آکاایران: شورای امنیت: سرنوشتی مشابه حلب در انتظار ادلب است/گوترش: جهان برای سوریه متحد شود

آکاایران: شورای امنیت: سرنوشتی مشابه حلب در انتظار ادلب است/گوترش: جهان برای سوریه متحد شود

رئیس دوره ای شورای امنیت در نشست مطبوعاتی نسبت به سرنوشت استان ادلب هشدار داد. دبیرکل سازمان ملل هم خواستار اتحاد مجمع عمومی سازمان ملل برای پایان دادن به اقدامات متجاوزانه علیه سوریه شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، اولوف اسکوگ، رئیس دوره ای شورای امنیت در نشست مطبوعاتی پیش از شروع نشست این شورا درباره وضعیت سوریه، نسبت به اوضاع استان ادلب سوریه ابراز نگرانی کرده و هشدار داد، سرنوشتی مانند سرنوشت شهر حلب در انتظار این استان است.

 

 

اسکوگ که ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، افزود: دور روز پیش در این شورا اوضاع انسانی ادلب را با استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه بررسی و شرایط انسانی بسیار دشوار این استان را اعلام کردیم.

 

وی ادامه داد: از کشورهای تضمین کننده آتش بس یعنی ایران، ترکیه و روسیه خواستیم به مسؤولیت خود در این باره عمل کنند.

 

از سوی دیگر، نماینده دائم هلند در سازمان ملل در این نشست مطبوعاتی نسبت به پیامدهای فاجعه آمیز اوضاع ادلب هشدار داد و گفت، دی میستورا اعلام کرده، بیش از ۷۰ هزار آواره غیرنظامی در ادلب وجود دارند که به کمک های انسانی نیاز مبرم دارند.

 

وی با اشاره به روسیه مدعی شد، تنها یک کشور در شورای امنیت وجود دارد که مانع صدور بیانیه از سوی اعضای این شورا مبنی بر درخواست توقف هرگونه حملات به ادلب و اجتناب از فاجعه ای که در انتظار ا ین استان قرار دارد، می شود.

 

این ادعاها درحالی مطرح می شود که روسیه در کنار ارتش سوریه به آزادسازی مناطق مختلف این کشور از کنترل گروه های تروریستی می پردازد.

 

پیشتر عبدالرحمن مصطفی، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه نسبت به مهاجرت میلیونی اهالی ادلب هشدار داده بود.

 

همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارش ماهانه خود درباره بحران سوریه از جامعه بین الملل خواست برای پایان دادن به اقدامات متجاوزانه مستمر در سوریه متحد شود.

 

وی نسبت به اقدامات متجاوزانه که ممکن است منجر به افزایش بی ثباتی در منطقه و تشدید بحران انسانی ملت سوریه شود، هشدار داد.

 

گوترش تاکید کرد، درگیری سوریه با تحقق مکاسب نظامی به پایان نمی رسد بلکه با راه حل سیاسی است که پایان می یابد.

 

وی افزود، وصول کمک های انسانی به نیازمندان در سراسر کشور فاقد مانع برای اجتناب از افزایش وخامت بحران انسانی در سوریه حائز اهمیت است.

 

گوترش ادامه داد، طرف های ذی ربط باید برقراری امنیت لازم برای ادامه تحویل کمک ها به نیازمندان در جنوب سوریه را برعهده بگیرند.

 

وی افزود، نقض های مستمر قوانین بین المللی انسانی و تجاوز از قوانین حقوق بشری که همچنان طرف های درگیر در سوریه مرتکب شدند، موجب شده مسؤولان این نقض ها و تجاوزها مجازات نشوند.

 

دبیرکل سازمان ملل خواستار مؤاخذه مسؤولان این نقض های قوانین انسانی بین المللی شد و آن را اقدامی مهم برای تحقق صلح پایدار در سوریه خواند.

 

وی همچنین خواهان ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین المللی شد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com