دلواپسان همواره به دنبال نفع شخصی و جریانی بوده و هستند و افراد تا جایی که برای آنها خیریت و منفعتی دارا باشند برایشان قابل احترامند. نیاز به گفتن نیست که دلواپسان و بعضا اصولگرایان نسبت به برخی تصمیمات و عملکردهای روحانی چه نظرات و تدابیری دارند. از تخریب برجام گرفته تا FATFو مساله دوتابعیتی ها تنها بخشی از هجمه هایی است که این جریان به رئیس جمهور و دولت او وارد کرده اند.

 

جالب اینجاست همین رئیس جمهور مورد تخریب دلواپسان به سبب اظهاراتش در مقابل سخنان سطحی و نسنجیده ترامپ درباره ایران به رئیس جمهور محبوب تبدیل شده و خواستار چنین رفتاری در داخل نیز شده اند. مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور در این باره معتقد است: «به نظر نمی رسد افکار، اعتقادات، نظرات و برنامه های کسی به سادگی تغییرپذیر باشد، رئیس جمهور دولت دوازدهم همان آقای روحانی دولت یازدهم است و تغییری نکرده است.» در این راستا بهتر است برخی جریانات در راستای خاصیت ذاتی خود رئیس جمهور را مصادره به مطلوب نکنند.

 

عدم مصادره رئیس جمهور

پس از تشکیل دولت دوازدهم بسیاری بر این امر معتقد بودند که حسن روحانی سیاست هایش را مبتنی بر پایگاه رأی خود یعنی اصلاح طلبان قرار خواهد داد یا حداقل از آنها نیز مشورت های بیشتری خواهد گرفت. زمان انتخاب کابینه که فرا رسید همگان مشتاق بودند ببینند روحانی که با حمایت اصلاح طلبان و رأی بالایی، دولت دوم خود را تشکیل خواهد داد از چه نیروهایی استفاده خواهد کرد. گرچه بیشتر گمانه زنی ها بر استفاده رئیس جمهور از اصلاح طلبان در بدنه دولت بود، اما معرفی کابینه دوازدهم تحیر همه را برانگیخت و موجب انتقادات بسیاری به خصوص از جانب اصلاح طلبان شد. بدین صورت که اصولگرایانی که تا دیروز به روحانی حمله می کردند، در مقام حمایت از وی برآمدند و وی را اصولگرا خواندند.

 

هرچند چرخش به راست محسوس روحانی برای همگان آشکار بود، اما بسیاری نیز معتقد بودند که وی به سمت اصولگرایان متمایل نشده است. در میانه فعل و انفعالاتی که در حال شکل گیری بود آمریکا از برجام خارج شد تا روحانی و مردانش در آزمونی سخت قرار بگیرند. اصولگرایان دلواپس معتقد به خروج ایران از برجام بودند و عقلای اصولگرا و اصلاح طلبان می گفتند که باید برجام را با اروپایی ها ادامه دهیم.

 

هر چند روحانی راه دوم را برگزید، اما گاه در مقابل اظهارات گاه و بیگاه رئیس جمهور کوته فکر آمریکا نیز ایستادگی می کرد. سخنان اخیر رئیس جمهور خطاب به ترامپ نقطه عطفی در عملکرد حسن روحانی بود. مردی که همه او را به سیاست و دیپلماسی می شناختند به یکباره روی انقلابی خود را نشان داد. این رویکرد موجب شد تا اصولگرایان هیجان زده روحانی را رئیس جمهور محبوب بخوانند، اما غافل از اینکه روحانی نه به دلیل گردش به سمت دلواپسان در سیاست خارجی بلکه به دلیل امنیت ملی چنین مواضعی را اتخاذ کرده است. لذا اصولگرایان و دلواپسان نباید به بازگشت روحانی حداقل در سیاست خارجی به آغوش اصولگرایی فکر کنند.

 

از مذاکره تا هماوردی نظامی

اظهارات جسته و گریخته مقامات کاخ سفید در قبال ایران موجب شد تا مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهور نیز در مقام پاسخگویی برآیند. از این جهت بود که پس از اظهارات سخیف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و زیاده خواهی های وی در راستای مذاکره با ایران، رئیس جمهور در پاسخی قاطع وی را خطاب قرار داد و گفت: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است. ملت ایران آقاست و نوکر هیچ کس نمی شود.» این سخنان روحانی در سطح داخلی و بین المللی بازتاب زیادی داشت به حدی که برخی اظهار داشتند رئیس جمهور که همواره در سیاست داخلی و بین المللی مشی اعتدالی پیش گرفته در اظهارات اخیرش گردش به سمت رادیکال هایی داشته که نشان از تغییر حسن روحانی است.

 

گرچه نمی توان روی این دیدگاه صحه گذاشت، چرا که مشی و منش رئیس جمهور بر گفت وگو و مذاکره استوار است، اما جایی که دشمن بخواهد از در زور و قوه قهریه وارد شود مذاکره و دیپلماسی پاسخ نمی دهد و باید با اسلحه دیگری در مقابل دشمن ایستاد. چه اینکه سخنان روحانی به مذاق بسیاری از فرماندهان نظامی کشور نیز خوش آمد. تدبیر دولت در مواقع مختلف تغییر می کند گاهی بر پایه مذاکره و گاهی در مقابل دشمن زیاده گو و زیاده خواه با سیاست مقابله به مثل پیش می رود. اینجا است که برش هر دولبه تیغ نظام دیده می شود روی دیپلماسی و روی قدرت نظامی.

 

روحانی تغییر نکرده

مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور در پاسخ به کسانی که مدعی هستند روحانی مواضع خود را در حوزه سیاست خارجی اصلاح کرده است، اظهار داشت: افکار، اعتقادات، نظرات و برنامه های کسی به سادگی تغییر نمی کند طی روزهای گذشته حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مقابل تهدیدات دولت واشنگتن مواضع ضدآمریکایی صریح و قاطعی اتخاذ کرده و هیچ فرصتی را برای پاسخ به اظهارات ترامپ از دست نداده است. وی در جلسه اخیر هیأت دولت اعلام کرد: ملت ایران از ابتدا در مقابل لجاجت و بدرفتاری حاکمان آمریکا و نقض عهد آنها در همه زمینه ها ایستادگی و مقابله کرده و همواره راه مقاومت را انتخاب کرده است.

 

امروز هم برخی حاکمان آمریکا حرف های زیادی می زنند که بی پایه و اساس است و تهدیدات پوچ از طرف برخی از این حاکمان، نیازی به پاسخ دادن و دهن به دهن شدن با آنها ندارد و انسجام و انتخاب مسیر وحدت و ایستادگی، محکم ترین پاسخ به سخنان سخیف آنها خواهد بود، اما برخی شخصیت ها و رسانه های اصولگرا به نوعی تحلیل می کنند که گویی روحانی عوض شده و درباره تعامل با دنیا تغییر موضع داده است.

 

از طرفی طیفی دیگر معتقدند که رئیس جمهور همواره ضمن تأکید بر تعامل و همکاری با کشورهای مختلف، در دفاع از منافع و مصالح ملی مقابل قدرت های زیاده خواه صراحت لهجه داشته است. مرتضی بانک درباره ادعای برخی منتقدان این روزهای رئیس جمهور به خبرآنلاین گفت: مگر می شود چنین اتفاقی بیفتد؟ مشاور رئیس جمهور اظهار کرد: به نظر نمی رسد افکار، اعتقادات، نظرات و برنامه های کسی به سادگی تغییرپذیر باشند. بانک در ادامه افزود: رئیس جمهور دولت دوازدهم همان آقای روحانی دولت یازدهم است و تغییری نکرده است.

 

حمید شجاعی

 

arman​daily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com