیدارهای حضوری با همتای آمریکایی خود برای بحث در مورد مسائل مختلف دوجانبه و بین المللی گفت: «برقراری تماس در بالاترین سطح سیاسی لازم است... شما نمی توانید در مورد همه چیز تلفنی صحبت کنید.»

 

دیدار میان رهبران آمریکا و روسیه در ۲۵ تیرماه در فنلاند و سخنان ترامپ در کنفرانس خبری پس از آن که روسیه را از هرگونه دخالت در انتخابات آمریکا مبری دانسته و حماقت دولت های قبلی آمریکا را سبب تیره شدن روابط واشنگتن و مسکو خوانده بود، باعث ایجاد موج انتقادات شدید از ترامپ شده است.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com