بیداری مردمی در خرداد ۹۲ برای پایان دادن به ادعاهای بی اساس و اقدامات بی فایده سبب شد تا جریانی که مدت ها کشور در دستان آن بود از قدرت کنار برود. این اتفاق مبارک هم زمان شد با روی کار آمدن طیفی نوین در عالم سیاست ایران که مخلوطی از تمام جریان های سیاسی ایران غیر از افراطیون راست گرا بود. در آن زمان ملت از همه جا بی خبر تصور می کردند منجی ای به نام شیخ حسن روحانی پیدا شده است تا گَرد تمام مشکلات داخلی و بین المللی را که ایران با آن دست و پنجه نرم می کند از چهره کشور بزداید ولی حیف که سرابی بیش نبود.

 

ضربه روحانی به امید

حسن روحانی که در سال های منتهی به انتخابات ۹۶ هر شعاری برای به دست آوردن دل مردم به زبان آورده بود، از همان فردای انتخابات یا بهتر بگوییم شبی که انتخابات در حال اجرا بود و به میزان آرای مد نظر خود برای پیروزی رسید، رای مردم را نادیده گرفت. او که مدعی بود با آرای اندک خود در انتخابات سال ۹۲ نمی تواند اقداماتی خاص را انجام دهد، سال ۹۶ که بیشترین رای را به دست آورد نیز نتوانست قدم از قدم بردارد و حتی وضعیت خراب تر شد و هر روز مردم نسبت به آینده ناامیدتر شدند.

 

توهم های خاص

برخی اطرافیان روحانی نیز همواره بیان می کردند که این فرد بر آرمان های خود ایستادگی دارد و بر عهدی که با مردم بسته، متعهد است ولی شواهد و وضعیت کشور به گونه ای دیگر شهادت می داد. عده ای که توهم همه مسائل خوب است را همیشه دارند نیز سعی می کنند در سر مردم فرو کنند که روحانی پشت پرده برای بهبود وضعیت مردم تلاش می کند، برای رفع حصر کوشش دارد، برای ماندگاری برجام برنامه تنظیم کرده است ولی اگر خدا بیامرز هاشمی نتیجه ای از این دولت دید، مردم ایران نیز دیدند.

 

هاشمی که اگر نبود شاید روحانی به عنوان رییس دولت در کار نبود ؛ در همان روزهای پایانی عمرش مدام از بی کفایتی مسئولان انتقاد می کرد و حتی گفته بود که اعضای کابینه به اظهارات و راهنمایی های او نیز توجهی نمی کنند و این فقط مختص به هاشمی نبود و بسیاری از دلسوزان و کارشناسان همین نظر را داشتند. این موضوع را بیان کردیم تا اعلام کنیم که اگر دولت احمدی نژاد به تفکر برخی جمع ها توجهی نمی کرد، روحانی و دولتش به تفکرجمعی اعتقادی ندارد و این موضوع می تواند آسیب های فراوانی به کشور وارد کند.

 

زیرا مردم سال ۹۲ امیدی برای تغییر در وضعیت کشور داشتند ولی رویه عملکرد روحانی به گونه ای است که ملت دیگر امیدی به تغییر ندارند و تنها از خدا می خواهد فردی بیاید که وضعیت را به روزهای قبل از آمدن روحانی بازگرداند! درهمین حال هستند کسانی که ادعای مدیریت های کلان را دارند ولی در عمل بی شک نمی توانند اقدامی انجام دهند و این روزها تلاش می شود آن ها را به عنوان گزینه اصلی بعد از روحانی به جامعه معرفی کنند.برای مثال از کاندیدای نظامی سخن به میان می آید یا برخی می گویند که شکست خوردگان دوره های قبل می توانستند مشکل مردم را حل کنند که به طور حتم جز توهم خروجی دیگری ندارد.

 

احتمال بازگشت بهار

اما نمی توان از حضور یک فرد که این روزها به تکاپو افتاده است چشم پوشید و او را نادیده گرفت؛ محمود احمدی نژاد فردی که بسیاری سعی کردند وی و جریانش را از کشور حذف کنند ولی نتوانستند، گزینه ای که سال ۹۶ وی را به بهانه دوقطبی شدن جامعه کنار زدند و در نهایت با تقویت رئیسی جامعه را به دوقطبی افراطی تبدیل کردند، این روزها سعی دارد قدرت نمایی کند و بدنه اجتماعی حامی خود را که دلزده از روحانی و سیاست های کلان هستند به رخ بزرگان بکشد.

 

حرکت راهبردی آن مرد

احمدی نژاد مناطقی را که از لحاظ اجتماعی و معیشت محروم و ضعیف هستند یا بنا به دلایلی گرفتار برخی تبعیض های شده اند برای مناسبت های مختلف شناسایی می کند و با حضور در میان آن ها نمایش می دهد که می تواند امید را همچنان در میان مردم زنده نگه دارد. این فرد با حمایت از اصل انقلاب و با حمله مبهم به شخصیت هایی که اداره کشور در اختیار آن هاست سعی می کند که خود را به نوعی ناجی نشان دهد و می داند که اقشار مختلفی در کشور هستند که همچنان به سیاست های او اعتقاد دارند.

 

از دستاورد ملموس تا ادعای پوچ

بی شک انتقادهای فراوانی به احمدی نژاد و دوران ریاستش وارد است ولی این فرد و دولت نهم و دهم دست کم برای برخی اقشار دستاوردهایی داشت که این روزها اگر حمایتی از جانب آن ها می شود نتیجه آن دورانی محسوب می شود که برای آن ها زحمت کشیده است اما روحانی و دولت منت گذارش جز برای اطرافیان خود هیچ ثمره خاصی برای ملت ایران نداشته است. اگر احمدی نژاد به گفته برخی یارانه های ناقص، مسکن های پوشالی مهر، سود ناچیز سهام عدالت و ... را به جا گذاشته و توان این را دارد که از آن ها سخن بگوید، این جماعت اعتدالی اگر تکانی به خود ندهند، جز کوهی از شعار و مشکل دستاورد دیگری برای مردم ایران به جا نخواهند گذاشت.

 

خزان امید، تکراربهار

این خزان امید در میان مردم، گذشته از آن که زندگی را برای ملت سخت کرده است، می تواند ایران را در آینده گرفتار موضوع دیگری به عنوان تَکرار بهار کند؛ رویدادی که شاید برای بسیاری از افراد و جریان های حاضر در ایران خوشایند نباشد.

 

 

gha​noondaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com