پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل انگلیس در گزارشی با عنوان «چگونه موساد، سازمان جاسوسی اسراییل با ۸۰۰ طرح ترور در دهه گذشته رده نخست را در ترورها در سراسر جهان در اختیار گرفت» نوشت: ۴۰ سال قبل ودیع حَدّاد یکی از تحت تعقیب ترین افراد جهان بود. حداد به عنوان فردی جسور و مصمم، رهبر گروه چپگرای جبهه خلق برای آزادی فلسطین بود.

 

وی ایلیچ، رامیرز سانچز تروریست معروف را که ملقب به کارلوس شغال بود، آموزش داد و طرح ربودن هواپیمای شرکت هواپیمایی ایرفرانس را که به مقصد انتبه اوگاندا پرواز کرده بود، طراحی کرد.

 

سرویس جاسوسی اسراییل (موساد) به دنبال مرگ وی بود ولی ۶ سال بعد از اینکه موساد دستور قتل حداد را صادر کرده بود وی هنوز هم زنده بود و ظاهرا در کمال آرامش در بغداد زندگی می کرد.

 

اتفاقی که بعدا روی داد، ارزش ساخت فیلمی هیجان انگیز به سبک فیلم های جیمز باند را دارد. در دهم ژانویه ۱۹۷۸ یکی از جاسوسان موساد که در حلقه افراد تقریبا حداد قرار داشت، خمیر دندان وی را با خمیر دندان مشابهی عوض کرد که با یک ماده سمی مرگبار آلوده شده بود. این ماده سمی در آزمایشگاهی مخفی در نزدیک تل آویو تولید شده بود.

 

هر بار که حداد دندان های خود را مسواک می زد، مقداری اندک از این سم از طریق لثه های وی وارد جریان خونش می شد و او به تدریج مرد. دوستان فلسطینی وی با پلیس مخفی آلمان شرقی تماس گرفتند و وی به بیمارستانی در برلین شرقی منتقل شد. او ۱۰ روز بعد در شرایطی که خونریزی شدیدی داشت، در نهایت درد و رنج جان باخت.

 

پزشکان متعجب بودند ولی در اسراییل مقامات موساد به سبب انجام موفق یک عملیات به خود تبریک می گفتند.

 

رونن برگمن، روزنامه نگار اسراییلی در کتاب نوین خود می گوید: اتفاقی که برای حداد روی داد مبالغه آمیزترین نمونه چیزی است که اکنون به یک الگوی بادوام تبدیل شده است.

 

اسراییل، موجودیتی که در خون زاده شده است، رتبه اول جهان را در ترورها دارد.

آمار و ارقام ها نیز فوق العاده است. از زمان جنگ دوم جهانی، ماموران مخفی موساد نه تنها بیشتر از ماموران مخفی سایر کشورها، دست به ترور افراد زده اند بلکه سرعت این ترورها نیز بالا رفته است؛ به گونه ای که در یک دهه گذشته تعداد این عملیات ها به حدود ۸۰۰ مورد رسیده است. تعداد افرادی که در این میان قربانی شدند به صورت قطعی مشخص نیست ولی از هزاران نفر بالغ می شود.

 

ایده یک مامور مخفی که در جهان تیره و تار سیاست ها در خاور میانه حرکت می کند و مجوز قتل نیز دارد، برای خود البته با جذابیتی همراه است. تعدادی از داستان های برگمن بی شک، رنگ و بوی فیلم های جاسوسی هالیوودی را دارد.

 

یکی از عملیات های موساد در سال ۱۹۶۸ برگرفته از فیلم «نامزد منچوری» بود که در آن موساد یک روانشناس سوئدی الاصل را برای شست وشوی مغزی یک زندانی فلسطینی استخدام می کند تا این زندانی یاسر عرفات، رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) را ترور کند.

 

این روانشناس، زندانی مناسب خود را انتخاب کرد و سه ماه تمام وی را با این پیام ساده هیپنوتیسم کرد که «عرفات بد است و باید کشته شود». این زندانی که فقط با نام فتحی معروف است، آموزش دید و آموخت به تصاویر عرفات که در اتاقی ویژه پنهان شده بود تیراندازی کند. در نوزدهم دسامبر ۱۹۶۸ یک تیم موساد فتحی را از رود اردن عبور داد و از آنجا قرار بود وی به مقر عرفات نفوذ کند. آن ها بعدا منتظر شدند. پنج ساعت بعد خبر رسید. فتحی هیچ وقتی را تلف نکرده بود. وی مستقیما به ایستگاه پلیس رفته و موساد را متهم کرده بود که به دنبال شست وشوی مغزی وی بوده است. این عملیات یک شکست مفتضحانه بود.

 

با این حال موساد در سال های اخیر در حد و اندازه های شهرت خود به عنوان موثرترین ماشین قتل در جهان ظاهر شده است. یکی از عملیات های آن در دبی این مطلب را ثابت می کند. در ژانویه سال ۲۰۱۰ تیمی مرکب از ده ها عامل موساد با گذرنامه های جعلی و در شرایطی که کلاه گیس و سبیل مصنوعی گذاشته بودند به امارات نفت خیز رفتند.

 

آن ها که خود را گردشگر و تنیس باز جا زده بودند و حتی تعدادی از آن ها نیز راکت تنیس داشتند، به یکی از اتاق های هتل لوکس البستان یورش بردند. آن ها در آنجا منتظر طعمه خود یعنی محمود المبحوح، از اعضای حماس ماندند. زمانی که المبحوح وارد اتاق خود شد، آن ها وی را گرفتند و با استفاده از یک ابزار پیشرفته مافوق صوت، سم را وارد بدن وی کردند فاقد اینکه حتی پوست وی سوراخ شود. مبحوح طی چند لحظه مرد. چهار ساعت بعد نیز بیشتر اعضای این تیم از دوبی خارج شده بودند؛عملیات انجام شده بود.

 

ghanoo​ndaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com