هرچند منابع موثق چنین ادعایی را که پیش از این نیز بار ها تکرار شده است را رد کردند، اما به همین بهانه به سابقه اینگونه ادعا ها و چرایی آن بویژه از سوی فرزند کروبی خواهیم پرداخت:

<>

آکاایران: ماجراهای حسین کروبی و رفع حصر و تداوم حصر!

ماجرا های حسین کروبی!

اولین بار چند روز پس از آغاز حصر سران فتنه، نام فرزند کروبی در رسانه ها منتشر شد.

وی در گفتگو با سایت «سحام نیوز» مدعی انتقال پدر و مادرش به مکانی نامعلوم شد و پس این فضاسازی بود که ناگهان اخباری مبنی بر زندانی شدن سران فتنه و همسرانشان در «زندان حشمتیه» به صورت گسترده منتشر گردید!

هرچند در همان زمان این خبر از سوی مقامات قضائی تکذیب شد [۲]، اما نکته جالب این بود که بعد ها وی در پاسخ به سوالی درباره فضاسازی و ادعا های چند ماه پیش خود در مورد انتقال پدر و مادرش از منزل به زندان و یا خاموش بودن چراغ های منزل، به طور کلی منکر این قضیه شده و برای توجیه ادعای کذب خود، گفته بود: «نیرو ها پنجره ها را بسته و روی آن ها را پوشانده بودند که هیچ نوری از منزل خارج نشود (!) لذا هیچ گونه علامتی که مبنی بر حضور این عزیزان در منزل باشد وجود نداشت و ما تصور می کردیم هیچ کسی در منزل نیست. حتی ماموران چراغ های پارکینگ و راهرو ها را نیز خاموش کرده بودند.»! [۳]

یکی از موارد دیگر، مراقبت کامل پزشکی از موسوی و کروبی در دوران حصر است، اما فرزند مهدی کروبی هر از چندی تلاش دارد با ادعا هایی مبنی بر «وخامت حال محصورین» یا «دچار شدن آنان به بیماری هایی به دلایل شرایط خاص در حصر» خود را در رسانه ها مطرح کند، اما از آنجا که دروغگو کم حافظه است، وی حتی ادعا های پیشین خود درباره وضعیت سلامتی پدرش را هم از یاد برده است!

پس از نطق حجت الاسلام ذوالنور در مجلس در اعتراض به حمایت برخی نمایندگان مجلس از فتنه گران، حسین کروبی در تاریخ پنجم خردادماه ۹۷ گفتگو با خبرآنلاین مدعی شد «در سه سال نخستی که پدرم در خانه امن وزارت اطلاعات بود، به علت کمبود نور، دچار پوکی استخوان شد»! [۴]

این ادعا در حالی بود که تنها چند روز پیش از این مصاحبه، در تاریخ ۲۰ فروردین ۹۷ وی در گفتگو با اعتمادآنلاین درباره وضعیت مهدی کروبی گفته بود: «حاج آقا الحمدالله خیلی خوب است» [۵]و اکنون سوالی که پیش می آید این است که آیا در همین یک ماه آن هم بعد از ۵ سال تازه وی متوجه گردیده است که پدرش دچار پوکی استخوان شده است یا اینکه باید منتظر بود تا مانند ادعای انتقال به زندان حشمتیه بر اساس «خاموش بودن چراغ های منزل» این دروغ خود را هم پس از مدتی توجیه کند؟

علاوه بر این با مرور مصاحبه های همین فرد در بازده زمانی چند سال گذشته به دفعات می توان ملاحظه کرد که پیگیری امور پزشکی مهدی کروبی از سوی مقامات امنیتی در سطح بالا و حتی بی سابقه ای قرار داشته است!

به عنوان نمونه، چند مورد را ذکر می کنیم:

۱. مهرماه ۱۳۹۳: حسین کروبی با اشاره به پیگیری روند درمانی پدرش در بیمارستان، اظهار کرد: مراحل درمانی پدرم به خوبی در بیمارستان طی شده و اقدامات لازم از جمله فیزیوتراپی و سی تی اسکن نیز صورت گرفته است. [۶]

۲. مردادماه ۱۳۹۲: بعد از تشخیص بیماری پدر توسط پزشکان، مامورین امنیتی، پرونده پزشکی پدر را در اختیار مادرم قرار می دهند و اعلام می کنند آمادگی داریم تا آقای کروبی را به هر بیمارستان و پزشکی که خانواده تشخیص می دهند، انتقال دهیم. به همین دلیل، دوشنبه پدرم به بیمارستان قلب تهران منتقل و تحت عمل آنژیوگرافی قرار گرفته و چهارشنبه مرخص شدند. ایشان را به ساختمانی که در این مدت محل حصرشان بوده، انتقال دادند. خوشبختانه با تلاش تیم پزشکی بیمارستان قلب، همه درمان هایی که لازم بوده به خوبی انجام شد. [۷]

۳. آبان ماه ۱۳۹۶: پدر در سلامتی کامل به سر می برند و حالشان خوب است. این خبر شایعه ای بیش نیست. اخیرا تا ساعت ۱۲ شب فرزندان به همراه عروس و نوه ها منزل ایشان بودیم که مادر هم حضور داشتند و هیچ اتفاقی خاصی هم رخ نداد. [۸]

از دیگر مسائلی که «کم حافظه بودن فرزند شیخ کروبی» را قطعی می کند ماجرای موضع گیری وی در برابر سخنان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که علی شمخانی در نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت محصورین، گفت:: «آقایان هر کس را که اراده کنند و با هرکسی تمایل دارا باشند می توانند دیدار دارا باشند و در این زمینه محدودیتی موجود نیست». [۹]سخنانی که البته با واکنش حسین کروبی مواجه شده و وی را به این موضع گیری وامی دارد: «فرد دیدارکننده با آقاى کروبى را نهادهاى امنیتى انتخاب کردند نه محصورین. برای آقای روحانی متاسف هستم که دبیر شورای امنیت ایشان این چنین در مورد حصر توضیح می دهد. در ارتباط با ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی نیز، نیرو های امنیتی فرد ملاقات کننده را انتخاب کردند که پیش حاج آقا برود و همچنین در مورد اشخاص دیگر نیز به همین ترتیب است» [۱۰]وی تلاش داشت تا با ادعای «انتخاب دیدارکنندگان با کروبی توسط نهاد های امنیتی» این مساله را القا نماید که اختیاری به محصورین برای انتخاب افراد برای ملاقات داده نشده است در حالی که مرور مصاحبه های پیشین حسین کروبی، خلاف واقع بودن این ادعا را به اثبات می رساند!

به عنوان مثال وی در گفتگو با جماران گفته است: «در پی درخواست مسئولین امنیتی از آقایان کروبی و موسوی مبنی بر اعلام اسامی مدنظر آن ها برای ملاقات، هر دوی این عزیزان گفته اند که ما هیچ اسمی در نظر نداریم و هرکس که خودتان می خواهید برای ملاقات انتخاب نمایید» [۱۱].

اما این ادعا های حسین کروبی توسط دوست قدیمی پدرش بی پاسخ نماند! اسماعیل دوستی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از افراد دیدار کننده با کروبی، با تایئد اظهارات دریابان شمخانی مبنی بر اینکه «آقایان موسوی و کروبی هرکسی را اراده کنند می توانند ببینند»، در گفتگو با روزنامه فرهیختگان گفت: «کاملا صحبت های شمخانی درست است.

موضوع آقای کروبی در شورا در حال پیگیری است و به دیدار آقای کروبی رفتم. کروبی به راحتی با دیگران دیدار می کند و دائما با خانواده اش اعم از فرزندان، عروس ها و نوه هایش در حال رفت و آمد است و مشکلی موجود نیست.» [۱۲]

کاسبان حصر

اما در این میان نباید ماجرا به نقش آفرینی فرزند مهدی کروبی محدود کرد. بررسی حواشی رخ داده در سال های اخیر نشان می دهد جریانی که در برهه های مختلف با «کاسبی حصر» توانسته بسیاری از موضوعات مهم را به حاشیه رانده و بکوشد تا یک مساله فرعی را به عنوان مساله اصلی جا بزند، تمایلی به حل این مساله نداشته و «باقی ماندن سران فتنه» در حصر برای آن ها منافع بسیاری دارد.

نکته مهم اینجاست که در هر دوره ای که خبری مبنی بر احتمال رفع حصر منتشر شده، بلافاصله حسین کروبی تلاش کرده است شرایط را به فاقد تغییر ونشان دهد رفتار های افراطی و غیرقانونی محصورین تغییری نکرده است تا حصر به قوت خودش باقی بماند.

پس از دیدار حجت الاسلام ذوالنور با مهدی کروبی در آبان ماه گذشته، برخی اخبار حاکی از پشیمانی وی از مواضع گذشته و پادرمیانی برخی افراد برای حل موضوع حصر وی داشت. دلیل این امر نیز تفاوت های اساسی شخصیتی میان مهدی کروبی و میرحسین موسوی است، زیرا همگان اذعان دارند که دلیل اصلی قرار گرفتن وی در حوادث پس از انتخابات ۸۸ چیزی جز ساده لوحی نبود.

اما همزمان با انتشار این اخبار، ناگهان نامه ای سراسر اهانت و افتراء از سوی مهدی کروبی خطاب به رهبر انقلاب منتشر گردید. ادبیات بکار گرفته شده در این نامه موهن برای افرادی که سال ها از دور و نزدیک با مهدی کروبی آشنا بودند، این مساله را قطعی کرد که این نامه توسط نزدیکان وی نوشته شده است.

در همین مورد اخیر نیز متن مصاحبه وی تلاش برای جلوگیری از رفع حصر است. هرچند شورای عالی امنیت ملی تصمیمی برای رفع حصر ندارد، اما او و نزدیکانش نگران شدند که ممکن است بزودی حصر برداشته شود، لذا خبری ساختگی منتشر و طوری وانمود کردند که رفع حصر تنها منتظر امضای رهبری است تا به این ترتیب و به خیال خودشان تصمیم سوزی کنند و هزینه امضای رفع حصر را بالا ببرند.

* منابع:

۱. https://www.jamaran.ir/بخش-سیاست-۱۲/۹۷۶۱۰۸-تصویب-رفع-حصر-محدودیت-های-خاتمی-در-شورای-عالی-امنیت-ملی
۲. https://www.khabaronline.ir/detail/۱۳۳۹۰۲/Politics/parties
۳. https://www.khabaronline.ir/detail/۱۵۴۰۵۴/Politics/parties
۴. http://aftabnews.ir/fa/news/۵۲۵۵۲۷،
۵. http://aftabnews.ir/fa/news/۵۱۷۳۵۳،
۶. http://aftabnews.ir/fa/news/۲۶۳۰۷۶،
۷. http://aftabnews.ir/fa/news/۲۰۳۷۸۲،
۸. http://aftabnews.ir/fa/news/۴۸۷۹۲۹،
۹. www.isna.ir/news/۹۶۰۸۰۹۰۵۲۷۸،
۱۰. http://etemaadonline.ir/content/۱۴۴۱۳۹،
۱۱. https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-۸۰۸۹۱۴،
۱۲. http://fna.ir/a۲۱oz۱

.

منبع : saten.ir