آکاایران: مشکلات کشور، مسئولان را به سمت وحدت و همگرایی راهنمایی کرده است

نرمش سیاست مدارانه!

تحرکاتی در حال رخ دادن است و این موضوع را فقط آن ها که از پشت پرده اطلاع دارند در گوش یکدیگر زمزمه کرده و گاهی گوشه ای از این تحرکات یا تصمیمات را برای مردم رونمایی می کنند. هفته قبل اسحاق جهانگیری در اظهاراتی بیان کرد که دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش می کنند همه جریانات اثرگذار سیاسی مانند جریان اصلاح طلب راکه می توانند نقش موثری ایفا کنند و نیز همه شخصیت ها و سرمایه های نمادین موثر و مورد قبول مردم را بی خاصیت نشان داده و از این طریق به اهداف خود دست پیدا کنند. بعد از این اظهارات گمانه زنی های فراوانی ارائه شد که هر کدام از رویدادهای خاصی سخن می گفتند. این رویه ادامه داشت تا اینکه روز گذشته اخبار و اظهارات خاصی در فضای رسانه ای کشور منتشر شد.

 

شکسته شدن حصر

در نخستین خبر که سروصدای فراوانی ایجاد کرد، حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی با استناد به گفته های اخیر جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، مبنی بر تلاش برای در کنار یکدیگر قرار گرفتن شخصیت های برجسته نمادین و شکل گیری وحدت در کشور طی روزهای آتی، از تصویب شدن رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی خبر داد. کروبی با اشاره به اینکه این جلسه به طور کلی راجع به برداشتن محدودیت ها و حصرها بوده است، به انصاف نیوز گفت: من از یک منبع موثقی پرسیدم که صحبت های اخیر آقای جهانگیری به چه علت بوده است، گفت که در آخرین جلسه ی شورای عالی امنیت، مصوب شده است که رفع حصر انجام شود و آن را تمام کنند.

 

این مصوبه تصویب و خدمت رهبری هم فرستاده شده است. وی در آخر توضیح داد: درحال حاضر منتظر هستند که رهبری نظرشان را راجع به این مصوبه شورای امنیت بگویند؛ این گونه که می گویند اگر رهبری تا ۱۰ روز نظرشان را اعلام نکنند، این مصوبه لازم الاجرا است.البته گفتنی است عزت ا...ضرغامی چندی پیش در گفت وگویی اعلام کرده بود که حصر به هیچ وجه ربطی به رهبری نداشت و تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشور بود.

 

پایان محدودیت

موضوع دوم به اظهارات الیاس حضرتی بازمی گردد. او در یک نشست خبری در پاسخ به این سوال که وحدت نمادین مدنظر جهانگیری چیست؟ یادآور شد: جامعه ما بیش از هر چیز به وحدت نیاز دارد. این وحدت در دو حوزه نیاز است؛ یکی حوزه وحدت در حاکمیت است. تلاش آقای جهانگیری رفع محدودیت های رییس دولت اصلاحات است تا در جلسه ای با حضور بزرگان نظام، آقای خاتمی هم حضور دارا باشند. لایه دیگر، وحدت میان ملت و حاکمیت است.

 

وی با تاکید بر اینکه تلاش دشمنان ایران ایجاد شکاف میان دولت و ملت است. تلاش ترامپ حمله به ایران نیست بلکه ایجاد شکاف است تا این شکاف آن قدر گسترش پیدا کند که جامعه ایران از هم بپاشد، بیان کرد: متاسفانه با سوءتدبیر دولت های مختلف بی توجهی هایی به مردم شده است. دولت باید جدیتی در برنامه ریزی هایش داشته باشد به گونه ای که مردم متوجه آن شوند. مردم نیاز به عمل دارند و به سخنرانی نیاز ندارند.

 

در مسیرآشتی ملی

به نظر می رسد همان موضوع آشتی ملی به گونه ای دیگر در حال اجراست و بی شک مسئولان نیز دریافته اند که این روزگار دوران کشمکش های سیاسی نیست و باید برای آن که در برابر دشمنان ایستادگی لازم را دارا باشند دست از درگیری های درونی بردارند و کمرهمت به مقابله با دشمنی ببندند که این روزها سعی دارد به سمتی برود که هیچ اثری از ایران باقی نگذارد. این اقدام در صورتی که در دستور کار باشد، بسیار مبارک و تحسین برانگیز است. از طرفی انتقادی که وجود دارد به موضوع لجبازی هایی باز می گردد که تا به سرحد فشار نرسد دست از آن ها کشیده نخواهد شد و مسیر رابرخی تا جایی ادامه می دهند که مجبور به قبول موضوعی کنند!

 

معضل تندروها

البته از فعالیت های گروه های خاص افراطی نیز نباید چشم پوشی کرد. آن هایی که می دانند وحدت میان جریان های اصیل انقلاب می تواند پایانی بر حیات آن ها باشد. آن هایی که با اقدامات تند خود در بازه های مختلف زمانی سعی کردند همه را به جان یکدیگر بیندازند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به اتحادملی در ایران استفاده کردند این روزها نیز دست روی دست نخواهند گذاشت تا ایران به آرامش برسد.

 

آن ها به دلیل نداشتن مقبولیت میان افکار عمومی سعی می کنند با آشفته کردن فضا کشور را به سمتی ببرند که می خواهند و به گونه ای عمل کنند که فضای برای فعالیت جریان های مختلف در کناریکدیگر وجود نداشته باشد. این جریان های افراطی مختص به یک طیف سیاسی نیز نیستند و در همه جریان های سیاسی زیست دارند که عقلای جناح های مختلف می توانند پای آن ها را از عالم سیاست ایران ببرند و نگذارند تا به اهداف خود برسند.

 

 

ghanoond​aily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com