«آیت ا... جنتی استعفا داد!» در نگاه اول شایعه بودن این جمله عیان است، چرا که این خبر تاکنون به طور رسمی مطرح و تایید نشده است. روز گذشته به این دلیل چنین موضوعی مطرح شد که سخنگوی شورای نگهبان به سوالی در این مورد پاسخ داد. عباسعلی کدخدایی در واکنش به این سوال که «آیت ا... جنتی اخیرا از امامت نماز جمعه تهران خداحافظی کردند. آیا ایشان صحبتی هم از ترک شورای نگهبان کرده است»، گفت : «صحبتی نبوده، خیر.

 

نماز جمعه به هر حال اقتضائات خاص خودش را داشت و ایشان هم داشتند برخی سمت های خود را کاهش می دادند، بر همین اساس از امامت نماز جمعه و ریاست ستاد امر به معروف باهم کناره گیری کردند» و در پاسخ به این سوال که «گفته می شود آیت ا... جنتی چند مرتبه از عضویت شورای نگهبان استعفا داده اما رهبر انقلاب نپذیرفتند، آیا صحت دارد»، تصریح کرد: «من نشنیده ام.» البته نشنیدن خبر استعفای جنتی با عدم تایید آن دو موضوع متفاوت است. نباید از نظر دور داشت که کدخدایی و مواضع او بسیار به آیت ا... جنتی نزدیک است و این پاسخ را نمی توان رد قطعی استعفای جنتی دانست. البته برخی معتقدند قانون بازنشستگی باید در مورد نهادهایی مانند شورای نگهبان هم اعمال شود، اما ظاهرا این نهاد از استثناهاست.

 

جنتی رکورددار دبیری شورای نگهبان

آیت ا... جنتی از سال ۷۱ تا به امروز بر کرسی دبیری شورای نگهبان تکیه زده است. از ابتدای تشکیل شورای نگهبان تاکنون، هر سال دبیر و قائم مقام دبیر با رأی اعضای شورا انتخاب شده اند. در فاصله اسفند سال ۵۸ که ۶ فقیه عضو شورای نگهبان از سوی امام خمینی(ره) انتخاب شدند تا سالروز تشکیل این شورا یعنی ۲۶ تیر ۵۹، آیت ا... مهدوی کنی به مدت ۴ماه دبیری موقت شورای نگهبان را برعهده داشت. بعد از آن مرحوم، آیت‎ا... صافی گلپایگانی ۴ ماه دبیر موقت بود و بعد از آن تا خرداد ۶۷ مسئولیت دبیری دائم این شورا را در اختیار داشت. از میان ۴ فقیهی که مسئولیت دبیری شورای نگهبان را طی سال های گذشته عهده دار بودند، آیت ا... مهدوی کنی و آیت ا... محمدمحمدی گیلانی مرحوم شده‎اند. آیت‎ا... جنتی با ۲۶ سال و مرحوم آیت‎ا... مهدوی کنی با ۴ ماه به ترتیب بیشترین و کمترین دوره حضور را در این مسئولیت داشته اند. آیت ا... مهدوی کنی در ۴۹ سالگی، آیت ا... صافی گلپایگانی از ۶۲ تا ۶۹ سالگی، آیت ا... محمد محمدی گیلانی از ۶۰ تا ۶۴ سالگی و آیت ا... جنتی از ۶۶ سالگی تا کنون مسئولیت دبیری شورای نگهبان را بر عهده داشته اند. بنابراین آیت‎ا... مهدوی کنی را می‎توان جوان‎ترین دبیر و آیت‎ا... جنتی را مسن‎ترین دبیر شورای نگهبان نامید.

 

جنتی آشنا با استعفا

البته آیت ا... جنتی با استعفا و کناره گیری آشناست چنان که در اسفند ۹۶ پس از ۲۵ سال، از امامت جمعه تهران استعفا داد و سایت مقام معظم رهبری نوشت: «آیت ا... احمد جنتی در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ۲۵ سال توفیق خدمت در سنگر امامت جمعه تهران و با تشکر از اعتماد و عنایات حضرت آیت ا... خامنه ای در طول این مدت، درخواست کناره گیری از امامت جمعه تهران را مطرح کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی با این درخواست موافقت کردند.»

 

بازهم تایید ادعای آیت ا... هاشمی

کدخدایی دیروز به موضوع قابل تاملی هم اشاره داشت و آن هم تایید دوباره حضور حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد در جلسه بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که طی آن صلاحیت آیت ا... هاشمی احراز نشد. آیت ا... هاشمی پس از آن به حضور افرادی در جلسه بررسی صلاحیت خودش اشاره داشت، اما سال ۹۲ جهان نیوز از سایت های دلواپس نوشت: «به رغم ادعاهایی که آقای هاشمی رفسنجانی درباره حضور وزیر اطلاعات در جلسه شورای نگهبان و رد صلاحیت وی مطرح کرده اند، پیگیری های «مشرق» نشان می دهد آقای مصلحی در جلسه تأیید صلاحیت نامزدها به هیچ وجه حضور نیافته است.» سال ۹۵ اما کدخدایی این حضور را تایید و در عین حال گفت: «شاید بهتر بود از آقای مصلحی دعوت نمی کردیم».

 

دیروز باردیگر کدخدایی در مواجهه با این سوال قرار گرفت که «آیا حضور وزیر اطلاعات دولت دهم در جلسه راست بود؟» و پاسخ داد: «بله؛ آمد ولی این اتفاق عجیب و جدیدی نبود.» سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اینکه «چرا در اولین واکنش ها حضور وزیر اطلاعات تکذیب شد،» توضیح داد: «از اول هرکس پرسید، گفتم این اولین بار نیست چون وزارت اطلاعات یکی از مراجع چهارگانه برای استعلام درباره صلاحیت نامزدهاست.» کدخدایی درباره اینکه به دعوت شورای نگهبان آمده بود یا سرزده آمد تا از تأیید صلاحیت آقای هاشمی، شورای نگهبان را برحذر دارد، تصریح کرد: «خیر، به دعوت آمده بود. معمولا با وجود اخذ اسناد، مدارک و حتی گزارش وزارت اطلاعات، از مسئولان این وزارتخانه نیز دعوت می شود. غالبا درباره اشخاص غیرمعروف مدیران کل و کارشناسان همیشه هستند و گزارش های خود را اعلام می کنند. آقایان ساعت ها نسبت به یک پرونده بحث می کنند. چون یک امر مرسومی است. به هر حال وزارت اطلاعات یک مرجع رسمی است. در آن جلسه به دلیل اعتباری که داشت از آقای وزیر دعوت شد که تشریف بیاورد و توضیحات دهد.»

 

جنتی فاقد حق وتو

کدخدایی شخصیت صریحی دارد و تلاش می کند به موضوعاتی بپردازد که نیاز به پنهان کردن واقعیت نداشته باشد به عنوان نمونه وقتی خبرآنلاین پرسید: «در افکار عمومی ذهنیتی وجود دارد که آیت ا... جنتی در شورای نگهبان حق وتو دارند. آیا شده که آیت ا... جنتی در مورد مصوبات مجلس یا تایید صلاحیت نامزدی نظر دهد، اما در نهایت جمع بندی صحبت های شورای نگهبان خلاف نظر آیت ا... جنتی باشد؟» کدخدایی پاسخ داد: «بله، ایشان هم به عنوان یک فرد و یک عضو رأی می دهند. چه در مصوباتی که از سوی مجلس می آید و چه در بررسی صلاحیت ها ممکن است نظری دارا باشند، اما اگر اعضا نظری مخالف نظر ایشان دهند رأی گیری می کنند و هر نظری که رأی بیشتری داشت،

 

انجام می شود» و در واکنش به اینکه «یعنی آیت ا... جنتی در رأی گیری های اعضای شورای نگهبان حق وتو ندارند»، اظهار کرد: «حق وتو ندارند، حق ویژه ای هم ندارند. تقریبا هر هفته این مساله را داریم که بالاخره یا ایشان، یا من یا کسی دیگر نظری دارد و نظرش را مطرح می کند و نهایتا رأی گیری می شود و رأی نمی آورد، فرقی نمی کند. یعنی هر ۱۲ نفر ممکن است هر کدام نظری دارا باشند و بر نظرشان هم اصرار کنند ولی رأی نیاورد.»

 

مطهره شفیعی

 

armandai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com