کاپیتان پیشین تیم ملی کریکت پاکستان که ٢٦ سال پیش توانسته بود تیم ملی کریکت پاکستان را برای اولین و آخرین بار به قهرمانی جام جهانی کریکت برساند، حالا در آستانه نشستن بر صندلی رهبری اجرایی کشور قرار دارد.

 

روز جمعه با اعلام نتایج نهایی انتخابات سراسری پاکستان، مشخص شد که حزب تحریک انصاف، تحت رهبری عمران خان، موفق شده است تا ١١٥ کرسی از ٣٤٢ کرسی مجمع ملی پاکستان را در اختیار خود بگیرد. نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات پاکستان با اعتراضاتی از سوی احزاب دیگر مواجه شده است و رهبران احزابی همچون حزب مسلم لیگ شاخه نواز، حزب مردم و حزب جمعیت علمای اسلامی، اعلام کرده اند که نسبت به نتایج انتخابات معترض هستند.

 

حزب عمران خان هر چند موفق شد تقریبا دو برابر نزدیک ترین رقیبش، حزب مسلم لیگ شاخه نواز، کرسی کسب کند، اما برای تشکیل دولت مجبور است که با یک حزب دیگر ائتلاف کند، چراکه حداقل کرسی های لازم برای ائتلاف حاکم ١٣٧ کرسی است. او اکنون جهانگیر تارین، از چهره های شناخته شده حزبش را مامور کرده است تا برای ائتلاف با احزاب کوچک تر رقیب برای تشکیل دولت مذاکره کند. با این حال در نیم قرن گذشته این اولین بار است که فردی خارج از دو حزب اصلی مردم و مسلم لیگ، می تواند در انتخابات پاکستان و فاقد کودتای نظامی به دولت برسد.

 

عمران خان، با وعده هایی که برای مبارزه با فساد و خویشاوندگرایی در دولت پاکستان داده است و ادعاهایش برای پیگیری یک سیاست خارجی مستقل در اسلام آباد، می تواند پایه گذار تحولی اساسی در پاکستان باشد. هر چند اتهامات مبنی بر دخالت ارتش در سیاست برای کنار زدن رقبای او از قدرت و همچنین حمایت گروه های اسلام گرای افراطی از نامزدی او در کنار مشکلات اقتصادی کم سابقه پاکستان، نکاتی هستند که برخی ناظران را نسبت به آینده حکومت او نگران می کنند.

 

اتهام تقلب

رقبای عمران خان پیش از انتخابات، او را نامزد محبوب ارتش پاکستان معرفی می کردند و بعد از برگزاری انتخابات هم این ادعا را با ارایه شواهدی در مورد تقلب گسترده در انتخابات و جلوگیری از حضور نمایندگان احزاب در شمارش آرا، تکرار کردند. در کنار این اتهام ها، محکومیت نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان و رهبر سیاسی حزب مسلم لیگ شاخه نواز، در دادگاه مبارزه با فساد دولتی به ١٠ سال زندان، به گمانه زنی ها در مورد توطئه برای کنار زدن نواز از قدرت دامن زد. نوازشریف حکم دادگاه خود را که کمتر از یک ماه پیش از انتخابات صادر شده بود، کاملا با انگیزه های سیاسی عنوان می کرد.

 

با تمام این احوال، نظام سیاسی پاکستان به تدریج از فضای انتخاباتی عبور می کند و به نظر می رسد در شرایطی که نواز شریف پشت میله های زندان قرار دارد، برادرش شهباز شریف که توانست ٦٤ کرسی پارلمان را در این انتخابات برای حزبش به ارمغان بیاورد، نتایج انتخابات را نهایتا قبول کند. به گزارش بی بی سی مقام های ارشد حزب مسلم لیگ شاخه نواز گفته اند که با وجود اعتراض هایی که به نتایج اعلام شده دارند، این نتایج را به خاطر حفظ دموکراسی در کشور قبول می کنند.

 

حمزه شهباز شریف گفته است که حزب مسلم لیگ شاخه نواز، با وجود «ملاحظات» در مورد نحوه اجرای انتخابات، به دلیل حفظ «توان دموکراسی در کشور» پیروزی حریف را می پذیرد. به گفته حمزه شهباز «حزب مسلم لیگ شاخه نواز آماده است با وجود همه ملاحظات در مقام اپوزیسیون خواهد نشست. حتی اگر دموکراسی هم معیوب باشد، راه حل آن در دموکراسی و دموکراسی بیشتر است. »

 

در حالی که ٣٧١ هزار نظامی ارتش پاکستان برای امنیت انتخابات در حوزه های رای گیری و اطراف آن حضور داشتند، اتهام به دخالت ارتش در انتخابات که سابقه تاریکی در سیاست پاکستان دارد، برای بسیاری از رای دهندگان ممکن به نظر می رسد، با این حال، ناظرانی که از سوی اتحادیه اروپا برای نظارت بر این انتخابات فرستاده شده بودند، ضمن اظهار نگرانی نسبت به «سایه نابرابری در تبلیغات، محدودیت ها و نقض آزادی بیان» در این انتخابات «شاهدی بر تقلب سازمان یافته در این رای گیری ندیده اند.»

 

از زمین کریکت تا کاخ وزیر اعظم

عمران خان ٦٢ ساله که نزدیک به یک دهه کاپیتان تیم ملی کریکت پاکستان بود و سال ١٩٩٢ با به ارمغان آوردن تنها جام جهانی تاریخ کریکت پاکستان از زمین کریکت خداحافظی کرد، ٢٢ سال پیش با تاسیس حزب تحریک انصاف وارد دنیای سیاست شد. او که آرزوی ملی ورزش پاکستان را یک بار عملی کرده بود، این بار در سودای رسیدن به قدرت سیاسی، او شش سال بعد از تاسیس حزبش برای اولین بار توانست به عنوان نماینده وارد مجمع ملی پاکستان شود. سال ٢٠٠٨، حزب عمران خان به دلیل برگزاری انتخابات تحت شرایط اضطراری وضع شده توسط دولت ژنرال پرویز مشرف، انتخابات را تحریم کرد.

 

سال ٢٠١٣ فرصت دوباره ای برای عمران خان بود تا به سیاست بازگردد، برای اولین بار در تاریخ پاکستان یک پارلمان و دولت غیرنظامی، فاقد وقوع کودتا، با برگزاری انتخابات قدرت را به دولت بعدی واگذار می کرد. عمران خان در این انتخابات توانست دوباره وارد مجمع ملی شود و حزبش ٣٥ کرسی به دست آورد. هر چند تعداد کرسی های کسب شده در انتخابات ٢٠١٥ بعد از حزب مسلم لیگ شاخه نواز و حزب مردم، تحریک انصاف را در جایگاه سوم قرار می داد، اما بر مبنای شمارش آرای مردمی، این حزب دومین حزب پرطرفدار پاکستان بود. حال بعد از گذشت ٥ سال و تکرار انتقال مسالمت آمیز قدرت در پاکستان برای دومین بار، عمران خان به آرزوی ٢٢ ساله خودش برای نشست پشت فرمان دولت پاکستان نزدیک تر شده است.

 

شهاب شهسواری

 

etemadnewspape​r.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com