با آغاز تغییرات در دولت، مطالبه افکار عمومی نسبت به تغییر مدیران ضعیف و حل مشکلات کشور جدی تر از گذشته شده است. این در حالی است که به نظر می رسد تغییرات در دولت در آینده آبستن اتفاقات مهمی خواهد بود. فاقد شک یکی از انتقادات مهمی که به هر دو دولت حسن روحانی وارد می شود عدم استفاده از مدیران جوان و نادیده گرفتن توانایی های آنها بوده است.

 

از سوی دیگر گردش نخبگان در دولت های آقای روحانی به خوبی صورت نگرفت و رئیس جمهور به دلیل اینکه کشور در شرایط مخاطره آمیزی قرار داشت خود را در یک چرخه مدیریتی بسته محدود کرد. این در حالی است که اگر دولت در زمینه های مختلف دارای چالاکی و سرعت عمل بیشتری بود شاید برخی از مشکلات کشور به وجود نمی آمد یا اینکه تاکنون مرتفع شده بود. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این موضوع آرمان با آیت ا... سیدحسین موسوی تبریزی، دادستان کل کشور در سال های ابتدایی انقلاب و دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت وگو کرده که می خوانید.

 

چرا در شرایط کنونی تغییر مدیران دولت یکی از دغدغه های اصلی افکار عمومی شده است؟ دیدگاه شما درباره تغییرات صورت گرفته در دولت چیست؟ تغییرات در دولت باید در چه زمینه ای ادامه داشته باشد؟

در مرحله نخست باید هدف تغییرات صورت گرفته در دولت را مشخص کرد. تغییر مدیران باید به صورت دقیق و همراه با عقلانیت و منطق باشد. فاقد شک اگر یک مدیر فاقد دلیل و استراتژی تغییر پیدا کند ممکن است پیامدهای منفی به همراه داشته باشد. این در حالی است که اگر تغییر مدیران با آینده نگری و برای بهبود وضعیت صورت بگیرد یک رویکرد سازنده خواهد بود. به نظر می رسد تغییرات صورت گرفته در دولت به دلیل موجی بوده که در بین افکار عمومی جامعه به وجود آمده و مسئولان برای اینکه این موج فروکش کند دست به این تغییرات زده اند. در گذشته نیز این اتفاق در کشور رخ داده است. در برخی از مقاطع تاریخ انقلاب برای اینکه هیجان های جامعه فروکش کند برخی از مدیران تغییر پیدا کرده اند. مسئولان کشور باید با بررسی های دقیق عملکرد مدیران بخش های مختلف را مورد ارزیابی قرار بدهند و مدیران ضعیف را تغییر بدهند.

 

حتی خود مدیران ضعیف نیز هنگامی که متوجه می شوند نمی توانند به مطالبات مردم پاسخ مثبت بدهند باید کناره گیری کنند و جای خود را به مدیران تازه نفس و قوی تر بدهند. مدیری که می داند فرد دیگری از نظر تخصص و تعهد وضعیت بهتری دارد باید خود زمینه را برای حضور وی مهیا کند. مدیری که می داند حضورش در منصب مدیریتی نمی تواند به حل مشکلات مردم کمک کند و با این حال بر حضور در این منصب اصرار می ورزد مانند کسی است که آتش جهنم را برای خود خریده است. از سوی دیگر حضور مدیر ضعیف در منصب مدیریتی نیز به نوعی ظلم به جامعه است. به نظر من مسئولان دولت باید فاقد توجه به جنجال ها و هیاهوهای صورت گرفته از بهترین افراد در دولت استفاده کنند.

 

از نظر شرعی تغییر مدیر ضعیف و استفاده از مدیر قوی تر واجب شرعی است. این در حالی است که در شرایط کنونی مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند و به همین دلیل باید از مدیران قوی برای حل مشکلات مردم استفاده کرد. به نظر می رسد در شرایط کنونی برخی از مدیران جامعه توانایی لازم را برای حل مشکلات مردم ندارند. با این وجود در مقابل هرگونه تغییر مقاومت می کنند و اجازه تغییر را به مدیران بالادستی خود نمی دهند.

 

به نظر شما با چنین مدیرانی چگونه باید برخورد کرد؟

پیامدهای مدیریت ضعیف تا سال ها باقی می ماند و این نکته را می توان با نگاهی به گذشته به خوبی مشاهده کرد. این وضعیت به خصوص در زمینه سوءاستفاده مالی برخی از مدیران شکل پررنگ تری به خود می گیرد. بنده معتقدم در طول تاریخ جمهوری اسلامی توجه کمی به این مسأله صورت گرفته و ما در انتخاب مدیران دقت زیادی انجام نداده ایم. در دهه نخست انقلاب اسلامی مسائلی مانند انقلابی بودن یا مذهبی بودن بیشتر ملاک انتخاب مدیران جامعه بود. پس از این مقطع زمانی نیز برخی مسائل در انتخاب مدیران نقش بیشتری یافت کرد. به عنوان مثال در برخی از زمینه ها تخصص و تعهد نادیده گرفته شد و روابط بر ضوابط تقدم یافت کرد.

 

به همین دلیل نیز بسیاری از مشکلات کنونی جامعه مانند بیکاری، بحران های اجتماعی و عدم استفاده از متخصصان ریشه در این نوع برنامه ریزی دارد. متأسفانه احزاب و گروه های سیاسی نیز بیش از آنکه به منافع ملی توجه کنند به دنبال منافع گروهی خود هستند و به صورت جزیره ای به محیط پیرامون نگاه می کنند. منظور بنده از جزیره ای بودن نیز این است که گروه ها و احزاب سیاسی تنها به جزیره خود فکر می کنند و دغدغه های گروهی آنها در اولویت نخست قرار دارد. در شرایط کنونی یکی از چالش های مهم جامعه ما حضور برخی مدیران ضعیف در برخی از بخش ها است. به همین دلیل نیز مسئولان بالادستی باید در رویکرد این مدیران تغییر ایجاد کنند و به جای آن از مدیرانی استفاده کنند که بتوانند رویکرد قوی تری در مدیریت کشور ایجاد کنند و تلاش بیشتری برای حل مشکلات مردم از خود نشان بدهند.

 

آیا تغییرات صورت گرفته و زمزمه تغییرات جدی تر تنها برای خاموش کردن موجی بود که در این زمینه در افکار عمومی شکل گرفته بود؟

بنده معتقد نیستم همه این تغییرات برای فروکش کردن موج افکار عمومی بوده است. با این وجود معتقدم بخش هایی از این تغییرات با توجه به مطالبه مردم صورت گرفته است. البته این مسأله خاصی نیست و در همه کشورهای جهان مسئولان با توجه به مطالبات عمومی جامعه تصمیم گیری می کنند یا در سیاست های خود تغییر ایجاد می کنند. فاقد شک باقی ماندن برخی از مدیران در مناصب خود به کشور ضربه می زند و به همین دلیل هرچه سریع تر باید مدیران جدیدی را جایگزین این افراد کرد. نکته دیگر اینکه باید به نقد و انتقاد سازنده توجه کرد و فضا را آزاد گذاشت تا مردم به راحتی دیدگاه های خود را به مسئولان منتقل کنند.

 

هرچه فضا برای انتقاد و اظهارنظر آزادتر باشد به همان میزان مردم با شفافیت و صراحت بیشتری با مسئولان صحبت می کنند و مشکلات را به آنها گوشزد می کنند. در مقابل هرچه فضای انتقاد بسته تر باشد مردم نمی توانند چالش ها و مشکلات را بیان کنند و درنتیجه مشکلات جامعه روزبه روز بیشتر می شود. در شرایط کنونی برخی خود را از مردم جدا فرض کرده و با استفاده از رانت های مختلف شرایطی را برای خود ایجاد کرده اند و به مردم نیز پاسخگو نیستند. به همین دلیل نیز باید فضای نقد و انتقاد در جامعه رشد پیدا کند تا پشت پرده برای افکار عمومی روشن شود و مردم از جزئیات تصمیم گیری درباره کشور آگاهی دارا باشند.

 

مردم با کسی عقد اخوت نبسته اند که تا روز قیامت از آنها حمایت کنند. هنگامی که مردم مشاهده کنند مسئولان به دغدغه های آنها توجه می کنند و تلاش می کنند که این دغدغه ها مرتفع شود همچنان به حمایت از آنها ادامه می دهند. این در حالی است که زمانی که این اتفاق رخ ندهد و مسئولان در تحقق مطالبات مردم ناتوان باشند مردم نیز حمایت خود را از آنها برمی دارند یا اینکه کمتر می کنند.

 

آیا اعضای کابینه از تعامل کافی برخوردار هستند؟ چرا برخی از مدیران دولت آقای روحانی که تمایلی برای ادامه همکاری ندارند همچنان در دولت باقی مانده اند؟

مدیری که خودش را فاقد انگیزه لازم برای ادامه مدیریت می داند از همین فردا نباید در محل کار خود ظاهر شود و به آقای رئیس جمهور اعلام کند که انگیزه لازم برای ادامه خدمت را ندارد. با این وجود به نظر می رسد برخی از مدیران از توانایی کافی برای خدمت برخوردار هستند، اما از انتقاد کردن و به چالش کشیده شدن هراس دارند و به همین دلیل حاضر نیستند در مناصبی که در اختیار دارند ریسک کنند و قدرت عمل خود را بالا ببرند. هیچ مدیری نباید از نقد و انتقاد هراس داشته باشد. نقد و انتقاد مردم از یک مدیر به معنای زیر سوال بردن کارنامه و سابقه وی نیست و بلکه به معنای نشان دادن خطای وی برای اصلاح آن است.

 

با انتقاد کردن عملکرد مدیران به صورت واقعی برای آنها روشن می شود و مردم عنوان می کنند که یک مدیر در چه زمینه هایی ضعف داشته و در مقابل در چه زمینه هایی عملکرد قابل قبولی داشته است. مدیری که عملکرد قابل قبولی از خود ارائه کرده و برای حل مشکلات مردم تلاش زیادی انجام داده به هیچ عنوان از نقد و انتقاد کردن هراس ندارد.

 

رویکرد آقای روحانی در دو دولت خود استفاده از مدیران باتجربه بوده اما این مسأله سبب پیر شدن و عدم چالاکی کابینه شده است. این در حالی است که مدیران جوانی که در دولت وجود دارند، عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده اند. چرا آقای روحانی تمایلی به جوان کردن کابینه از خود نشان نمی دهند؟

آقای روحانی معتقد هستند باید از تجربه مدیرانی که درگذشته کارنامه ممتازی داشته اند استفاده کرد و به همین دلیل نیز تلاش کردند در کابینه خود از مدیران باتجربه با کارنامه موفق استفاده کنند. تجربه مدیران از سرمایه مردم شکل گرفته و مردم و جامعه برای تربیت چنین مدیرانی هزینه داده اند. حضرت علی(ع) در روایتی عنوان می کنند: «تجربه گذشتگان چراغ راه آِیندگان است». به همین دلیل مسائلی که امروز برای مردم وجود دارد در گذشته نیز به شکل های مختلف وجود داشته و به همین دلیل کسانی که از گذشته تجربه دارند می توانند به حل مشکلات کنونی جامعه کمک کنند. کسانی که از تجربه گذشتگان استفاده می کنند زندگی بهتر و متعادل تری دارند و با مشکلات کمتری مواجه هستند. در نتیجه استفاده از افراد باتجربه فی النفسه بد نیست. با این وجود این امکان وجود دارد که چنین مدیری توانایی خود را از دست داده باشد.

 

دیدگاه شما درباره مواضع اخیر دونالد ترامپ و واکنش مسئولان کشور نسبت به اظهارات وی چیست؟

در شرایط کنونی ترامپ در کشور آمریکا دارای منتقدان جدی است و اغلب مردم آمریکا با رویکرد وی موافق نیستند و وی را رئیس جمهور بزرگی قلمداد نمی کنند. به همین دلیل نیز وی تلاش می کند با جنجال آفرینی این ضعف را پنهان کند و به شکلی رفتار کند که سیاست هایش با حمایت اکثریت مردم آمریکا صورت گیرد. به نظر من مسئولان جمهوری اسلامی نباید به اظهارات ترامپ واکنش نشان بدهند و بیشتر به دنبال این باشند که مشکلات داخلی کشور را حل کنند. پس از جنجال آفرینی های ترامپ ما مشاهده می کنیم که مسئولان کشور به هم نزدیک تر شده و مواضع مشابهی اتخاذ می کنند.

 

در نتیجه در شرایط کنونی عبارت «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد»، بین مسئولان صدق پیدا کرده است. اگر مسئولان تلاش کنند که مشکلات مردم را حل کنند و شرایطی را به وجود بیاورند که مردم از زندگی خود راضی باشند مردم نیز از مسئولان حمایت خواهند کرد و در نتیجه ترامپ هیچ غلطی نخواهد کرد. فاقد شک جمهوری اسلامی نسبت به۳۰ سال پیش بسیار قدرتمندتر شده و از توانایی بیشتری برخوردار شده است. ترامپ قصد دارد با اظهارات خود مسئولان جمهوری اسلامی را عصبانی کند تا اظهاراتی به زبان بیاورند که در نهایت به سود آنها تمام شود. در نتیجه ما نباید به شکلی رفتار کنیم که خواست ترامپ و نزدیکان وی باشد تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

 

احسان انصاری

 

armandai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com