آکاایران: اعتراف تکان دهنده افشا کننده اصلی دوپینگ سیستماتیک در روسیه

اگر از دستورات پوتین سرپیچی می کردیم، کشته می شدیم

مطرح شدن ماجرای دوپینگ سیستماتیک در ورزش روسیه، پیش از المپیک جنجال های فراوانی را به همراه داشت و ورزشکاران بسیاری از این کشور محروم شدند. در گزارش مک لارن که سال ۲۰۱۶ به سفارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ منتشر شد، از دوپینگ نظام مند و سازمان دهی شده ورزشکاران روسیه به خصوص در جریان بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی پرده برداشته شد. به موجب گزارش مک لارن، بیش از یک هزار ورزشکار روس به مدت چهار سال تحت پوشش «دوپینگ دولتی» در این کشور قرار داشتند. پس از انتشار این گزارش بیش از ۱۰۰ ورزشکار روسیه در بازهای المپیک ۲۰۱۶ محروم شدند و این کشور به طور کامل از حضور در بازی های پارالمپیک منع شد.

 

غیرممکن است

همان روزها وقتی از ولادیمیر پوتین پیرامون دوپینگ پرسیده شد، اعلام کرد: «این اتفاق غیر ممکن است. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا از آن جلوگیری کنیم». پوتین درباره فعالیت رودچنکف، فردی که اطلاعات مربوط به دوپینگ روسیه را در اختیار مسئولان ضد دوپینگ قرار داد، گفته بود : «او ممکن است بر اساس دستور خارجی ها عمل کرده باشد. من مطمئن هستم که فعالیت های وادا شفاف است و ما باید از نتایج کارها آگاه باشیم». همان روزها IOC نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «دستکاری کردن نمونه های دوپینگ خود جرم به حساب می آید».

 

پیروزی به هر قیمت

روز گذشته ابعاد جدیدتری از پرونده فساد گسترده و سیستماتیک در روسیه افشا شد که نشان می دهد ولادیمیر پوتین در ورزش این کشور، دخالت گسترده ای دارد. همه این اتفاقات در کنار شایعات تکان دهنده ای که حاکی از به کارگیری یک تراشه در توپ اهدایی پوتین به ترامپ بود، نشان می دهد رییس جمهور روسیه روی ورزش حساب ویژه ای کرده و به هر نحوی از آن استفاده می کند. روز گذشته رودچنکوف که پیش از این افشاگری هایی درباره دوپینگ سیستماتیک در روسیه انجام داده و باعث محرومیت روسیه شده، این بار اعلام کرد که دستورها در زمان مسئولیت او از سوی ولادیمیر پوتین صادر می شد و اگر او این دستور را انجام نمی داد، احتمال کشته شدن او وجود داشت.

 

رودچنکوف که در حال حاضر در آمریکا به سر می برد، در اعترافات خود اعلام کرد: «امیدوارم مردم من را برای نقشی که در دوپینگ روسیه داشته ام ببخشند. زمانی که در رأس آزمایشگاه موسکو بودم ، دستورها از سوی بالاترین افراد صادر می شد؛پوتین اعلام کرده بود که روسیه باید به هر قیمتی پیروز شود و وزارت ورزش روسیه این دستور را با استفاده پنهانی از مواد نیروزا اجرا می کرد. اگر سرپیچی می کردیم، کشته می شدیم».

 

همه چیز هماهنگ شده بود

حدود هفت ماه پیش رودچنکوف در بخش دیگری از اعترافات خود گفته بود: «بی شک همه چیز از بالا هماهنگ می شد زیرا تنها رییس جمهور است که می تواند چنین ماموریتی به سرویس های امنیتی بدهد». رودچنکوف در ادامه تاکید کرد که رییس جمهوری روسیه در جریان همه چیز قرار داشت. او در این باره گفته بود: «هرم شبکه اطلاعاتی در این زمینه بسیار ساده بود؛ من به لوری ناگورنیکوف (معاون وزیر ورزش) گزارش می دادم، او نیز ویتالی موتکو (وزیر ورزش) را در جریان قرار می داد و در نهایت گزارش نهایی از سوی موتکو در اختیار ولادیمیر پوتین قرار می گرفت».

 

 

g​hanoondaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com