سخنرانی چند روز پیش حسن روحانی، رییس جمهوری و تغییر لحن او نسبت به آمریکا به شدت مورد توجه رسانه ها و افکارعمومی در کشور و جامعه بین المللی قرار گرفته است. کارشناسان سیاسی تاکید دارند که استفاده روحانی از این لحن و طرح برخی از هشدارها و تهدیدها در شان او نیست و موجب می شود که بدنه رای دهنده به او بیش از پیش از او دلسرد شود. عده ای هم معتقدند این تغییر لحن در واقع واکنشی در برابر احتمال بروز جنگ بین ایران و آمریکاست. از طرفی گفته می شود روحانی از پیشرفت مذاکرات دلسرد است و ناامیدی او از توفیق در مذاکرات باعث شده تا او به سمت اصولگرایان برود.

علی بیگدلی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با اعتمادآنلاین، اما گردش به راست روحانی را قبول ندارد و تاکید می کند که این رفتار روحانی اگرچه مورد تایید نیست اما به این دلیل است که او خود را از نهادهای نظامی و امنیتی دور می بیند و درصدد ایجاد  انسجام بیشتر در جامعه است.

 

بعد از خروج آمریکا از برجام نقطه امیدواری روحانی کور شد

بیگدلی با تاکید به نگاه متفاوت روحانی درباره ارتباط با غرب افزود: محصول این موضوع به توافق هسته ای منتهی شد اما بعد از خروج آمریکا از برجام این نقطه امیدواری آقای روحانی کور شد و دیگر موفقیتی نداشت که بخواهد بر گذشته اصرار کند.

 

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به فشارهای داخلی به رئیس جمهوری ادامه داد: روحانی از طرف دیگر تحت فشار اصولگرایانی قرار گرفت که از ابتدا او را متهم به اشتباه در برجام کردند. بنابراین در شرایطی که او هم از برجام و هم از امکان مذاکره با غربی ها ناامید شده بود، ناچار به تغییر روش داخلی خود شد؛ یعنی مجبور شد تا مقداری به سمت اصولگرایان برود و همان حرف هایی را بزند که قبلا اصولگرایان می زدند.

 

او ادامه داد: برهمین اساس آقای روحانی به شدت و به سرعت تغییر رویه داد و با آن رایی که گرفته بود گسلی بین خود و مردم به وجود آورد اما در واقع به رهبری و نهادهای اصولگرا و به ویژه سپاه خود را بیشتر نزدیک کرد.

 

بیگدلی با بیان اینکه نمی خواهم رفتار ایشان را تایید یا رد کنم اما شاید راهی هم جز این وجود نداشت، عنوان کرد: هدف شاید این بود که یک نوع وحدت در داخل به وجود آید. البته این وحدت نباید همه روزنه ها به طرف غرب را کور کند.

 

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه من با اظهارنظرهای تند و تیز ایشان موافق نیستم، افزود: به این دلیل که در دیپلماسی ما همیشه باید روزنه هایی را برای انجام مذاکرات احتمالی بعدی باز بگذاریم. اینکه بخواهیم همه پل ها را ویران کنیم از نظر دیپلماسی کار صحیحی نیست.

 

او گفت: همچنین ضرورتی نداشت که رییس جمهور با توجه به جایگاهی که دارد از اصطلاحات عوام فریبانه ای مانند «با دم شیر بازی نکن» استفاده کند. شاید دنیا از ترامپ انتظار این ادبیات را داشته باشد، چون او پیش از این هم از این کارها انجام داده بود اما از رییس جمهور یک کشور اسلامی انتظار شاید این است که آنچنان خود را به کارهای افراط گرایان داخلی نزدیک نکند.

 

با گردش به راست روحانی موافق نیستم

بیگدلی در پاسخ به این سوال که برخی در داخل کشور معتقدند که روحانی با توجه به شرایطی که در آن به دام افتاده و فشارهایی که در داخل به او وارد می شود، گردش به راست داشته است، گفت: من با اینکه آقای روحانی گردش به راست داشته است موافق نیستم اما معتقدم که هدف و استدلال او این است که سیاست گذشته او را از رهبری و نهادهای نظامی و امنیتی دور کرده است و چون از غرب و آمریکا ناامید شده است، راهی ندارد جز اینکه همان رفتار و شیوه راست افراطی را داشته باشد؛ البته همان طور که گفتم من این رفتار را درست نمی دانم.

 

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر عواقب احتمالی تغییر لحن رییس جمهوری بیان کرد: با این رفتارها جامعه ما دچار التهاب می شود؛ یعنی مردم خشمگین می شوند که چرا به آقای روحانی رای داده ایم. بنابراین گسلی بین مردم با آقای روحانی به وجود آمده و به هیچ وجه هم قابل پر کردن نیست.

 

بیگدلی درباره دلایل احتمالی تغییر لحن رییس جمهوری گفت: به نظر می آید تمایل ایشان به وجود آوردن انسجام و یکدستی در کشور است، البته ایشان برای اینکه یکدستی به وجود آورد، می تواند با روش های ملایم تری این کار را انجام دهد، اینکه ما تنگه هرمز را می بندیم اظهارنظر صحیحی نیست و همه به نفع اسرائیل تمام می شود.

 

سیاستمدار ماهر و کارکشته به دلیل احساس خطر همه پنجره ها را نمی بندد

این استاد دانشگاه درباره اینکه برخی احتمال جنگ بین ایران و آمریکا را از جمله دلایلی می دانند که رییس جمهوری و برخی از مقامات کشور را به استفاده از لحن و تند و تیز وادار کرده است، بیان کرد: ما در سیاست خارجی می گوییم ابتدا مذاکره کنیم اگر مذاکرات به نتیجه نرسید بعد جنگ و در انتهای جنگ هم باز کار به مذاکره می کشد. بنابراین دو ضلع این داستان باز هم به مذاکره منجر می شود.

 

او تاکید کرد: یک سیاستمدار ماهر و کارکشته به دلیل احساس خطر همه پنجره ها را نمی بندد. آمریکا هیچ گاه به ما حمله نمی کند، شاید ما دلمان بخواهد برای ایجاد وحدت درونی بار دیگر این اتفاق رخ دهد اما آمریکا با توجه به ابزارهای دیگری که برای در تنگنا قرار دادن ما دارد به هیچ وجه دست به حمله علیه ایران نخواهد زد.

 

بیگدلی در ادامه با توجه به شرایط  کشور و التهاب و نابسامانی در بازارهای اقتصادی و درباره وحشت مردم از بروز جنگ گفت: این احساس خطر را همه در کشور می کنند، همین احساس خطر موجب شده تا قیمت سکه و دلار تا این حد بالا برود اما کسی که مسئولیت دارد و ناخدای این جامعه است باید خیلی با ملایمت و متانت سیاست های خود را اعمال کند.

 

این کارشناس مسائل بین المللی تاکید کرد: اینکه رییس جمهور یا دیگر مقامات عالی رتبه کشور برای آمریکا یا هر کشور دیگری خط و نشان بکشند به نظر من کار اشتباهی است. من براساس نظریه های علم سیاست اعتقادم بر این است که هر سیاستمداری باید درنهایت خشونت، روزنه هایی را برای انجام مذاکره های آینده باز بگذارد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com