آب و هوای گرم این منطقه در کنار رنج هایی که برای مردم به وجود می آورد باعث رویش برخی از گیاهان و گونه های جنگی نادر بسیار مثمر ثمر است.

در همین گرمای تقریبا ۵۰ درجه در شهرستان نیکشهر، گونه جنگلی رشد و نمو دارد که در کشور بی نظیر و در دنیا موارد آن نادر است، یکی از خاصیت های آن داشتن قابلیت تولید نفت است.

این گونه گیاهی و جنگلی «افوربیا تیروکالی»  نام داشته و از خانواده افوربیاسه است که از نمونه درختان همیشه سبزی است، تا سال ۹۴ هیچ فرد و ارگانی آن درخت و نام واقعی آن را نمی دانست و مردم محلی نیز به این درخت، درخت «مداد» می گفتند چون ساقه های آن مدادی شکل است.

<>

آکاایران: درختی که قابلیت تولید بنزین و نفت دارد + عکس

به گفته مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر، افوربیا تیروکالی یا درخت مداد به شکل کاکتوس ولی فاقد خار است که ارتفاع آن معمولا به سه تا پنج متر می رسد، تکثیر آن بسیار راحت و از طریق قلمه زدن صورت می‎گیرد، در آفریقا بیشترین میزان گسترش را دارد.

رند بلوچ افزود: از این درخت برای دفع آفات و حشرات و حصاری برای جلوگیری از ورود حیوانات به مزارع کشاورزی استفاده شده که نقش بسزایی در جلوگیری از قطع سایر درختان داشته است.

«افوربیا تیروکالی»  از خانواده افوربیاسه از نمونه درختان همیشه سبزی است. تا سال ۹۴ هیچ فرد و ارگانی آن درخت و نام واقعی آن را نمی دانست و مردم محلی نیز به این درخت، درخت «مداد» می گفتند

این گیاه در حال حاضر در منطقه نکهچ و روستای هیچان وجود دارد که به دلیل سمی بودن شیره آن هیچ حیوان و حشره‎ای به آن نزدیک نخواهد شد.

سالانه تعداد زیادی از درختان شورگز و چگرد برای استفاده در حصارهای باغات و اراضی کشاورزی قطع می شود که احیا و تکثیر این درخت و توزیع آن بین کشاورزان می تواند ناجی درختان شورگز و چگرد تلقی شود.

<>

اخبار کشاورزی

این درخت به دلیل نیاز پایین آب علاوه بر ساخت حصار زنده می تواند به عنوان یک کود غنی و آفت کش مورد استفاده کشاورزان قرار گیرد. اگرچه تماس بدن با شیره این درخت باعث سوزش شدید پوست شده و تماس آن با چشم ممکن است باعث کوری موقت شود اما از این درخت برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

مدیر وقت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر در آن زمان در مورد خاصیت های این گونه جنگلی اظهار کرد: در کشورهای مختلف از این درخت برای تولید چسب و لاستیک استفاده می شود و به گفته ملوین کالوین از شیمیدانان معروف آمریکایی، این گیاه به دلیل تولید هیدروکربن لاتکس قابلیت تبدیل به بنزین را دارد و او پیشنهاد بهره برداری از این گیاه را برای تولید نفت داده و تخمین زده که ۱۰ تا ۵۰ بشکه نفت در هر هکتار از این گیاه به دست آید.

سیدرضا صمیمی گفت: به دلیل ارزش بالای این گیاه اداره منابع طبیعی شهرستان نیکشهر در نظر دارد که این گیاه را تکثیر و در بین مردم توزیع کند.

<>

اخبار سیستان و بلوچستان

هیچ تحقیق و پژوهشی بر روی درخت مداد انجام نشده است

اکثر کسانی که این خبر را خوانده بودند این گمان را داشتند که به زودی تیمی و هیأتی کارشناسی از مرکز تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی به آنجا مراجعه کرده و تحقیقات بیشتری در این زمینه خواهند داشت.

امروز پس از حدود سه سال از انتشار این خبر به سراغ مدیر منابع طبیعی نیکشهر رفتیم که وی اعلام کرد تاکنون هیچ شخص یا ارگانی برای تحقیق بر روی این گونه جنگی به مجموعه ما مراجعه نکرده است.

به گفته کارشناسان آن همه هیاهو که این درخت حتی «نفت» تولید می کند در حد حرف و خبر و گزارش رسانه ها باقی ماند و مسؤولان امر از این درخت با این خاصیت های مهم آنطور که باید استقبال نکردند.

مسؤول امور جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری سیستان و بلوچستان در این زمینه اظهار کرد: از زمانی که اعلام شده این درخت این خاصیت ها را دارد، هیچ اقدام تحقیقاتی بر روی آن انجام نشده است.

کفاش می گوید: همکاران ما این درخت را یافته و خاصیت های آن را احصا کردند اما اینکه مورد بهره برداری قرار گرفته باشد، خیر این کار انجام نشده است.

وی گفت: از شرکت ها و صنایعی که در این زمینه سود و نفع دارند از جمله وزارت نفت انتظار می رفت کارهای تحقیقاتی را انجام دهد اما تاکنون هیچ درخواستی از هیچ ارگانی نداشته ایم.

وی ادامه داد: این درخت مدادی شکل در استان ما در حالت عادی در منطقه نیکشهر قابلیت توسعه دارد، به عنوان اداره کل منابع طبیعی، زمین و امکانات را در اختیار هر فرد و یا ارگان متخصص که کار تحقیقاتی انجام دهد، قرار می دهیم تا برای گسترش و انجام تحقیقات برروی آنا اقدامات لازم را انجام دهد، باید حتما به این نکته توجه داشت که برداشت و بهره برداری از منابع طبیعی حتما باید با موافقت این اداره کل باشد.

با گذشت یک سال هنوز نتیجه ای اعلام نشده است

عضو هیأت علمی گروه جنگل و مرتع مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی بلوچستان نیز می گوید: چند نمونه از شاخه های این درخت را به حدودا یک سال قبل برای موسسه تحقیقات و جنگل ها در تهران ارسال کردیم اما هنوز نتیجه و پاسخ را اطلاع نداده اند.

درودی افزود: این گونه جنگلی به سرمای زمستانه حساس است و فقط در نقاط گرم به ویژه شهرستان نیکشهر که سرمای زمستانه ندارد رشد می کند.

این درخت در سیستان و بلوچستان در حالت عادی در منطقه نیکشهر قابلیت توسعه دارد و اداره کل منابع طبیعی، زمین و امکانات را در اختیار هر فرد و  ارگانی که کار تحقیقاتی انجام دهد، قرار می دهد

افوربیا در طب سنتی در بسیاری از کشورها از جمله برزیل، هند، اندونزی، مالزی در درمان سرطان، تومورها و زگیل ها استفاده می شود، همچنین برای آسم، سرفه، درد گوش، درد اعصاب، روماتیسم، دندان درد و زگیل در هند استفاده می شود.

در سیستان و بلوچستان گونه های گیاهی و جنگلی متنوع و منحصربفردی مانند همین درخت مداد و یا گز روغن وجود دارد که می توان گفت در کل کشور بی نظیر است.

.

منبع : saten.ir