بنا بر آمار منتشر شده در اکثر حوزه های نوشت افزار طرح های معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی به کار رفته که بخشی از آمار منتشر شده در این زمینه به شرح ذیل است:

دفتر مشق: ۳۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در سال دارد که از این میزان بیش از ۷۵ درصد با طرح های معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی

کیف: ۳۲۰ میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از ۶۴ درصد با طرح معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی

جامدادی: ۳۰ میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از ۷۰ درصد با طرح های غربی

خط کش: ۵ میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از ۸۰ درصد با طرح های معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی

مدادرنگی: ۱۰۰ میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از ۸۴ درصد با طرح های معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی

محصولات فانتزی و هدایا: ۱۶۰ میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از ۸۹ درصد با طرح های غربی

کلربوک: ۲۵ میلیارد تومان گردش مالی؛ ۹۰ درصد با طرح های معارض با فرهنگ اسلامی ایرانی

اینفوگرافیک زیر به بازار نوشت افزار ایران در سال های گذشته را نشان می دهد:

<>

آکاایران: بازار پرسود لوازم التحریر ایران در دست چه کسانی است؟

بازار پر سود لوازم التحریر باعث شده تا افرادی برای سود بیشتر در مدت زمان یک ماه محصولات خارجی بی کیفیت، اما پر زرق و برق را وارد کشور کنند. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بازار نوشت افزار و لوازم التحریر در قرق محصولات خارجی بی کیفیت به ویژه چینی است.

آمار ها نشان می دهد در مهر سال گذشته ۱۲ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۱ دانش آموز در مدارس سراسر کشور ثبت نام شده اند. از این تعداد هفت میلیون و ۲۶۶ هزار و ۹۱ دانش آموز دوره ابتدایی هستند و دو میلیون و ۹۹۲ هزار و ۵۶۷ نفر در متوسطه اول و دو میلیون و ۳۴ هزار و ۴۸۷ دانش آموز در دوره متوسطه دوم ثبت نام شدند. اگر فرض کنیم از ۱۲ میلیون دانش آموز کشور، تنها هشت میلیون آنها قصد دارا باشند لوازم التحریر تهیه کنند، رقمی که به دست می آید سر به فلک می کشد. سود حاصل از فروش لوازم التحریر این ۱۲ میلیون دانش آموز در حالی به دست می آید که فقط برای یک ماه است! در این میان فروشندگان لوازم التحریر نیز سلیقه به خرج داده و برای جذب مشتری انواع کالاهای ایرانی و خارجی را در معرض دید قرار می دهند.

غیبت تولیدات داخلی در بازار لوازم التحریر

براساس آمار ارائه شده سهم تولیدات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون بازار نوشت افزار کشورمان در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است. اولین سوالی که به ذهن ها می رسد این است که آیا واقعا تولیدکنندگان کشورمان توان تولید مداد و پاک کن و تراش را ندارند یا مشکل دیگری باعث شده که نتوانند محصول باکیفیت و ارزان تولید کنند؟

به گواه گزارش ها، ۷۵ درصد لوازم التحریر از چین،۱۰ درصد ترکیه و ۱۵ درصد از اندونزی وارد می شود. بر اساس آمار گمرک، در فصل بهار بیش از ۶۸ هزار تن مداد تراش و تیغه آن به کشور وارد شد. ارزش دلاری این میزان واردات یک میلیون دلار و ارزش ریالی آن بیش از چهار میلیارد تومان در گمرک ثبت شده است. چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، آلمان، ترکیه و هند از کشورهای مبدا واردات مداد تراش هستند که بیشترین میزان واردات از چین انجام شده است.

.

منبع : saten.ir