آکاایران: درتماس تلفنی وزیر خارجه امریکا و ترکیه؛

پمپئو به تلاش برای آزادی کشیش امریکایی ادامه می دهد

"مایک پمپئو" و "مولود چاووش اوغلو" وزرای خارجه آمریکا و ترکیه پس از سلسله تهدیدهای واشنگتن علیه آنکارا، درخصوص یک کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه گفت وگو کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای با اشاره به این تماس تلفنی اعلام کرد: پمپئو متعهد شد به مذاکرات درباره آزادی «اندرو برونسون» ادامه دهد.

 

برونسون یک کشیش اهل ایالت کارولینای شمالی است که به مدت بیش از ۲۰ سال در ترکیه فعالیت می کرد. آنکارا وی را متهم کرده به افرادی که کودتای ناکام سال ۲۰۱۶ علیه دولت ترکیه را طراحی و اجرا کردند، کمک کرده بود.

 

ترکیه، فتح الله گولن را عامل کودتا می داند. وی در آمریکا زندگی می کند.

 

در صورت اثبات این اتهام، برونسون ممکن است به ۳۵ سال زندان محکوم شود. اما وی این اتهام را رد کرده است.

 

مقامات واشنگتن معتقدند که این کشیش به علت خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن متهم کودتای دو سال پیش، گرو گرفته و با هدف فشار بر دولت آمریکا زندانی شده است. 

 

برونسون به تازگی تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است.

 

دولت آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دولت ترکیه انتقاد کرده و خواستار آزادی این کشیش شده است. 

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری تهدید کرد که به دلیل بازداشت طولانی مدت برونسون ، ترکیه را هدف تحریم های سنگین قرار می دهد. ترامپ با بیان اینکه برونسون از مشکلات سلامتی رنج می برد، افزود: این روحانی بیگناه باید فورا آزاد شود.

 

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا ترکیه را تهدید کرد که اگر از استرداد برونسون سر باز زند، تحریم می شود.

 

ایلنور چویک مشاور ارشد "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه با انتشار یادداشتی در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: ترکیه، به هیچ وجه تسلیم فشارها و تهدیدهای آمریکا نمی شود و استفاده از زبان تهدید توسط مقامات واشنگتن علیه آنکارا به منظور حل مشکلات در روابط میان دو کشور نتیجه ای ندارد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com